از هر دری سخنی

ج:درازی

روستای درازی با قدمت تاریخی خود از مراکز مهم علمی منطقه محسوب می شده است. وجود بزرگانی مثل آیت الله حاج غلامحسین مجتهد دشتی از شاگردان حضرت آیت الله میرزای شیرازی در درازی به آن محل اهمیت خاصی داده است. که محمد حسین رکن زاده آدمیت در کتاب دانشمندان و سخن سرایان فارس در مورد زندگی نامه میرزای علی شریف دشتی می نویسد:

" پوشیده نماند که درازی آن زمان مر کز تعلیمات دینی و عربی بوده است"

کسانی دیگر مثل شیخ علی بن حمود کتابهایی مانند نان و حلوای شیخ بهایی ،یوسف و زلیخای جامی ،گلستان سعدی ،دیوان حافظ شیرازی ،ابواب الجنان و معراج السعاده نراقی و نساب السبیان تدریس می نمودند.البته ایشان در درازی و چاووشی مکتب داشته اند. و بزرگانی مثل علی شریف دشتی(معارف) ،ملا حسن میرزا منشی محمد خان دشتی ،ملا محمد علی مزارعی از شاگردان آیت الله حاج سید علینقی دشتی و... در آن منطقه در زمینه گسترش علم نقش داشته اند.

به مناسبت بیست و چهارمین سالگرد

شهادت حسین در گویی(

سنگر ساز بی سنگر)

" تماس گرفته بودند و گفتند: باید بیایی خانه آخر هفته مراسم عروسیت مهیاشده حجله دامادیت...،خواهرانش می گفتند: گرچه مادرمان نیست، ما که هستیم حتما بیا

; اما حسین گفته بود:بعد از عملیات- بیت المقدس- می آیم...و حسین آمد اما بی سر و حسین آزادی خونین شهر را ندید همانگونه که محمد(جهان آرا) ندید" محمد نبودی شهر آزاد گشته....

تقابل سنت و مدرنیته در خیابان مطهری

چند روز پیش هنگام غروب آفتاب خورموج ،ساکنان شهر شاهد منظره ای زیبا و منحصر به فرد در خیابان مطهری بودند.گوشه ای از مراسم اصیل ازدواج شهر شهنی ها یا همان کولی های معروف ، از همین رو بیش از نیم ساعت خیابان مطهری- روبروی مطب دکتر امینی - با بار ترافیک بالا کاملا مسدود شد.اما یک ترافیک خوش آیند چرا که این بار به میمنت و زیبایی مراسم ازدواج شهر شنی ها ،شادی به روح همه خورموجی ها تزریق شد و لبخند صورت همه را شکفت تا برای یک لحظه هم که شده بدور از تشریفات معمول شاهد مراسمی اصیل باشند و شهر شنی ها بدور از توجه همگان مراسمات خویش اجرا نمودند تا به همگان گویند هنوز حافظ میراث اجدادشانند.

پارک خاموش کودک

پارک کودک یکی از قدیمی ترین و سرسبزترین! پارکهای خورموج است که با توجه به موقعیت مناسب مکانی(جنب مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری-دانشگاه پیام نور و...) همیشه مورد توجه خورموجی ها بوده است.از همین رو کمتر زمانی است که فردی در آن به تفریح ،مطالعه و..نپردازد ،خاصه آخر هفته ها که بسیاری از خانواده ها ناهار و شام خود را نیز در آنجا صرف می کنند.اما پارک از روشنایی بی نصیب است چرا که شباهنگام بیشتر به کابوس شبیه است تا پارک!! امید است متولیان امور شهری به این امر توجه جدی داشته باشند.

انتصابات

_ طی مراسمی که با حضور معاون حقوقی گمرکات کشور و آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان در سینما کانون برگزار شد.عبدالمهدی تمجیدی به عنوان سرپرست اداره کل کمرکات استان منصوب و از علی مددی جهرمی مدیرکل سابق تقدیر شد.بد نیست بدانید تمجیدی فرزند دشتی و پیش از این معاون گمرکات استان بوشهر را بر عهده داشت.وبلاگ دشتی ها با افتخار انتصاب تمجیدی را به ایشان تبریک گفته و آرزوی موفقیت ایشان را از خدای منان خواستار است.

_ طی مراسمی که با حضور معاون سازمان ملی جوانان کشور برگزار شد ایمان عطارزاده به عنوان مسئول نمایندگی سازمان ملی جوانان و مشاور استاندار در امور جوانان منصوب و از دکتر بهروزی مسئول سابق تقدیر شد. عطار زاده اهل دیلم و برادر زاده شکر الله عطار زاده نماینده مردم بوشهر گناوه و دیلم است.

شنیدها

بعد از استعفاء! تبادار از مسئولیت منطقه ویژه اقتصادی پارس شمالی ،پرویز سرخوش مدیر آب و فاضلاب شهرستان شیراز(مدیر کل سابق آب و فاضلاب استان بوشهر) از گزینه های مطرح مدیریت پارس شمالی است.سرخوش از فرزندان دشتی است.

از گزینه های مطرح و معتبر فرماندهی انتظامی استان سردار جمشیدی است. جمشیدی از فرزندان دشتی است.

/ 12 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعيد طلعتيان

سلام... واقعا دستت درد نکنه ..اطلاعات مفيدی ميدی... خسته نباشيد

عبدالحمید پهلوزاده

سلام محمد جون بزرگ های وبلاگ اينجا نظر دادن . ديگه به ما نوچه ها نظر دادن نيومده. ولی در کل قابل تحسين هست. با وجودی که سال خورموج بودم ولی هميشه اطلاعاتت برام مفيد بوده. موفق باشی

نصیری

یه سری هم به ما بزی بد نمیشه ها

ای کی يو

واقعا تقابل بودنه تفاهم منظره ای که بدبختانه باهم ديدم آری تنش نبود نهتعامل جیپسیها حقوق عامه مردم خورموج دران روز اگنیورکردند بله واقعا تقابل بود درضمن .....خوت می فهمی ؟؟؟!!!!؟؟؟؟

یوسف صبحانی نسب

آقای شاکری عزيز سلام ما را شرمنده کرديد ما قابل اين همه لطف شما نيستيم تمنا دارم مارا اين همه دست نياندازيد منتظر کامنت های پربار شما هستیم لطفتان را از ما دریغ ننمایید موفق باشید و سربلند

محمد محمدی

سلام وبلاگ خوب وارزنده ایی میباشد من آن را به لینگ وبلاگ خودم اضافه نمودم -وبلاگ من به آدرس زیر میباشد از ارائه رهنمود شما خوشحال می شومmobashsherat.persianblog.ir هیات صاحب الزمان کردوان علیا بخش کاکی