شب شروه فریادهای سرخ در دشتی

 حضور اقشار مختلف مردم شهر خورموج در محل سالن فرهنگسرای شهید شهریاری شب شروه، فریادهای سرخ در این شهر برگزار شد.

 شاعر و محقق خورموجی شب گذشته در این مراسم با اشاره به سابقه شروه‌خوانی در دشتی اظهار داشت: دشتی خواستگاه شروه در استان بوشهر است.
سیدمحمدرضا هاشمی افزود: شروه‌خوانی با فایزخوانی تداعی پیدا کرده است و شروه‌خوانان بزرگی چون رستم و سهراب و محمدحسین قائدی هنرمندان منحصر به فردی بوده‌اند و در اشاعه و اعتلای شروه نقش مهمی ایفا کرده‌اند.
مولف کتاب‌های درنگه و سوز و ساز ادامه داد: باید مسئولان فرهنگی به این هنر اصیل توجه و اهتمام ویژه‌ای نشان دهند تا این هنر ناب زنده بماند.
وی یادآور شد: استان بوشهر از لحاظ فرهنگی و تاریخی قدمت طولانی در کشور دارد و ما باید این فرهنگ را به همه آحاد مردم ترویج دهیم.
هاشمی خاطرنشان کرد: هنر شروه‌خوانی در استان بوشهر بسیار سابقه طولانی و درخشانی دارد که حتی اگر از یک کودک در مورد شروه‌خوانی سئوالی کنید، جوابی برای گفتن دارد.
خواننده و محقق بوشهر نیز در این مراسم گفت: شروه صدای شوریدگی مردم جنوب است، شروه انعکاس دلدادگی، آزادگی و رنج‌ها و الام مردم سخت‌کوش جنوب است.
روح‌الله صفوی با گرامیداشت پولاد اسماعیلی یکی از شروه‌خوانان به نام استان و کشور که در بستر بیماری است، یادآور شد: هرجا شب شروه‌ای برپا است، صدای پولاد اسماعیلی به گوش می‌رسد و امیدواریم با کسب دوباره سلامتیش دوست‌داران شروه از صدای دل‌انگیزش استفاده کنند.
در این مراسم علی عاشوری، حسن صفری، رسول حسینی و روح‌الله صفوی به شروه‌خوانی پرداختند.

/ 0 نظر / 23 بازدید