دیدار اصحاب رسانه بوشهر با خانواده شهید شاخص ملی سال 94

جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه استان بوشهر با خانواده‌های شهیدان مهدوی و توسلی در روستای بحیری شهرستان دشتی استان بوشهر دیدار کردند.

حسین عالی‌زاده در دیدار جمعی از اصحاب رسانه با خانواده شهید مهدوی ضمن تشریح جریان انتخاب شهید سردار مهدوی به‌عنوان شهید شاخص ملی اظهار داشت: همه‌ استان‌ها اسامی شهدای برجسته خود را به همراه مستندات و ویژگی‌های خاص به سازمان بسیج کشور ارسال می‌کنند که از بوشهر شهید مهدوی معرفی شد.

یکی از مدیران فرهنگی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر یادآور شد: یکی از ویژگی‌های شاخص شهید مهدوی ولایت‌پذیری و مبارزه مستقیم با آمریکا و استکبارستیزی او بود که ایشان را به‌عنوان شهید شاخص ملی انتخاب نمودند.

حسن فقیه برادر شهید مهدوی به تشریح ویژگی‌های شخصیتی شهید نادر مهدوی پرداخت و خاطرات مختلفی از دوران ایثار و شهادت سردار شهید مهدوی را بیان کرد.

امام جماعت روستای بحیری نیز گفت: این روستا زمینه‌های مختلف کار فرهنگی دارد و کارهای فرهنگی مهمی صورت گرفته که شهدای ما در روستا از جمله شهید مهدوی از آن به عرش اعلاء رفتند.

رئیس شورای اسلامی روستای بحیری نیز گفت: افتخاری بالاتر از این برای ما به وجود نمی‌آمد که شهید شاخص ملی سال 94 از این منطقه و روستای ما باشد. ما تمام تلاش خود را می‌نماییم که منش و شخصیت سیره‌ی تربیتی شهید مهدوی را در روستا نهادینه‌ کنیم.

محمد فقیه افزود: از مسئولین امر استدعا داریم برای گسترش موضوع و نهادینه‌سازی آن مرکز تخصصی شهیدشناسی شهرستان دشتی را در این روستا دهکده گردشگری دفاع مقدس استان تأسیس و استقرار دهند.

در ادامه نیز از برادر شهید شاخص ملی توسط روابط عمومی سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر تجلیل شد.

بنا به این گزارش اصحاب رسانه با حضور در منزل شهید توسلی با مادر این شهید والامقام نیز دیدار و گفت‌وگو کردند.

مادر شهید توسلی در این دیدار اظهار کرد: من شاکر درگاه خداوند هستم و افتخار می‌کنم که یک فرزندم را تقدیم به‌نظام، انقلاب و امام کردم.

بنا به گزارش خبرنگار فارس اصحاب رسانه با حضور بر تربت پاک شهیدان و شهید شاخص ملی شهید نادر مهدوی با اهداء شاخه‌های گل با آرمان‌های شهدا و امام شهدا میثاق بستند.

تأمین اعتبار 310 میلیون تومانی برای اداره ارشاد دشتی

فرماندار دشتی گفت: در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان مبلغ 310 میلیون تومان به مجموعه ارشاد اسلامی شهرستان تأمین اعتبار شد.

غلامرضا مهرجو  در بازدید سرزده از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی در جمع مسئول و کارکنان این اداره اظهار داشت: با توجه به شرح وظایف ارشاد اسلامی در قانون اساسی تقویت این مجموعه تقویت نظام و کمک در توسعه فرهنگی و نشاط اجتماعی است.

فرماندار دشتی افزود: برگزاری جشنواره‌ها، مجامع، نمایشگاه‌ها و سایر فعالیت‌های دینی، قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمائی، جشن‌ها و کلاس‌های فرهنگی و هنری ضمن پر کردن اوقات فراغت سالم شادابی را نیز در پی دارد.

وی اضافه کرد: جامعه هدف ارشاد اسلامی اگرچه همه مردم هستند اما خاص‌تر جامعه فرهنگی، هنری، اهالی قلم، رسانه و اندیشمندان هستند که برآورده کردن انتظار چنین قشری دشوار است و نیاز به مدیری است که به مسائل و جریانات فرهنگی وقوف کامل داشته باشد.

مهرجو خاطرنشان کرد: با همه مشکلات و کمبود اعتباری که وجود داشت سعی بر این شد حداقل انتظارات و مطالبات هنرمندان برآورده شود و در کمیته برنامه‌ریزی 310 میلیون تومان به مجموعه ارشاد اسلامی شهرستان اختصاص یافت که امید است با تجهیز فرهنگسرا که در این سال‌ها در توسعه فرهنگی شهرستان مؤثر بوده شاهد رونق بیشتر این مجموعه باشیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه با حضور رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، تحول خوبی ایجادشده  و روابط عمومی این اداره نیز از فعال‌ترین روابط عمومی ادارات شهرستان است و از کارمندان اداره ارشاد اسلامی نیز که هرکدام در نقش چند کارمند ایفای وظیفه می‌کنند تشکر می‌کنم.

