مدرسه ملی دشتی

در پانزدهم شعبان 1340 برابر با 23 فروردین ماه 1310 خورشیدی با موافقت اداره فرهنگ در زمان ریاست مرحوم میرزا علی شریف به همت مرحوم آقا شیخ علی مجتهد دشتی و با مساعدت و همکاری آقایان فقیه محمد خان ابوالقاسم دبیر ،محمد دشتی ،میرزا عباس شریفی ،حاج حسین دباش ،حاج حسین دشتی و عبدالرسول چوک مدرسه چهار کلاسه ای به نام مدرسه ملی دشتی در کوی جبری تاسی و مخارج آن از عواید شهریه دانش اموزان و مبلغی هم از صدی سه شهرداری(نواقل) و همچنین مساعدت مالی موسسین تامین گردید. مدرسه ملی دشتی سومین موسسه اموزشی جدید بوشهر به شمار می رود. این مدرسه از سال 1306 تا 16 شهریور 1307 شمسی که تبدیل به دولتی گردید ،به نام مدرسه نمره 17 مرسوم شد.از ابتدای تاسی تا سال 1305 آقای شیخ احمد زیارتی مدیریت آن را به عهده داشتند  ،لیکن از سال 1306 تا 1307 مدیریت آن به عهده مرحوم سید حیدر سجادی دشتی واگذار شد. در مهرماه 1308 در زمان مدیریت سجادی دشتی کلاس پنجم به آن اضافه شد. در سال 1310 که به تعداد دانش آموزان افزوده شد بود ،آقای سید محمود سعادت به مدیریت دبستان منصوب شد. درسال 1312 در زمان میدریت آقای سید ابوالقاسم سعادت طبق دستور شماره 3670-8/11/1312 شمسی نام مدرسه دولتی دشتی نمره 17 به دبستان پهلوی شماره 779 تغییر یافت. در مهرماه 1314 دولتی پهلوی رسما شش کلاسه شد. دبستان پس از نقل مکان های مکرر در سال 1333به سا ختمان سابق اداره ژاندارمری  نزدیک ایستگاه بی سیم منتقل گردید.از مهرماه 1333 طبق دستور شماره 8139- 3/8/1333 شمسی اداره فرهنگ  در زمان ریاست اقای مرتضوی کلاس اول متوسطه در مدرسه پهلوی(دشتی سابق) دایر شد و رسما تبدیل به دبیرستان گردید. در سال ها ی1334 و 1335 به ترتیب کلاس دوم و شوم در آن افتتاح شد. دبیرستان پهلوی بوشهر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به نام دبیرستان دکتر علی شریعتی تغییر نام یافت.
*منبع:تاریخ اموزش و پرورش شهرستان بوشهر/ص 61-61 برگرفته از سالنامه فرهنگ بنادرجنوب

دهقانی نفر اول آزمون دکترای روانشناسی

با خبر شدیم یوسف دهقانی در آزمون مقطع دکترای روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز موفق به کسب مقام اول شده است.از همین رو وبلاگ دشتی ها موفقیت  آقای دهقانی را به همه دشتی ها تبریک گفته و آرزوی موفقیت همه فرزندان دشتی ساکن کهکشان راه شیری را از خدای منان خواستار است.

سه پروژه کشاورزی در دشتی بوشهر به بهره برداری رسید
 (ایرنا): سه پروژه کشاورزی روز یکشنبه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در شهرستان دشتی بوشهر به بهره برداری رسید.

این طرحها شامل بوجاری گندم لاور شرقی، مرمت و لایروبی قنات کناربندک و لاورشرقی و طرح آبخیزداری و مهار سیلاب دشت پلنگ است.مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی در آیین بهره برداری از این طرحها گفت: برای اجرای این پروژه ها 9 میلیارد و 284 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.امرالله فاریابی افزود: دستگاه بوجاری و بسته بندی گندم بذری توسط شرکت تعاون روستایی این شهرستان در روستای لاور شرقی در زمینی به مساحت 10 هزار مترمربع با ظرفیت بوجاری و تهیه چهار هزار تن بذر در سال احداث شده است.وی بیان کرد:این دستگاه علاوه بر شهرستان دشتی، بذر مورد نیاز شهرستانهای دیر، کنگان و جم را نیز تامین کند.
فاریابی در خصوص پروژه مرمت و لایروبی قنات کناربندک و لاورشرقی نیز گفت: طول این کانال این قنات 418 متر است که با ظرفیت آبدهی 23 میلی متر در ثانیه درتامین آب کشاورزی 270 هکتار از باغهای کناربندک و اراضی کشاورزی لاور شرقی موثر است.
فاریابی اضافه کرد: طرح آبخیزداری ومهار سیلاب دشت پلنگ نیز برای جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی دو هزارو 952 هکتار اراضی پایین دست و تغذیه مصنوعی سفره های آب زیرزمینی این منطقه است.

/ 5 نظر / 12 بازدید
فرزان اسدی( ابوحنانه)

سلام مدرسه ملی را خوندم جالب بود. سال کحط با شعر استاد مرادی هم برایم خیلی جالب بود .نشنیده و نخوانده بودم که در وب شما میسر شد. بدرود.

صداقت

با سلام وخدا قوت استفاده کردیم موفق باشید.[گل]