از هر دری سخنی

درحالیکه نیمه ماه مبارک رو سپری کردیم و همه چشم ها به سوی بزرگترین رویداد بشری متمرکزه و ما ایرانی ها چشم براه اولین مدال طلا خود لحظه شماریم...و درحالیکه گرما وشرجی به معنای واقعی دارن خودشون رو به ما معرفی می کنن و غالب شدن بر هر کار وفعالیتی  ورطب های نوبرانه برنخل ها خودرانمایان کرده ند و شدند میوه ثابت سفره هامان به طور مختصراشاراتی می کنم به برخی از خبر ها ومناسبت های دشتیاتی...

ضمن آرزوی قبولی و طاعات و عبادات توجه شما رو به این مطالب جلب می کنم:

گرگیشو دشتیاتی

شبی رو که پشت سرگذاشتیم شب گرگیشو یا شب گرگشو بود که هرساله دقیقن در چنین شبی یعنی شب پانزدهم  ماه مبارک طبق رسم و رسومات ویژه که یادگار اسلاف دشتی هاست در جنوب استان به صورت خودجوش برپامی شود هرچند این سنت دیرین و جذاب بیشتر در بندردیر و تا حدی بندرکنگان برپاست که توسط دشتی های به سایر نقاط گسترش یافته و حتی پارا فراتر از مرزهای جغرافیایی  گذاشته به طوری که در کشورهای کویت و بحرین نیز این مراسم سنتی برگزار می شود طبق آیین همیشگی...شاید بشود برای یادآوری دشتی ها همین که گفته بشه کافیه:
کودکانی رو متصور شوید که از چند شب قبل کیسه های پارچه ی خاصه و یا گونی هایی رو مهیا می کندد برای شب گرگشو وبعد از افطار کیسه به دست و دست جمعی با شور و اشتیاق زاید الوصفی که فقط باید دید تا با وسعت آن پی برد رهسپار خونه به خونه و کوچه به کوچه شهر و روستای خود می شوند درب خانه ها که به صدا در می آید بواسطه شناخت همه منتظرکودکانند تا با پیاله ی حاوی بیسکویت شکلات نقل و نبات پفک وژله کودکان رو پذیرا باشند به ترتیب از کودکان پذیرایی می شوند با ریختن و دادن این تنقلات..بعد از این این صدای دلنشین کودکان است که در کوچه غلغله می کند: " خونه ی گچی .... پر همه چی "
اما اگر خانه ی باشد که در این امر سهل انگاری نماید در پذیرایی این کودکانن که با این آوا ازش پذیرایی می کنند: "خونه ی گدا ... هیچی ش ندا" و "خونه ی دراز .... پر گی گراز"
این حکایت محله به محله ادامه می یابد تا پاسی از شب پانزدهم تا سرانجام کودکان با کیسه ها پر از مایحتاج بدست آورده راهی منازل خود شوند و با نشان دادن آن به اعضا خانواده به اصطلاح پزدهند و روزهای آتی رو با حکایت شب فوق و خوردن آنچه بدست آورده اند روزگار رو به شادی پیوند بزنند
البت ناگفته نماند هستند کسانی که با ریختن آب از بالای در و یاد دادن پشکل به هرانگیزه ی کودکان رو پذیرا می شوند که این خود جزدلخوری ایجادشده عایدی دیگر ندارد

یکی از نکات جالب توجه گرگیشو اینه که بسیاری اون رو با هالووین شبیه می دونن چرا که در اون مراسم هم کودکان با لباس های عجیب و غریب برای جمع آوری تنقلات به خانه های می روند این مراسم که هرساله در 31اکتبر درایالات متحده بریتانیا ایرلند و اسکاتلند به طور عمده برگزار می شود ریشه مذهبی ودینی داشته که امروزه دچار دگرگونی هایی هم شده است.

انشالله خونتون گچی و پر از همه چی!

