باز باران *
بارش باران برای مردمان همه اعصار موجب شادمانی زاید الوصفی می شده و می شود خاصه مناطق بیابانی و نیمه بیابانی چرا که با توجه به اقلیم مناطق مذکور بارش به پدیده ی جوی مقدس تبدیل می شود که نبود آن باعث توقف زندگی و بروز قحطی و در نتیجه منتج به مرارت ،مرگ و مهاجرت می شود که در این میان دشتی خودمان بسیار این پدیده تلخ را چشیده است با نگاهی گذرا به تاریخ دشتی با این امر پی می بریم که در سال هایی به علت قحطی ناشی از عدم بارش ،مردمان دشتی دست جمعی مجبور به کوچ می شدند. به همین دلیل عمده است که دشتی ها را می توان در اقصی نقاط استان بوشهر و خوزستان یافت.امروزه  هر چند از آن سالها می گذرد اما دلیل نمی شود که قدیمی ها سال سفیدو "سال سفید" را فراموش کنند و...
با شروع روز دوشنبه دوازدهم آذر ماه اولین بارش سال زراعی نیز شروع به باریدن بر خاک دشتی کرد و موجب شادی مردم شهرستان بویژه کشاورزانی شد که بسیار پیش از این منتظر باران بودند. بارانی که هسته مرکزی جبهه عمل آن در منطقه دشتی و تنگستان بود که موجب بارش قابل ملاحظه ای شد و حتی باعث آبگرفتگی معابر عمومی در برخی نقاط همراه با جاری شدن دره های محلی شد و چهره  دیارمان را رنگی دیگر بخشید بعد از ۲۵۲روز

بد نیست بدانیم:
- اولین بارش سال مورخ ۵ فروردین ماه سال جاری بارید که میزان بارش در خورموج ده میلیمتر گزارش شد.

- سال زراعی از مهرماه آغاز می شود.
- اولین بارش سال زراعی دشتی مورخ پنجم آبان ماه بود که متاسفانه منجر به کشته شدن جوانی اهل آبادی باغان شد ولی بارش روز گذشته اولین بارشی بود که بر سراسر دشتی بارید.

- سال سفیدو سالی بوده است که هرگز در آن سال باران نبارید – در مورد سال آن اقوال متعدی ذکر می شود که دقیق نمی توان استناد کرد _
- طبق آمار اداره کل هواشاسی استان تا صبح روز دوشنبه میزان بارش خورموج 23 میلیمتر  بود که با احتساب 24 ساعت گذشته_20میلمتر _  میزان باش سال زراعی خورموج 43 میلیمتر گزارش شده است.
- تنها شهرهایی که طی 48 ساعت گذشته بارشی نداشته اند دیر و کنگان می باشند.
- طبق آمار اداره کل هواشناسی تا صبح روز دوشنبه میزان بارندگی نقاط مختلف استان بدین شرح بوده است:
بوشهر(دریایی):5/36 میلیمتر   بوشهرفرودگاهی: 5/34 میلیمتر    دیلم:2/5 میلیمتر    برازجان:4/23 میلیمتر    اهرم:44 میلیمتر    گناوه:7/1 میلیمتر    ریگ:7 میلیمتر    جزیره خارک: 4/2 میلیمتر
- بارش سال زراعی تعدادی از شهرهای استان:
بوشهر دریایی:5/41 میلیمتر    بوشهر فرودگاهی:2/44 میلیمتر    دیلم:2/15 میلیمتر    برازجان:27 میلیمتر    اهرم:44میلیمتر     گناوه:7/1 میلیمتر    ریگ:7 میلیمتر    جزیره خارک:4/2 میلیمتر
- محل ایستگاههای هواشاسی بوشهر دریایی ،جنب پارک دانشجو و ایستگاه بوشهر فرودگاهی جفره در محل فرودگاه بوشهر است.
* عنوان مطلب برگرفته از شعر گلچین گیلانی در کتاب فارسی چهارم دبستان است.

معاون ميراث بوشهر:طرح ايجاد منطقه نمونه گردشگري مند  تصويب شد

معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري استان بوشهر گفت: طرح ايجاد منطقه نمونه گردشگري مند MOND درشهرستان دشتي در كارگروه گردشگري اين استان تصويب شده است. سيد عبدالعزيز بلادي دوشنبه درنشست انجمن ميراث فرهنگي و گردشگري اين شهرستان افزود: اين طرح ‪ ۲۰‬كيلومتر از انتهاي رودخانه موند را شامل مي‌شود. وي اظهارداشت: اين طرح درسفر آينده هيات دولت به استان بوشهر براي اجرا ارايه مي‌شود.

بلادي افزود: همچنين طرح گردشگري منطقه كلات مند كه شامل امامزاده هاشم، كلات موند و مسجد احشام قائدها است به تصويب رسيده است.