مهرجو یادآور شد: تلاش می‌کنیم اعتباری نیز از ناحیه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تجهیز به ستاد اقامه نماز که در ارشاد اسلامی قرار دارد اختصاص دهیم.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی نیز گفت: هنر و هنرمند همواره عواملی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و اجتماع بوده‌اند و جوامع توسعه‌یافته بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها را در حوزه فرهنگ و هنر دارند و برای ایجاد تحولات فرهنگی و اجتماعی هیچ راهی بهتر از زبان هنر و هنرمند نیست.

حمید زارعی افزود: با نگاهی به بودجه‌بندی کشورهای صنعتی و پیشرفته می‌بینیم که بودجه امور فرهنگی و هنری این کشورها بعد از بودجه‌های نظامی و آموزشی جزء بودجه‌های کلان این دولت‌ها است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه دغدغه‌های فرهنگی فرماندار باعث رونق فعالیت‌های فرهنگی هنری شده و نگاه ویژه‌ای که ایشان به جامعه فرهنگی هنری دارند به توسعه فرهنگی شهرستان کمک کرده است و مجموعه ارشاد اسلامی و جامعه فرهنگی هنری نیز قدردان تلاش‌های ایشان هستند.

زارعی یادآور شد: از 310 میلیونی که اختصاص به ارشاد اسلامی پیدا کرد، 120 میلیون تومان برای فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج، 50 میلیون تومان برای تالار ارشاد، 40 میلیون تومان پلاتوی فرهنگسرای خورموج، 30 میلیون فرهنگسرای کاکی، 20 میلیون تومان برای فرهنگسرای شنبه و 50 میلیون تومان برای تکمیل موسسه قرآنی چارک اختصاص می‌یابد.

غرق شدن یک جوان دانشجو درسواحل دشتی

بخشدارکاکی شهرستان دشتی استان بوشهرگفت:براثرعدم آشنایی به فنون شنا یک جوان دانشجو از اهالی بخش کاکی در سواحل روستای کبگان شهرستان دشتی جان خود را از دست داد.

اسدالله حاجیانی شنبه شب درگفت وگو با ایرنا افزود:عصر امروز (شنبه) پنج نفراز جوانان شهرکاکی برای شنا به سواحل روستای کبگان ازتوابع این بخش رفته بودند که به دلیل عدم آشنایی به فنون شنا سه نفر از آنان غرق شدند.
وی یادآورشد: با کمک جوانان و مردم روستا دو نفر از جوانان غرق شده نجات یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد.
بخشدار کاکی اضافه کرد: با وجود اعزام نیروهای امدادی و اورژانس به محل وقوع حادثه اما تلاش برای نجات جوان 22 ساله مهدی حاجی زاده کارسازنشد و درحین اعزام به مرکز درمانی زیارت ساحلی فوت کرد.
حاجیانی با ابرازهمدردی و عرض تسلیت به خانواده داغدار از کسانی که برای شنا کردن به سواحل این بخش و رودخانه مند می روند خواست شنا را فقط درمحل های امن و با تجهیزات ایمن انجام دهند تا در آینده شاهد این گونه حوادث دردناک نباشیم .

وجود 2900 معلول در شهرستان دشتی

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتی گفت: در شهرستان دشتی تعداد 2 هزار و 900 نفر معلول وجود دارد که تعداد 950 نفر از آن‌ها جسمی و حرکتی هستند.

عباس بحرانی در نخستین جلسه کمیته مناسب‌سازی شهرستان دشتی از عدم حضور برخی از مدیران دستگاه‌های اداری در این کمیته انتقاد کرد و اظهار داشت: دعوت‌نامه کتباً تسلیم ادارات مربوطه شده که انتظار داشتیم 30 مدیر در این جلسه حضور پیدا کنند که فقط 18 نفر شرکت کردند که باید دلیل عدم حضور خود را به فرمانداری اعلام کنند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتی گفت: طبق ماده یک قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان فراهم و حمایت‌های لازم را از آن‌ها به عمل آورد.

وی به تبصره این ماده اشاره کرد و افزود: منظور از معلول در این قانون به افرادی اطلاق می‌‌شود که به تشخیص گروه پزشکی سازمان بهزیستی براثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال مستمر و قابل‌توجهی در سلامت و کارایی عمومی وی ایجاد شود، به‌طوری‌که موجب کاهش استقلال فرد در زمینه‌های  اجتماعی و اقتصادی شود.

