مستند " دی رضا " مستند برتر جشنواره شکبه مستند

پیرو بازتاب راهیابی مستند "دی رضا" ساخته علی سالمی کارگردان کردوانی به فینال جشنواره فیلم های مستند برنامه نردبان شبکه مستند سیما و از دعوت از شما خوانندگان همیشه همراه  دشتیاتی برای این همدلی و مشارکت  بی شائبه، لحظاتی پیش با اعلام رای ها توسط برنامه محبوب  نردبان همولاتی مان  علی سالمی برای چهارمین بار ممکن موفق شد مقام برتر مستند را کسب کند با این تفاوت که این بار ب تنهایی در صدر این انتخاب ها قرار گرفت و توانست جایزه یک ملیون تومانی ب همراه لوح تقدیر و حضور رایگان در کلاس های کاگردانی را کسب کند که ورای افتخاری که برای دشتی ها بدست آورند بی شک افتخاریست برای جوانان استان بوشهر که سرشار از استعدادند و بی امکانات افتخار درو می کنند..

و بی نهایت سپاس از تک تک کسانی که با رای خود در این موفقیت سهیم شدند..

در همین رابطه هفته ی پیش به پیشنهاد تارنمای "ب خبر" مصاحبه ای را با جناب علی سالمی داشتم که ضمن تبریک ویژه ب ایشان و مادر بزرگوارش "دی رضا " از شما دعوت می کنم ب خوانش این مصاحبه تلفنی:

راز اینکه چرا دانش آموختگان فلسفه این‌قدر به سینما گرایش دارند بواقع غریب است از آنور آبی هایی چون جوئل کوهن گرفته تا وس اندرسون تا داریوش مهرجویی ومانی حقیقی اینوری!!. ما نیز در پی کشف این راز نیستیم، اما در ادامه از دانشجوی فلسفه خواهیم خواند که گرچه در ابتدای این هنر است اما به موفقیت‌هایی دست یافته و عناوینی را درو کرده ـ علی رغم نداشته هایش ـ که می تواند آرزوی هر اهل سینمایی باشد. نبود ابتدایی‌ترین‌ها هنوز دارد جوان ما را اذیت می کند، اما او در این راه راسخ تر از آنست که از پای بایستد.علی سالمی،جوان بیست و چهارساله کردوانی از روستایی می آید که همه‌مان آنجا را با علما ی بزرگی می‌شناسیم اما همین شاید بس که هم‌ولایتی فایز دشتی است. سالمی باهمه محدویت‌ها گام در راه گران‌ترین هنر جهان گذاشته و چشم به قله‌های رفیع این هنر دوخته است.

آخرین مستند کارگردان جوان دشتیاتی با عنوان «دی رضا» که حکایتی از کار مادرش و زنان روستای کردوان است موفق شده ب فینال برنامه "نردبان" شبکه مستند سیما راه یابد و به این بهانه گفتگویی تلفنی با ایشان داشتیم که پیش از آنکه شما را به خوانش آن دعوت کنم لازم است بدانیم که با ارسال  «مستند دی رضا» به شماره پیام گیر 3000082  در موفقیت  این مستند و مستند ساز هم استانی گام برداریم:

اگر امکان دارد برای آشنایی بیشتر خوانندگان ب خبر قدری خود را معرفی کنید و از موفقیت‌های خود بگویید:

علی سالمی متولد 11 تیر 1369 در روستای کردوان سفلی، دانشجوی فلسفه و حکمت اسلامی دانشگاه خوارزمی در کرج هستم. یک سال و نیمه بودم که پدرم رو از دست دادم و پیش از اون برادرم علی کشاورز در سال 62 شهید شدند و در همه این سال‌ها ماردم هم جای پدر را برایم پرکرده وهم مادری را در حقم تمام کرده است.

در مورد فیلم سازی نیز تاکنون چهار فیلم مستند ساخته ام به نام‌های «گرگعلی»، «ای روزگار»، «دی; مادر» و آخرین آنها که «دی رضا» است؛ سه مستند اول رتبه برترین مستند برنامه « نردبان» در کانال ستند سیما را کسب کرده‌اند و دیگری نیز به فینال این برنامه راه یافته است و منتظر اعلام نتیجه نهایی است، همچنین در حال حاضر نیز دبیر کانون فیلم و عکس دانشگاه خورازمی هستم.

ارتباط فلسفه به عنوان رشته تحصیلی شما با سینما چگونه است؟

واقعیت بنای اولیه انتخاب رشته من این بود که کنکور هنر بدهم منتهی بواسطه مشکل همیشگی هزینه‌های تحصیلی رشته‌های هنری، با کنکور انسانی به فلسفه رسیدم که البته بی ارتباط هم نیست هر چند کارگردانان بزرگی مانند داریوش مهرجویی هم دانش آموخته فلسفه است. و یا بسیاری که کاملا در رشته های غیر مرتبط در سینما فعالیت دارند.

علی سالمی چگونه به سمت سینما آن‌هم از نوع مستند گرایش پیدا کرد؟

این موضوع بر می‌گردد به دوران کودکی که بی نهایت به سینما علاقه داشتم و همواره فیلم تماشا می کردم. منتهی بواسطه کمبود امکانات در روستا مدت‌ها طول کشید تا به طور جدی آنرا دنبال کنم. سال 91 بطور اتفاقی توجهم به برنامه نردبان شبکه 4 سیما جلب شد که فراخوان دادند برای ساخت و ارسال مستند؛ من نیز از این فرصت استفاده کردم و با دوربین هندی کم دایی‌ام از زندگی سخت کوشانه برادرم گرگعلی فیلم ساختم و ارسال کردم که خوشبختانه دیده شد و همونطور که گفتم به عنوان برترین مستند انتخاب شد.

