آتش سوزی در مراتع وباغات مرکبات باغ بالای سهو دشتی
ایرنا،علی زارعی روز سه شنبه درگفت وگو با خبرنگاران گفت:این آتش سوزی که ازشب گذشته بر اثرنامعلومی درمراتع روستای سهو باغ مرکبات آن روستا در منطقه باغ بالا بوقوع پیوسته بود با تلاش نیروهای امدادگر هلال احمر ،منابع طبیعی ، بسیج ونیروهای مردمی صبح امروز خاموش شد.

نمایی از روستای سهو

وی یادآورشد: بر اثر این آتش سوزی چهارهزاراصله درخت خرما وانواع مرکبات شامل لیمو شیرین وترش ، انجیر محلی ، انار ودرخت کوهی بادام به طورکامل درآتش سوخت .

معاون فرمانداری دشتی اضافه کرد:میزان خسارت ریالی این آتش سوزی توسط کارشناسان کشاورزی ومنابع طبیعی دردست بررسی است .

وی گفت:باتوجه به گرم شدن هوا وخشک شدن مراتع ومزارع وعلف زارهای منطقه این دومین مورد آتش سوزی درچند روز گذشته درشهرستان دشتی است که موجب خسارت به مزارع کشاورزی وباغ های منطقه می شود.

بد نیست بدانیم، روستای سهو که از روستا های کوهستانی دشتی ب شمار می رود در طول جغرافیایی ‘51 43 شمالی و عرض جغرافیایی ‘28 35 شرقی در ارتفاع 600متری از سطح دریا و در فاصله 45کیلو متری جنوب شرقی خورموج واقع شده و طبق سرشماری سال 1390دارای 9 خانوار و 27 نفر جمعیت است که غالب آنها را عشایر تشکیل می دهد.

آغاز برداشت خربزه وهندوانه در دشتی
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: کار برداشت خربزه و هندوانه از سطح یکهزارو 500 هکتار دراین شهرستان آغاز شده است.
امرالله احمدی روز سه شنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: کاربرداشت محصول بهاره خربزه وهنداونه در دردشتی تا نیمه اول خرداد ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: کشت محصول خربزه وهندوانه شهرستان دشتی از آذرسال گذشته و به صورت زیر پلاستیک درمناطق دشت پلنگ، دشت لاورشرقی، کاکی وشنبه انجام شد.

احمدی بیان کرد: با توجه به میانگین برداشت 25 تن درهکتار پیش بینی می شود بیش از37هزار500 تن خربزه، هندوانه، شمام و طالبی در این شهرستان تولید و به بازارهای مصرف استان بوشهر و استان های همجوار از جمله فارس، اصفهان، تهران وتبریز عرضه شود.

وی ادامه داد: انواع محصولات جالیزی هرسال دردو فصل بهار و پاییز درمزارع کشاورزی شهرستان دشتی برداشت می شود که بخش عمده ای از نیاز بازاراستان بوشهر و استان های همجواررا تامین می کند. 

همه واحدهای مسکن مهر در دشتی و دشتستان هفته دولت تحویل متقاضیان می‌شود

مدیر مسکن راه و شهرسازی استان بوشهر گفت: همه واحدهای مسکن مهر در دشتی و دشتستان هفته دولت تحویل متقاضیان می‌شود.
امینی به ساخت هشت هزار و ۱۶ واحد مسکن مهر در دشتستان و دشتی اشاره کرد و افزود: از این تعداد واحد مسکونی تاکنون پنج هزار واحد مسکونی به متقاضیان تحویل داده شده است و دیگر واحدها نیز تا هفته دولت تکمیل خواهد شد.

وی به پیشرفت 70 درصدی ساخت 769 واحد مسکن مهر در شهرستان دشتستان اشاره کرد و بیان داشت: هزار و 580 واحد مسکن  مهر در نیمه نخست امسال در دشتستان تکمیل و به متقاضیان واگذار می‌شود.

مدیر مسکن راه و شهرسازی استان بوشهر همچنین از ساخت دو هزار و 600 واحد مسکونی مهر در شهرستان دشتی خبر داد و افزود: یک‌هزار و 122 واحد آن تاکنون تحویل شده است و دیگر واحدها نیز تا پایان هفته تکمیل و تحویل خواهد شد.


برطرف شدن مشکل مشکل تامین سوخت یارانه ای کشاورزان دشتی
مدیرجهاد وکشاورزی شهرستان دشتی استان بوشهر گفت: درپی انتشار گزارش ایرنا در مورد مشکل سوخت یارانه ای کشاورزان این منطقه اکنون با پیگیری مسوولان این مشکل برطرف و سوخت مورنیاز این قشر تامین شده است.


امرالله احمدی درگفت وگو با ایرنا افزود: هم اکنون با کمک مسوولان استان بوشهر سوخت همه تلمبه های چاه ها، وسایل نقلیه کشاورزی، تراکتور ها ومرغداری های شهرستان سوخت یارانه ای مورد نیاز خود را دریافت می کنند و هیچ کمبودی در این زمینه ندارند.

وی اضافه کرد: این درحالی است که مشکل سوخت کمباین ها نیزبرطرف شده وهم اکنون بیش از70 دستگاه کمباین کاربرداشت گندم وجو از مزارع کشاورزی دشتی را انجام می دهند.

احمدی یادآورشد: با توجه به وضعیت بسیارخوب اراضی کشاورزی کاربرداشت گندم بخوبی در جریان است وپیش بینی می شود تا پایان اردیبهشت ماه ادامه یابد.

مدیرجهادوکشاورزی دشتی از همکاری وانعکاس خبر وگزارش مشکلات کشاورزان از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی (یرنا) به عنوان خبرگزاری رسمی دولت برای برطرف کردن مشکلات این قشرزحمتکش مولد تقدیر کرد.

وی افزود: شهرستان دشتی با 30 هزارهکتاراراضی آبی ودیم یکی ازقطب های اصلی کشاورزی استان است و بیش از50 درصد مردم به طورمستقیم وغیر مستقیم دربخش کشاورزی مشغول به کارهستند وحل مشکل آنان درتوسعه ورونق شهرستان بسیارموثراست.

درسال جاری سوخت یارانه ای تراکتورها، تلمبه های چاه های کشاورزی در استان بوشهر بویژه شهرستان های دشتی و دشتستان قطع شده بود که نگرانی و گلایه کشاورزان را در پی داشت که خبرنگاران ایرنا در این شهرستان ها با تهیه و اننتشار گزارش هایی در این زمینه از مسوولان مربوط خواستار حل مشکل شدند. 

/ 0 نظر / 5 بازدید