خسارت پشت خسارت...

خسارت 12 میلیاردی سیل اخیر به کشاورزی دشتی
مدیریت جهاد وکشاورزی شهرستان دشتی گفت: براثر جاری شدن سیل در هفته جاری 126 میلیارد و660میلیارد ریال به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شده است.

امرالله احمدی درگفت وگو با ایرنا افزود: بیشتر این خسارت ها مربوط به منطقه زلزله زده بخش های شنبه وطسوج و کاکی است.

وی اضافه کرد: براثر سیل بخش وسیعی از جاده بین مزارع در دشت پلنگ، ومنطقه کاکی و شنبه شهرستان دشتی ازبین رفته است وامکان برداشت وحمل محصولات کشاورزی از جمله گندم و صیفی وجالیز منطقه بسیاردشوار است.

احمدی بیان کرد: همچنین سیل 649 هکتار گندم آبی، 950 هکتارتنباکو، 550 هکتار جالیز و400 هکتارمحصول سبزی شهرستان دشتی درمناطق شنبه وطسوج وکاکی و بخش مرکزی دشتی را از50 تا 100 خسارت دیده است.

مدیرجهاد وکشاورزی شهرستان دشتی گفت: علاوه براین سیل اخیر به 200هکتار از باغ های مرکبات 25 تا 100 درصد و20هکتار از نخیلات 100 درصد خسارت زده است .

احمدی اضافه کرد: جاری شدن سیل که درپی زلزله و سیل فروردین در دشتی رخ داد باعث تشدید خسارت 20 کیلومترسیل بندهای خاکی در این شهرستان شد.

وی افزود: بر اثر این حاثه جایگاه های دام دامداران منطقه نیز50تا 100 درصد خسارت دیده است.

احمدی افزود: با توجه به این که شهرستان دشتی یکی ازقطب های اصلی کشاورزی دراستان بوشهرمحسوب می شود و منطقه زلزله زده شنبه وکاکی نیز از قطب های اصلی کشاورزی این شهرستان هستند، شتاب درتامین خسارت ها و کمک به کشاورزان ضروری است.

آغاز ساخت 423 واحد مسکونی زلزله زدگان دشتی
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهرگفت: با پایان یافتن کامل آوربرداری، کار ساخت 423 واحد مسکونی تکلیفی به این بنیاد در مناطق زلزله زده شهرستان دشتی آغاز شد.

ابرهیم فرزانه درگفت وگو با ایرنا افزود: براساس تقسیم بندی، نیمی از واحدهای مسکونی شهر شنبه و روستاهای چاهگاه، حاج احمدی و خروک ازسوی بنیاد مسکن استان بوشهر ساخته خواهد شد.

وی یادآورشد: برای شتاب دهی در روند بازسازی مناطق زلزله زده پیش از پایان کامل آواربرداری نیز برخی کارهای ساخت آغاز شده بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر اضافه کرد: در این ارتباط تاکنون 50 واحد مسکونی بتن ریزی، 300 واحد پی کنی و 15 واحد نیز کرسی چینی انجام شده است.

فرزانه ادامه داد: با پایان عملیات آوربرداری، ماشین آلات موجود برای تامین مصالح ساختمانی به خدمت گرفته خواهد شد تا سرعت کار افزایش یابد.

وی گفت: هرچند مساحت زیربنای واحدهای مناطق زلزله زده دشتی بین 80 تا 86 متر مربع تعیین شده است اما نقشه های مهندسی طراحی شده برای این منازل قابل توسعه فضای مورد نیاز مالکان در آینده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر افزود: براساس مصوبه هیات دولت برای ساخت هر واحد مسکونی روستایی در مناطق زلزله زده 150 میلیون ریال ، مناطق شهری 200 میلیون ریال و دیوار کشی نیز 20 میلیون ریال تسهیلات پرداخت خواهد شد.

فرزانه اضافه کرد: همچنین 50 میلیون ریال نیز به صورت بلاعوض برای ساخت ساختمان اختصاص یافته است که هم اینک کارهای ساختمانی از محل همین اعتبار آغاز شده است.

وی با اشاره به این که مدت زمان ساخت واحد های مسکونی در مناطق زلزله زده در گرو همکاری مردم است یادآورشد: مالکان باید با مراجعه به بانک های عامل و تشکیل پرونده زمینه سرعت بخشی در تامین اعتبار برای ساخت و ساز را فراهم کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده کار ساخت واحدهای مسکونی به صورت دو شیفت در دستور کار قرار گرفته است.

براثر زلزله 6.1 ریشتری بیستم فروردین ماه امسال در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی 37 نفر کشته و بیش از سه هزار واحد مسکونی تخریب شد. 

ابتکار دانش‌آموزان بوشهری برای کمک به زلزله‌زدگان
دانش‌آموزان مدرسه نمونه اتحاد در بوشهر با راه‌اندازی نمایشگاه صنایع دستی و محلی به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فارس؛ ظهر امروز دانش‌آموزان مدرسه نمونه اتحاد بوشهر در اقدامی ابتکاری و با برپایی نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای محلی به یاری زلزله‌زدگان شتافتند.

در این نمایشگاه بزرگ که با استقبال بی‌نظیر دانش‌آموزان مواجه شد، دانش‌آموزان با راه‌اندازی غرفه‌های متنوعی به ارائه محصولات و دست‌ساخته‌های خود پرداخته و عواید حاصل از فروش این محصولات را به مردم مناطق زلزله‌زده ارسال می‌کنند.

مدیر مدرسه نمونه اتحاد در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم منطقه زلزله‌زده شهرستان دشتی نیازمند کمک و مساعدت همه مردم و مسئولان هستند و هر کس به هر طریق ممکن باید با کمک به این عزیزان از آلام آنها بکاهد.

فرح بازدرهوا افزود: در این نمایشگاه که با ابتکار دانش‌آموزان راه‌اندازی شده، صنایع دستی، مواد غذایی، دست‌ساخته‌ها و سایر فراورده‌های دستی اعم از غذاهای سرد و گرم به معرض نمایش درآمده است.

وی اضافه کرد: به دلیل نیت خیرخواهانه دانش‌آموزان برای کمک به زلزله‌زدگان، استقبال بسیار خوبی از این نمایشگاه به عمل آمد و امیدوار هستیم کمک قابل توجهی به مردم مناطق زلزله‌زده انجام شود.

این مسئول گفت: دانش‌آموزان این مدرسه همواره در امور خیر پیشگام بوده‌اند و در مناسبت‌های مختلف شاهد حضور و همراهی این عزیزان هستیم.

بازدرهوا ابراز داشت: این گونه اقدامات فرهنگی باید گسترش یابد تا شاهد ترویج فرهنگ نوع‌دوستی در جامعه باشیم.

/ 0 نظر / 5 بازدید