تاکنون کلاس یا دوره ای را در رابطه با فیلم‌سازی گذرانده اید؟

دوره یا کارگاه که هرگز؛ هرچند در آزمون انجمن سینمای جوان کرج دو بار نیز پذیرفته شدم، ولی بواسطه هزینه ای که داشت نتوانستم در دوره‌ها شرکت کنم. اما زیاد فیلم مستند نگاه می کنم و بطور جدی کتاب های در این ارتباط را مطالعه می کنم. البته در برنامه دارم که امسال در یکی از این دوره‌ها شرکت کنم.

 آیا با اهالی سینما در شهرستان و استان هم ارتباط دارید؟

با سید کریم موسوی به طور اتفاقی آشنا شدم و در فیلم اخیرم «دی رضا» نیز باهم همکاری داشتیم. در شبکه‌های اجتماعی با سیدرضا و سیدحسین صافی نیز آشنایی دارم. اما در کشور با حبیب علوانی مستند ساز اهوازی ، ناصر صفاریان و کاظم راست‌گفتار رابطه‌ای دوستانه دارم و از نظراتشون بهره مند می‌شوم. دوستانی نیز بواسطه برنامه نردبان در حوزه مستند دارم.

قدری راجع به کارگردان ها و فیلم های مورد علاقه‌ات برایمان بگو:

از مستند سازان فرهاد مهران فر و حبیب علوانی و البته استاد ناصر تقوایی را می‌پسندم. اما در حوزه‌های داستانی امیر نادری، عباس کیارستمی و محمدعلی طالبی

همه فیلم های امیرنادری از سازدهنی تا دونده و سایر کارهایش، کارهای کیارستمی مثله خانه دوست کجاست؟ و از تقوایی به طور خاص اربعین که شاهکار به تمام معناست در کنار ناخدا خورشید را می‌پسندم و در حوزه مستند نیز همه فیلم‌های حبیب الوانی و فرهاد مهرانفر را بسیار می‌پسندم.

موضوعاتی که دوست داری به تصویر بکشی و از اونا مستند بسازی چیه؟

دوست دارم کار بعدی من در مورد «عبا بافی» باشه. البته اگر بخواهم به صورت بلند مدت بگویم و اگر مسائل مالی اجازه بدهد در مورد برداشت میگو، مراسم عزاداری بوشهر، عروسی های محلی استان، آداب و رسوم سنتی فراموش شده استان و بازی های محلی نیز دوست دارم کارهایی بسازم.

علی سالمی ده سال بعد در کجا قرار دارد، یا به عبارتی دوست دارد به چه جایگاهی برسد؟

همیشه بعد نمازهایم دعایم این است که یکی از کارگردانان بزرگ سینمای مستند بشوم، اما هرگز اصالت جنوبی خودم را که یک روستایی اهل کردوان سفلی شهرستان دشتی هستم را فراموش نمی‌کنم.

اولین حرفی که در مورد واژه‌های زیر به ذهن شما می‌رسد را به ما بگویید.

دشتی: دیار من(شور گفتاری او خاص است)

کردوان سفلی: بهترین زادگاه، بهترین روستا (هیجان در گفتار سالمی مشهود بود)

دی رضا: بهترین مادر دنیا (با بغضی مقدس بیان کرد)

جنوب: یک ذره اون رو با بهترین جای دنیا عوض نمی کنم!

کرج: برای پیشرفت موقعیت های زیادی داره اما برای زندگی بسیار سخته

اگر حرف نگفته‌ای دارید به عنوان سخن پایانی خود بگویید.

ازشما، آقای غریبی(محمدجواد) و حمید موذنی تشکر می‌کنم و همچنین از همه کسانی که مستند دی رضا رو قابل می دونن و بهش رای میدن و دادن.

تشکر وی‍‍ژه از خانم عادلی در برنامه نردبان که این فرصت رو برای من فراهم کردن تا با مستند و مستندسازی آشنا بشوم تا بتوانم خود و فیلم‌های خود را به نقد و نمایش در بیارورم.

از مسئولین هم می‌خواهم توجه بیشتری را به امر مستندسازی و مستندسازان داشته باشند و تعامل بیشتری با آنهابرقرار کنند و به حرف‌های آنان گوش فرا دهند و تا تا جایی که امکان دارد با آنها همکاری داشته باشند. 

/ 4 نظر / 62 بازدید
یاد ها و خاطره ها

درود درود درود بر همه دشتیای خونگرم و عزیز.این موفقیت رو اول تبریک میگم به دی رضا مادر عزیز خودم بعدش هم مردم خوب کردوان و همه دشتیا و بوشهریای عزیز.از شما دوست بزرگوارم جناب آقای شاکری هم بسیار بسیار بسیار سپاسگزارم

میلاد مهدویان

سلام بر برادر گرامی فعالیت شما را در وب تحسین میکنم . و امیدوارم تا همیشه فعال و پایدار بمانید . (( پایگاه اطلاع رسانی بردخون کهنه ))

رئیس

احسنت بر اقای سالمی انشاا... همیشه در کارهای خود موفق باشید بزرگ مردی از کردوان دشتی

غزاله

سلام من اپ شدم با شعر محرم! منو به اسم جوک روز بلينک دوست عزيزم! نظر بده بلينکمت لايک مطالب من يادت نره!