معاون سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري بوشهربيان كرد: تاكنون براي بازسازي اين مسجد و امام زاده هاشم بيش از شش ميليارد ريال هزينه شده است و بزودي نيز كار مرمت احياي كلات مند آغاز مي‌شود. معاون فرماندار دشتي نيز گفت: در شهرستان دشتي بيش از‪ ۱۵۰‬حاذبه‌گردشگري تاريخي، فرهنگي و طبيعي وجود دارد كه تاكنون فقط ‪ ۱۲‬اثر در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است. علي زارعي افزود: كار تشكيل ‪ ۵۸‬انجمن ميراث فرهنگي و گردشگري روستايي و پنج انجمن ميراث فرهنگي شهر و بخش در دست انجام است و ظرف سه ماه آينده همه اين انجمن‌ها ساماندهي و شروع به كار مي‌كنند.وي مهمترين مشكل شهرستان دشتي در زمينه ميراث فرهنگي را نبود اداره و يا دفتر ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري در اين شهرستان عنوان كرد.

 منبع:ایرنا

تجلیل از دانش آموزان ممتاز دشتی

روز یکشنبه با حضور عباسی ریاست سازمان آموزش و پرورش استان ،بدری معاون فرهنگی سازمان ملی جوانان استان ،جمشیدی فرماندار ،هاشمی زاده بخشدار مرکزی ،رضایی ریاست آموزش و پرورش دشتی جمعی از دانش آموزان و فرهنگیان بخش مرکزی دشتی مراسم تجلیل از دانش آموزان ممتاز در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری  خورموج برگزار شد. طی این مراسم از سعید کاشفی فرد قبولی مهندسی شیمی صنعتی شریف ،ابراهیم رفیعی قبولی پزشکی بوشهر ،مهدی دریا قبولی حقوق دانشگاه شیراز ،ابراهیم عالی سنگری قبولی مدیریت دانشگاه خلیج فارس ،علیرضا مظفری نفر دوم داستان نویسی کشور و خانم ها نجمه نصیری خورموجی قبولی پزشکی بوشهر ،محدثه هنگامیان اصل قبولی مدیریت بازرگانی دانشگاه خلیج فارس ،آزاده غلامی دشتی نفر اول تئاتر عروسکی کشور و مائده شریف نژاد نفر اول انشاء نماز در کشور تجلیل شد و در پایان مراسم نیز از فرهنگیان متولی كلاس‌هاي تقويتی كنكور سال گذشته اهم از دبیران و مدیران دشتی ازجمله  فقیه،منصوری نسب ،خواجگانی ،میر محسینی ،شیراوند ،حیدری ،دشتی ،بردستانی و لاری منفرد... جوایزی اهدا شد.

بد نیست بدانید :

- به دانش آموزانی که موفق به کسب رتبه دو رقمی مبلغ 500 هزار تومان و  رتبه های سه رقمی 200هزار تومان و برندگان مسابقات کشوری کمک هزینه سفر به مشهد مقدس اهدا شد.

-   هزینه جوایز را خورشید حاجیانی متقبل شده بودند.

-  عباسی  ریاست سازمان آموزش و پرورش استان بیان کردند که امسال مبلغ 12 میلیارد ریال برای کلاسهای تقویتی کنکور استان در نظر گرفته شده است که یک میلیارد ریال آن به شهرستان دشتی اختصاص داده شده است.

-  اکبر منصوری نسب جایزه خود را به معلمان ابتدایی دشتی تقدیم کرد.

انتصاب در سپاه دشتی
-طی بازنشتگی سرهنگ سید محمود جعفری فرمانده پایگاه حوزه مقاومت بیسج الغدیر ،کاظمی از حوزه مقاومت بسیج کاکی به عنوان جانشین ایشان منصوب شدند.
- سرهنگ دولاح فرمانده سپاه دشتی از دشتی به سپاه بوشهر منتقل و سرهنگ برزگر به عنوان فرمانده سپاه دشتی منصوب شدند. بد نیست بدانید کشتکار سابقه فرماندهی سپاه خارک را در کارنامه خود دارد. 

ایرانجوان خورموج در اولین گام

با شروع لیگ دسته اول فوتبال استان در روز جمعه پانزدهم آذرماه تیم فوتبال ایرانجوان خورموج به عنوان تنها نماینده فوتبال شهرستان در این مسابقات در اولین گام میزبان تیم پرسپولیس بنه گز خواهد بود .بد نیست بدانید تیم ایرانجوان امسال با تیم های کارگر بنه گز ،امید گناوه ،گاز جم ،توجید بوشهر ،ندسا بوشهر  ،بهمن برازجان و پرسپولیس بنه گز هم گروه است. 

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
میثمl

سلام آقا محمد کا اخبارات حرف نداشت به خدا خيلی خوشحال کننده بود راستی يه سری به ما هم بزن که منتظريم راجع lبه اون مقاله اگه واسم تايپ کنيد بفرستيد ممنون ميشم يا حق

عبدالحسن بهرامی

سلام خسته نباشی اين دسته رو تقديمت کردم چون خيلی گلی

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

سید اکبر موسوی

از دل من اما چه کسی یاد تو را خواهد شست.... محمد جان سلام من هم نزول رحمت الهی را خدمت شما وتمام کسانی که دل در گرو این دیار دارند تبریک می گویم واز خداوند سالی پربار را خواستاریم اما ای کاش باران مهر ومحبت غبار دلهایمان را هم می شست و باران اندیشه کار بافک های ذهن بعضی ها را.... ..... راستی صعود تیم فوتبال پاس خورموج به لیگ استان رابه شما و همه دشتی ها تبریک می گویم تا وقتی دیگر.....

علی فقيه

با سلام خدمت دوشت عزيزم محمد آقا. وبلاگتون عالیه

آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.