بحرانی یادآور شد: طبق ماده دو این قانون تمام وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظف‌اند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

وی به تبصره یک این ماده اشاره کرد و ادامه داد: وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند جهت دسترسی و بهره‌مندی معلولان، ساختمان‌ها و اماکن عمومی، ورزشی و تفریحی، معابر و وسایل خدماتی موجود را در چارچوب بودجه‌های مصوب سالانه خود مناسب‌سازی نمایند.

بحرانی خاطرنشان کرد: طبق تبصره دو این ماده شهرداری‌ها موظف‌اند از صدور پروانه احداث و یا پایان کار برای آن تعداد از ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان ما را رعایت نکرده باشند خودداری کنند.

وی بیان داشت: طبق تبصره این ماده سازمان بهزیستی کشور مجاز است بر امر مناسب‌سازی ساختمان‌ها و اماکن دولتی و عمومی دستگاه‌های مذکور در ماده فوق نظارت و گزارش‌ها اقدامات آن‌ها را درخواست نماید.

بحرانی افزود: جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم دارای افرادی معلول و ناتوان است که نیاز به حمایت دارند و طبق برآوردی که صورت گرفته هر جامعه 8 تا 10 درصد معلول دارد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان دشتی گفت: در شهرستان دشتی تعداد 2 هزار و 900 نفر معلول وجود دارد و باید محیط و امکانات ورزشی آن‌ها را فراهم کرد تا بتوانند از تمام فرصت‌هایی که برای آن‌ها فراهم است استفاده کنند.

وی اضافه کرد: امروزه به جهت مناسب‌سازی محیط شهری برای معلولین قوانین و مقررات ویژه‌ای وضع‌شده ازجمله ایجاد رمپ در ورودی ساختمان‌های عمومی و دولتی، هرچند درگذشته توجه‌ای به این مشکل نشده است.

بحرانی یادآور شد: در حال حاضر 950 نفر از معلولین جسمی و حرکتی در شهرستان وجود دارد و معلولینی در شهرستان وجود دارند که توانمند هستند اما متأسفانه به دلیلی که ما نتوانسته‌ایم زمینه حضور آن‌ها را در جامعه فراهم کنیم نمی‌توانند وارد عرصه‌های فرهنگی ورزشی شوند.

وی افزود: تعداد 60 نفر از معلولین دشتی در مراکز آموزش عالی کشور از جمله دانشگاه‌های دولتی، آزاد اسلامی، علمی کاربردی و پیام نور در حال تحصیل هستند و از رتبه‌های بالایی برخوردارند.

بحرانی متذکر شد: تعداد زیادی از معلولین در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی دارای استعدادهای خوبی هستند اما به دلیل اینکه نتوانسته‌ایم زمینه را برای این قشر از جامعه فراهم آوریم نتوانسته‌اند در رشته‌های ورزشی حضور فعال داشته باشند.

وی افزود: تعداد 30 نفر از افراد دارای ضایعات نخاعی ما قادر نیستند بیرون از منزل بروند و گوشه‌ای از منزل نشسته‌اند و این امر موجب درد و رنج فراوانی برای خود و خانواده آن‌ها شده است.

بحرانی تأکید کرد: انتظار ما از شهرداری‌ها توجه به مبلمان شهری است تا زمینه‌ای فراهم شود که معلولین بتوانند در زمینه‌های فرهنگی و ورزشی حضور یابند.

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری دشتی نیز گفت: کمیته مناسب‌سازی شهرستان دشتی تخصصی و هر سه ماه یک‌بار تشکیل خواهد شد.


آغاز برداشت خرما از نخلستان های دشتی

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی استان بوشهرگفت: برداشت خرما از سطح دو هزارو200 هکتاراز نخلستان های این شهرستان آغاز شده و تا اوایل مهر ادامه دارد.

امرالله احمدی درگفت وگوبا ایرنا افزود: پیش بینی می شود امسال بیش از دوهزارتن خرما از باغ های این شهرستان برداشت وبه بازارمصرف استان بوشهر واستان های فارس، اصفهان وتهران عرضه شود. 
وی اضافه کرد: خرمای گنتار به عنوان بهترین و با کیفیت ترین خرمای استان بوشهر دراین شهرستان برداشت می شود و به دلیل کیفیت ومرغوبیت آن بازار بسیار مناسبی دراین استان واستان های همجوار دارد. 
احمدی ادامه داد: بیشترین باغ های خرمای شهرستان دشتی در بخش مرکزی، شنبه وطسوج، روستاهای حاشیه کوه مند این شهرستان قراردارد. 
مدیرجهاد کشاورزی دشتی افزود: بیشتر باغ های خرمای این شهرستان ازانواع گنتار، شکر، کبکاب، حلویی، خنیزی و برهی است. 