کتابی در وصف خالو حسین دشتی

کتاب «مبارزات خالو حسین دشتی» نوشته عبدالکریم مشایخی جلد دهم از مجموعه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی است که خوانندگان را با تاریخ معاصر ایران و مبارزات یکی دیگر از مجاهدان جنوب ایران آشنا می‌کند. خالو حسین نقش موثری در جنبش مقاومت مردم جنوب ایران علیه سلطه‌گران انگلیس در خلال جنگ جهانی اول ایفا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،‌ خالو حسین دشتی (بُردخونی) از مجاهدان و مبارزان جنوب ایران است که با آغاز جنگ جهانی اول و نقض بی‌طرفی ایران به دنبال اشغال بوشهر (رمضان 1333 هجری قمری) به وسیله قوای انگلیس در کنار شهید رئیس علی دلواری به مبارزه با متجاوزان پرداخت. 

شکل‌گیری حیات سیاسی خالو حسین در منطقه جنوب ایران همزمان با اوج اقتدار نظامی و سیاسی بریتانیا در کرانه‌های شمالی و جنوبی خلیج فارس بود که با توجه به زیاده‌خواهی سیاسی و روحیه استعمارگری آن کشور، این رویکرد با واکنش مجاهداتی چون خالو و همرزمانش روبه‌رو شد. 

خالو حسین در کنار مجاهدان و مبارزانی چون رئیس علی دلواری، غضنفرالسلطنه برازجانی، زایر خضرخان تنگستانی و شیخ حسین خان چاهکوتاهی مبارزه سرسختانه‌ای با قوای بریتانیا در بوشهر، تنگستان، دشتی و دشتستان آغاز کرد که این مبارزه تا پایان جنگ جهانی اول ادامه داشت. این مقاومت و ایستادگی سبب شد که به مدت سه سال قوای انگلیس در منطقه دشتستان زمین‌گیر شوند و سربازان هندی ـ انگلیسی نتوانند به داخل ایران نفوذ کنند. 

مشایخی، نویسنده کتاب می‌گوید که اطلاعات پراکنده تاریخی و ناآگاهی از خدمات و مبارزات خالو حسین ضرورت یک تحقیق جامع تاریخی را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. همچنین در گردآوری این کتاب روش تحقیق بر پایه تحلیل اسناد، منابع و مأخذ تاریخی و روش نقلی است که بخشی از اطلاعات تاریخی از طریق مصاحبه‌های میدانی با بازماندگان خالو حسین به دست آورده است. 

وی معتقد است که با توجه به جایگاه تاریخی خالو حسین که در فاصله انقلاب مشروطیت ایران تا پایان جنگ جهانی اول در مبارزات جنوب ایران نقش بسزایی داشت و این که در آثار تاریخی مورخان جنگ جهانی اول نام او به تکرار آمده است، هنوز اثر مستقل و جامعی درباره زندگی و مبارزه سیاسی او منتشر نشده و این در حالی است که خالو حسین در جنبش مقاومت مردم جنوب در خلال سال‌های جنگ جهانی اول سهمی سترگ و انکارناپذیر دارد. 

این کتاب بر پایه اسناد دسته یکم در آرشیو وزارت امور خارجه ایران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بنیاد ایران‌شناسی شعبه بوشهر و اسناد شخصی خالو حسین که نزد بازماندگانش نگهداری می‌شد، تألیف و تدوین شده است. همچنین نویسنده کتاب چند بار در بردخون حضور یافته و با تنها فرزند خالو حسین (میرزا عبدالعلی فولادی) و نوادگانش مصاحبه حضوری داشته که با توجه به تاریخ شفاهی و کسب اطلاعات به دست آمده، مصاحبه‌های کتاب تا حدود زیادی خلا اطلاعاتی تاریخی درباره این مجاهد جنوب را برطرف کرده است. 

چاپ نخست کتاب «مبارزات خالو حسین دشتی» نوشته عبدالکریم مشایخی در گروه تاریخ و تمدن پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی در 300 صفحه با شمارگان 2500 نسخه و بهای 6 هزار تومان به کوشش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.

