بنگه را داد رسید 

گر از خورموج به سمت کوه زیبای خورموج در شمال شرقی شهر خورموج روی ،پس از عبور از باغ شهرداری ،دره های انجیر ،میر شکاری ،آزاد راه چغادک- عسلویه به مکانی خواهی رسید خوش آب و هوا که گویی گلستانی است در بیابان.خورموجی ها آن را بنگه bangahنامند.

بنگه تفرجگاهی است که خورموجی ها حتما به آنجا رفته اند و خاطرات نوستالژیک زیادی از آن دارند و چه بسیار افرادی که از کودکی بنگه را مشتری ثابت بوده اند.بنگه مکانی دلفریب با نخلهای سر برافراسته بر آسمان و درختان لیمو که در زیر آن چشمه ساری که از کوه خورموج سرچشمه می گیرد روان است و در آن فیتو پلاگتونها و ماهی به وفور یافت می شود ،آبی که در تابستان سرد و در زمستان گرم است و به همین دلیل در طول سال جوانان زیادی برای شنا تن خود را به این آب می دهند و از این استخر سیال خدادادی کمال استفاده می برند.خورموجی ها بسیار بنگه را قدر می نهند اما هستند کسانی که قدر نمی نهند این تفرجگاه را!!!  

اما از زمان فوت مرحوم احمد بحرینی باغدار محترم و یکی از مالکین(که همه بنگه رفته ها او را بخوبی شناسند) و واگذاری آن به آموزش و پرورش جهت  احداث اردوگاه فرهنگی تربیتی ،بسیار مورد بی مهری واقع شده است و روز به روز به بیابانی همچون مناطق اطراف تبدیل می شود و می رود که این تفرجگاه طبیعی از بین رود.

همت مسئولین خاصه آموزش و پرورش به عنوان مالک بنگه و پیگیری مردم دشتی می طلبد از برای احیای بنگه ،که گر احیا شود بی شک یکی از مکانهای کم نظیر گردشگری خواهد بود.

خانه ملت را بشناسیم

شاید باور کردن اینکه در سالهای 32-1331ه.ش هفته نامه ای منتشر میشده است که ارگان غیر رسمی مردم دشتی و دشتستان بوده است عجیب به نظر آید اما کسانیکه کتاب گریز از سیاسی و پنا به تاریخ یادمان علیمراد فراشبندی به نویسندگی سیدقاسم یاحسینی را خوانده باشند می دانند که این هفته نامه از تاریخ 13 مرداد 1331 تا 12شهریور 1332 ه.ش به صورت هفتگی در شهر شیراز منتشر می شد و ارگان غیر رسمی مردمدشتی و دشتستان محسوب می شد. بد نیست بدانید از خانه ملت مجموعا 49 شماره منتشر شد.

اشتغال دشتی ها

معاون اشتغال سازمان كار و امور اجتماعي استان بوشهر گفت: از سهميه شش هزار و ‪ ۶۴۰‬ميليارد ريالي اين استان در سال‌هاي ‪ ۸۴‬تا ‪ ،۸۶‬بانك هاكمتر از يك سوم اين سهميه را به بنگاه‌هاي زودبازده پرداخت كرده‌اند.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي غلامرضا بستان چهارشنبه در كميته تخصصي كارگروه‌اشتغال استان بوشهر در شهرستان دشتي افزود: ازآغاز طرح‌هاي اقتصادي زودبازده تاكنون ‪ ۱۵‬هزار و ‪ ۸۵‬طرح با پيش بيني اشتغال ‪ ۵۴‬هزار و ‪ ۶۹۸‬نفر به كارگروه‌هاي اشتغال و سرمايه‌گذاري اين استان معرفي شده‌است. وي با بيان اينكه تاكنون ‪ ۱۰‬هزار و ‪ ۶۵۷‬طرح به تصويب بانك‌ها رسيده است اظهارداشت: از اين تعداد به هشت هزارو ‪ ۵۴۹‬طرح با اشتغال زايي ‪ ۲۱‬هزارو ‪ ۵۲۳‬نفر،دو هزار و ‪ ۱۸۰‬ميليارد ريال تسهيلات پرداخت شده‌است. فرمانداردشتي نيزگفت:احداث فازاول شهرك صنعتي خورموج،احداث زيرساخت‌هاي اسلكه و موج شكن لاورساحلي، معادن عظيم سنگ و گچ و سيمان، رودخانه موند و باغان و دشت پلنگ از جمله قابليت‌هاي اين شهرستان براي سرمايه‌گذاري است. رضا جمشيدي افزود:از سال ‪ ۸۴‬تا ‪ ۸۶‬تعداد هزار و ‪ ۶۲۷‬طرح با‪ ۵۱۰‬ميليارد ريال اعتبار در قالب طرح‌هاي اقتصادي زودبازده كوچك و بزرگ در كميته‌هاي تخصصي شهرستان دشتي و استان بوشهر براي شهرستان دشتي به تصويب رسيده است.