بازداشت سه شکارچی متخلف در شهرستان دشتی بوشهر

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی بوشهر گفت: سه شکارچی متخلف در ارتفاعات کوه 'خاکو' این شهرستان به همراه لاشه یک راس میش وحشی شناسایی ودستگیرشدند.

 مصطفی رشیدی  درگفت وگوبا خبرنگاران افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ومحیط بانان شهرستان دشتی درحین گشت زنی وبازرسی درارتفاعات کوه خاکو که در17 کیلومتری جنوب شرقی خورموج واقع است این سه شکارچی متخلف را شناسایی و دستگیر کردند.
وی اظهارداشت :از این شکارچیان یک قبضه اسلحه ساچمه زنی مدل کوسه کالیبر12 ، به همراه دو عدد دوربین چشمی ویژه دیده بانی در کوه وارتفاعات برای شکار و23 عدد فشنگ ساچمه زنی ودو عدد چاقو کشف وضبط شد.
رشیدی ادامه داد: این سه شکارچی برای برخورد قانونی تحویل مراجع قضایی شهرستان دشتی شدند.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتی از همکاری بسیار خوب مردم وشوراهای اسلامی روستایی و دوست داران محیط زیست این شهرستان درشناسایی وبرخورد با شکارچیان متخلف محیط زیست تقدیر کرد.
وی تصریح کرد: شهرستان دشتی به دلیل داشتن کوه های مرتفع ، جنگل ها، مراتع ورودخانه دائمی وفصلی یکی ازمناطق مهم زیست انواع پرندگان کمیاب وحفاظت شده وحیوانات وحشی ونادراست که همواره مورد طمع وشکار افراد سود جو وشکارچیان متخلف وغیرمجاز قرار می گیرند.

جریمه زنده‌گیری پرندگان شکاری، 60 میلیون تومان است 

رئیس اداره محیط ‌زیست شهرستان دشتی گفت: زنده‌گیری و صید یک بهله شاهین، بحری و بالایان (چرخ)، مبلغ 60 میلیون تومان است. 

مصطفی رشیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرستان دشتی گفت: سازمان حفاظت محیط‌ زیست به‌ منظور پیشگیری و کاهش شکار و صید بی‌رویه که منجر به از بین رفتن گونه‌های جانوری گردیده است، در مورخ 29 دی‌ماه سال 1393 اقدام به تصویب قانون افزایش جرائم شکار و صید در شورای عالی حفاظت محیط‌ زیست نموده تا با این عمل ضمن حمایت و حفاظت بهینه از انفال الهی، یک اهرم بازدارنده در مقابل شکار و صید غیرمجاز ایجاد شود.

رئیس اداره محیط ‌زیست شهرستان دشتی افزود: با در پیش بودن فصل زنده‌گیری پرندگان شکاری و کوخت‌نشینی که از نیمه شهریورماه لغایت پایان آبان‌ماه است و همچنین با توجه به اقلیم و شرایط اکولوژیک منطقه که در مسیر مهاجرت پرندگان شکاری قرارگرفته، این امر منجر به تمایل کوخت‌نشینی توسط بعضی از شهروندان را محتمل می‌نماید.

وی ادامه داد: در همین راستا با توجه به مصوبه جدید که از تاریخ 19 مردادماه امسال قابل ‌اجرا بوده لازم است قسمتی از این افزایش جرائم نقدی را جهت تنویر افکار عمومی شهروندان اعلام نمایم.

رشیدی ضمن هشدار به صیادان پرندگان شکاری خاطرنشان کرد: زنده‌گیری و صید یک به هله شاهین، بحری و بالایان (چرخ) مبلغ 60 میلیون تومان و زنده‌گیری و صید یک به هله دلیجه 20 میلیون تومان است.

وی اضافه کرد: زنده‎گیری و صید یک قطعه کبک و تیهو 200 هزار تومان، زنده‌گیری و صید یک قطعه هوبره مبلغ 20 میلیون تومان است.

رشیدی یادآور شد: علاوه بر موارد فوق در سایر موارد از قبیل شکار و صید پستانداران وحشی مانند کل و بز، قوچ و میش جزای نقدی آن 10 میلیون تومان، صید ماهیان رودخانه‌ای هر قطعه 5 هزار تومان است که علاوه بر پرداخت این جرائم، متخلف محکوم‌ به پرداخت جرائم کیفری و پیگرد قانونی نیز خواهد شد.

رشیدی اظهار داشت: اداره حفاظت محیط‌ زیست ضمن تشکر از کلیه حامیان و دوستداران محیط‌زیست، تقاضا دارد به‌منظور حفظ و حراست از گونه‌های جانوری و پرندگان وحشی منطقه از هرگونه اقدام که منجر به از بین رفتن و کاهش این‌گونه ها گردد جداً خودداری نمایند.

/ 0 نظر / 140 بازدید