زمانی برای لرزیدن خورموج

مدتی بود از آن لرزش های همیشگی در دشتی خبری نبود تا ساعت بیست و یک و سی هشت دقیقه پنج شنبه که خورموج لرزید. هرچند طبق استعلام به عمل آمده از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران قدرت آن به 7/2 در مقیاس ریشتر بود و خوشبختانه بسیاری از خورموجی ها آن رو احساس نکردند اما وقوع آن که مرکزش در 18کیلومتری خورموج اعلام شد رخ داد تا توجه مان را بیشتربه ایمنی های لازم جلب کند.

 

شیخیان ماری و حناشور دهیاری دارشدنتان مبارک

طبق خبرهای رسیده دو دهیاری به دهیاری های شهرستانمان اضافه خواهد شد.
دهیاری شیخیان ماری بخش کاکی و دهیاری حناشور از بخش شنبه و طسوج دهیاری هایی است که وزارت کشور با تاسیس آن موافقت کرده است.

بااحتساب این دو دهیاری تعداد دهیاری های دشتی به 25 دهیاری می رسد.

/ 19 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الیاس سلیمی

سلام استاد. اوضات چن؟ کیاسی؟ ام مزی یه سری بیم برت بینمتا! مطلبای خویی ات بی. به خصوص گرگیشو! مو هم به روز هسم. بیو کیم ری چیش ما هونه!

صدیقه زیارتی

درود "برگهای پاییزی" با چهار تا برگ نارنجی و یه خورده حرف بارونی به روزه و شما دعوتین به خوندن..[گل]

الیاس سلیمی

سلام استاد. اوضا احوالت چن؟ چه خت خور؟ دلمو میکیشی یه سری بیم بینمت. مطلوات خو بی، به خصوص گرگیشو. مو هم به روز هسم. سری بزنی دلمو خش وامبیت...

مسجد جامع

جهت حمایت از جوانان مسجد جامع خورموج این مطلب را در وبلاگ خود منتشر کنید نماهنگ وضوی خون (برای اولین بار در خورموج ) پس از ماه ها تلاش شبانه روزی و به مناسبت شهادت امام علی (ع) برای اولین بار در شهر خورموج نماهنگ سه تن از بهترین نوحه خوانان شهرستان دشتی علی سلیمانی , علی غریبی و سید عطاالدین عطایی توسط واحد فرهنگی مسجد جامع خورموج ضبط و تدوین شد. دوستان عزیز برای دریافت این محصول با ارزش ,می توانند به مرکز پخش محصولات فرهنگی سقا وکانون اگهی وتبلیغات هیوا مراجعه نمایند. سامانه پیامکی: سایت اطلاع رسانی: jamekhormooj.ir 30002746002746

عشقوراوی(جلال)

سلام عیدتان مبارک عباداتتان قبول وب خیلی خوبی دارین اگه وقت کردین یا سری هم بما بزنین یاحق

موسنو خورموجی

اوف گری کشو چه خوش بی!!! بعضی در حوشا میشتیم اول اشو دنگ خو تخمک میدهیم بعد هم اشو شلنگ اوی ریمو میگرت.[متفکر]خا شیخینیا کلشو بورنن بلندی که صاو دهیاری واوسن البته بعد شومصد سال!!!!در ضمن نه چه سین جمالیا چمسال کویا بسن دیارشو نبهن؟؟؟؟ایسا هم ک دیاریشو اندن اندسن سی جر. مکنی ایطور عاکل بشی هم ولاتیا

هکال/داود بستان

سلام عیدت مبارک مطالبت خیلی عالی بود تا حالا در مورد گرگیشو هیچی نشنیده بودم راستی کتاب خالو حسین کجا گیر میاد

شنبه دات کام

توهین به خبرنگار و جلسه ای که هرگز برگزار نشد... درود با مطلبی در این خصوص بروزیم..

محمدکاظم

سلام علیکم اگه میشه اسامه نفرات برتر در کنکور بذارید. یاعلی

سلام بزرگوار پرس ما که نمیکنی نشست خبرنگاران در فرمانداری برگزار شد امیدوار بودم دعوتم کنند و دوستان را آنجا زیارت کنم ولی انگار ... بگذریم. مطلب شما رادر مورد آقای منصوری دیدم فوراً به سایت های سوک و بوشهر نیوز انعکاس دادم و آنها نیز درج کردند.مایه مباهات ماست. باتشکر