وي بيان كرد: تاكنون هزار و ‪ ۱۵۰‬طرح به تاييد بانك هارسيده و هزار و ‪۳۴‬ طرح قراردادبسته شده‌كه‌ازاين تعدادبه‪ ۸۵۷‬طرح تسهيلات پرداخت شده است.

/ 9 نظر / 5 بازدید
آزادی - برابری

دوستان، علی رغم فشارهای امنیتی و بازداشتهای گسترده، دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب تجمع خود را به مناسبت روز دانشجو (16 آذر) در دانشگاه تهران هرچه با شکوه تر برگزار کردند. دانشجویان آزادی خواه و برابری طلب اعلام میدارند که تا آزادی کامل تمامی دانشچویان دستگیر شده از پای نخواهند نشست. برای کسب آخرین اخبار و گزارشها از تجمع روز 3 شنبه و وضعیت دستگیر شدگان، از وبلاگ ما دیدن فرمایید.

آرش

با عرض سلام. داستاهای تخیلی من و اژدها با داستان "نجات درخت کهن: خوان دوم - افسانه سرزمین رویاها" به روز شد.

مينا درعلی

سلام اطلاع رسانی شما بي نظيره . شيرينه و بنگه هم جای توريستی عالی ای است. .......................به یاد روزهایی که پریده ایم!!! قدم رنجه فرمایید........................................

فرزان اسدي( ابوحنانه)

سلام شب گذشته با تعدادی از بچه های دشتی در فرحزاد بوديم و به ناگاه به ياد بنگه افتاديم و تا پاسی از شب خاطرات آنجا را بازگو می نموديم. وطن هر چند که چهار چوبی از شاخه های نخل هم باشد بسيار ارزشمند و دوست داشتنی است. بدرود.

رضوی

سلام خیلی جالب بود. کاش مسئولین به ارزش جاذبه های گردشگری استان پی میبردند که تعدادشان از بسیاری استان های فعال در این زمینه بیشتر است. موفق باشی.

محمدجوادغریبی

به نام حنان عرض ادب واحترام دارم محضر حضرتعالی وتعظيم دروصف توريستم که در عهد نوين با واژه Craftنيز اختلاط وازدواج نموده است بدان تشرف وافی وتتسلط کافی داريد وحتی در اين باب يک رفنس ميباشيد.علی ايحال کشور ما درسطج کلان واستان در اخص درزمينه جذب نقدينگی از اين طريق عقب مانده قافله اکوتوريسم است .همه اين کنش ها درحاليست که کشورهای حوزه خليج فارس ومللی که از نظر تمدنی ضعيف ميباشند با احداث اماکن تصنعی دست به حذب گردشگر می زنند واز اين کريدور منتفع ميشوند ولی اما هنوز اندر خم يک....... با اين همه ظرفيت در ابنيه های تاريخی وچشم اندازهای طبيعی نميدانم........... فعلا روز ادينه روز ظهور يگانه منجی عالم برشما مبارک مترصد حضور تون در شهرستان طی اين هفته هستم وپيشاپيش خير مقدم عرض ميکنم مانا باشيد ومستدام

محسن گرامی

با سلام به خدمت جناب شاکری از وضعيت اشتغال گفتيد و بنگاههای زودبازده.ولی مدتی استکه در همين بنگاههای قديمی دست به اخراج کارگرانی ميزنند که سالها در آنجا کار کرده اند.در شرکت وضعيت اسفباری را مشاهده ميکنيم.کسانی را اخراج کرده اند که سابقه ۷-۸ سال کار داشته اند.

سميرا بهزادی

با عرض سلام و شب بخير خدمت تمام هم وطنانم در جای جای بوشهر مخصوصاْ خورموج عزيز. جالبه بوشهر با اين همه جای گردشگری زيبا ولی هنوز جزء شهرهای توريستی محسوب نمی شه بيشتر قطب اقتصادی است تا توريستی که اون هم برای مردم چه فايده! من با اينکه بچه خورموجم ولی با تاسف بيشتر ۱و۲ بار بنگه نرفتم. موضوعی که می خوام خدمت دوستان خورموجی گاهی غرب زده که وقتی از بوشهر بيرون ميان لهجه و اصالت خودشون رو از ياد می برند و فکر می کنند چیپ يا بی کلاسی است صحبت کردن با لهجه بايد عرض کنم ما زيباترين لهجه و گويش بين تمام اقوام ايرانی داريم و بايد عرض کنم گويش ما باز مانده زبان پهلوی ساسانی است که در تمام ايران از بين رفته و فقط در دشتی رواج دارد. بايد به حال اون دوستان تاسف خورد. با تشکر تهران زمستان ۸۶