آیت الله حاج شیخ حسن امامی حجتی به ملکوت اعلی پیوست

با خبر شدیم آیت الله حاج شیخ حسن امامی حجتی از علمای به نام استان و خطه عالم پرور دشتی روز پنج شنبه گذشته دار فانی را در قم وداع گفتند و روز جمعه در استقبال با شکوه بوشهری های مقیم قم ،روحانیون،علما و فضلای قم تشییع و به خاک سپرده شدند.مراسم ختم آن مرحوم در مسجد زین العابدین قم منعقد است و به قرار معلوم به همین مناسبت از روزهای چهارشنبه تا جمعه در خورموج  مراسم ختم ایشان برگزار می گردد.

در این مجال ضمن عرض تسلیت به خانواده عالم خیز امامی حجتی و البته خانواده های بحرینی،مصلح،کردوانی توجه شما را به باوری و برای آشنایی با این عالم پرهیزگار به نوشتار ذیل جلب می کنم:

 

باور کنید...

خبر هر چند دیر بدستمان رسید اما بسیارناراحت کننده بود هم از این بعد که دشتی بزرگ بار دیگر فرهیخته ای را از دست داد و از آن جهت که زمانی بزرگانمان را یاد می کنیم ، گرامی می داریم  و افسوس می خوریم که دیگر در قید حیات نیستند _که خود امری است کشوری و مختص دشتی نیست _ اما براستی چرا؟باور کنیم و باور کنید که آنان برای ماندن به تحسین ما نیاز ندارند ما برای ماندن به کشف راز پدیده هایی به نام آیت الله حجتی محتاجیم. باور نمی کنید؟

 

آیت الله حاج شیخ حسن امامی حجتی که بود؟

آیت الله حاج شیخ حسن امامی حجتی معروف به شیخ حسن کردوانی فرزند "شیخ محمد" فرزند "شیخ حسین" فرزند "شیخ عبدالعلی" بود. وی شیخی کامل ،سالک،متقی و پرهیز گار که با تمام مردم روی خوش و خلقی عالی داشته و از مفاخر سلسله شیوخ بحرینی و علمای دشتی بودند. و در آبادی عالم پرور  کردوان دشتی متولد شد و از همان دوران نزد پدر بزرگوارش که اهل فضل و کمال و تحصیلکرده نجف اشرف بودند شروع به فراگیری قران و علوم دینی نمود. آنگاه به نجف اشرف مشرف و به مدت هشت سال به کسب علم و کمال نزد علمای حوزه علمیه نجف پرداخته و سپس به کردوان علیا مراجعت و شروع به ترویج علوم دینی و برپایی کلاس دینی نمود. وی در ابتدای تدریس از شهرتی ارزنده برخوردار گردید که مجلس ایشان همواره محل تجمع علما و ادبا و اهل علم و حلم بوده است. _ مردم آبادی کردوان علیا از آن مجلس بسیار خاطرات دارند _ حدود بیست سال از عمر خود را به همین منوال در دشتی در راه خدمت به اشاعه فرهنگ اسلامی صرف کردند. بار دیگر به نجف اشرف مهاجرت کرده  و تا سال 1350 ه.ش به دلایل سیاسی حاکم بر دولت وقت عراق ایشان از نجف به قم رجعت می کنند و به مطالعه و تحقیق خویش در زمینه علوم دینی  ادامه دادند. ایشان مجتهدی بودند که اوقاتی از سال  دشتی را با قدوم خود مزین می نمایند. که در این ایام مجالسی با حضور علما و ادبا استان برگزار می شد که بدینوسیله از اقصی نقاط استان به حضور مرحوم آیت الله امامی حجتی می رسیدند. منزل ایشان نیز در قم محل آمد و شد مردم مختلف ایران اسلامی خاصه دشتی ها بود. به خاطر مقام علمی و خلوص نیتی که شهره خاص و عام بود در منطقه از پایگاه بس والایی برخوردار بودند. وی در طول دوران تدریس شاگردانی زیادی را تربیت کردند که در حال حاضر در حوزه های علمیه قم مشغول به دریس می باشند از جمله آیات عظام آیت الله شیخ باقر محمودی ،آیت الله بحرینی ،آیت الله رکنی و...

ایشان دارای سه پسر به نام های"حاج شیخ محمد" ، "شیخ علی" و "شیخ عبدالنبی" می باشند.

از فرزندان آن ایشان حاج شیخ محمد امامی حجتی از علمای ساکن در دشتی می باشند که چندین سال در نجف اشرف نزد اساتید بزرگ حوزه علمیه نجف به تحصیل پرداخته ،مدتی نیز در قم از محضر درس "آیت الله قمی" کسب فیض نمودند و چندین سال است که در خورموج ساکن و منزل ایشان محل تجمع عده زیادی از علما و فرهیختگان استان می باشد. مدتی نیز در مدرسه علمیه مهدیه خورموج مشغول به تدریس بود. حاج شیخ محمد با توجه به نفوذی که در دلهای مردم منطقه دارد مورد احترام مردم  است و منزل ایشان به صورت کانون رفع اختلافات محلی در امده است.وی هم اکنون نمایندگی حضرات آیات  عظام مرحوم فاضل لنکرانی و سیتاتی را در منطقه دارا می باشد.

/ 3 نظر / 19 بازدید
ميثم

فارغ از هر نظر و پیشنهادی ما به شدت از مشاهده یک همکار - خبری - در این دنیای فراخ وب مشعوف گشتیم موفق باشید

nasibeh

سلام. خوبین؟ ایشون با رفتنشون خیلی ها رو یتیم کردن...من نوه شون هستم... حتی اگه با اشکامون دنیارو سیل ببره... یه ذره جای خالیش پر نمیشه...خیلی تنها شدیم...خیلی... جاش با هیچی پر نمیشه... دلم خیلی براشون تنگ شده... روحش شاد...