خبرهایی از کاکی،لاورساحلی،شنبه،باغان و...

درخواست جوانان لاورساحلی از مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر

دهیار روستای بندرلاور ساحلی دشتی صبح امروز به نمایندگی از جوانان بندر لاور ساحلی در اختتامیه  دوازدهمین مسابقات فوتبال یادواره شهدای بندر لاورساحلی دشتی گفت: از مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر انتظار داریم یک زمین چمن مصنوعی را برای اوقات فراغت جوانان و علاقمندان به رشته پرطرفدار فوتبال احداث کنند.

ماشاالله عبدالله‌زاده افزود: همانطور که در روستاهای سنا، شنبه و درویشی زمین چمن مصنوعی احداث شده حداقل یک زمین چمن مصنوعی نیز در کنار آب‌های نیلگون خلیج فارس با توجه به 25 کیلومتر مرز آبی دردشتی دردهستان کبگان احداث شود.

عبدالله‌زاده یادآور شد: زمین فوتبال توسط یکی از افراد خیر و خانواده معظم شهدا اهدا شد دیوار آن نیز توسط مدیرکل ورزش وجوانان استان احداث اما جوانان این دیار از مقام عالی ورزش استان تقاضا دارند در زمینه احداث زمین چمن مصنوعی مساعدت کنند.

عبدالله‌زاده خاطرنشان کرد: دهستان کبگان دارای 528 نفر جمعیت دارد که سه شهید والامقام و یک جانباز دارد و شغل مردم این دهستان صید و صیادی است.

وی اضافه کرد: یاد و خاطره شهدا از وظایف همه ماست و امروز از وجود خون پاک شهدا است که ما در امنیت و اسایش کامل بسر می‌بریم.

عبدالله‌زاده بیان داشت: 12 سال است که مسابقات فوتبال یادواره شهدا را بین چند تیم از دشتی و تنگستان در بندر لاور ساحلی برگزار می‌کنیم که امسال دوازدهمین یادواره را با حضور هشت تیم برگزار شد که سه تیم از بخش کاکی، شنبه و طسوج و پنج تیم از تنگستان بودند و دو تیم شهاب از روستای خورشهاب و خلیج فارس از روستای کری بخش ساحلی تنگستان به فینال این دوره از بازی‌ها راه یافتند که تیم خورشهاب در ضربات پنالتی و با نتیجه شش بر پنج روستای کری را شکست داد و قهرمان این دوره از مسابقات شد و تیم بندرلاور ساحلی دشتی نیز مقام سوم را کسب کرد.

اختصاص بیش از دو میلیارد ریال برای تکمیل پانسیون پزشکان کاکی
غلامرضا مهرجو روز پنجشنبه در نشست بررسی روند ساخت و تجهیز پروژه پانسیون چهار واحدی پزشکان درمانگاه بخش کاکی دشتی افزود: این پروژه بسیارمهم و ضروری برای بخش کاکی که از سال 89 آغاز شده هنوز تکمیل نشده است.

وی اضافه کرد: پیشرفت این پروژه درمدت چهار سال تنها 45 درصد است و باید دراجرای کارهای ساختمانی وتجهیز آن تسریع شود تا پزشکان و کادردرمانی مرکز بهداشت ودرمان کاکی بتوانند از آن بهرمند شوند.

مهرجو بیان کرد: درمانگاه شهرکاکی باید به بیش از15 هزارنفرجمعیت شهرکاکی، بیش از10 هزارنفراز ساکنان روستاهای همجوار، مسافران بین راهی و کارگران فصلی خدمات بهداشتی و درمانی ارائه دهد.

فرمانداردشتی تاکیدکرد: تکمیل و بهره برداری از پروژه پانسیون کاکی که محل اسکان واستقرار پزشکان و کادردرمانی درمانگاه شهرکاکی است از نیازهای بسیار ضروری مردم این بخش محروم شهرستان دشتی است که باید هرچه زودتر تکمیل و آماده بهره برداری شود.

تامین اعتبار تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام شهر کاکی
غلامرضا مهرجو روز چهارشنبه در جلسه شورای اسلامی شهر کاکی افزود: این شهر به عنوان مرکز بخش کاکی درمسیر شمال به جنوب استان بوشهر و درامتدا آزاد راه عسلویه قرارگرفته ونیازمند توسعه وتغییرمبلمان شهری است.

مهرجو ااضافه کرد: 12 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل پروژه های نیمه تمام شهر کاکی مصوب شده بود که تنها هشت میلیارد ریال آن تخصیص یافت و به دلیل تخصیص نیافتن همه اعتبارات درسال گذشته بسیاری ازپروژه های عمران شهری کاکی تکمیل وبه بهره برادری نرسیده است وسعی خواهد شد ازمحل اعبتارات امسال تامین اعتبارشود.

وی بیانکرد: اولویت توزیع اعتبارات سال جاری با پروژه هایی است که بیش از60 درصد پیشرفت فیزیکی دارند وسعی می شود با تامین اعتبارمورد نیاز تا پایان سال تکمیل وبه بهره برداری برسند تا مردم از مزایای این پروژه ها بهره مند شوند.

رییس شورای اسلامی شهرکاکی گفت: این شهربا 15 هزارنفرجمعیت هنوز فاقد یک مبلمان شهری مناسب است.

سید علی اکبرفاطمی افزود: ازمهمترین مشکلات این شهرکمبود اعتبارات ودرآمدهای عمومی شهرداری است که سبب شده بسیاری ازپروژه ها راکد بماند و بسیار دورتر از زمان پیش بینی شده به بهره برداری برسند.

فاطمی خواستارتامین اعتبارو کمک دولت به شهرداری های کوچک وکم درآمد مانند شهرداری کاکی شد.

وی هم چنین خواستار راه اندازی مرکز دانشگاهی و آموزش عالی دراین شهرشد و افزود: این بخش با بیش از30 هزار نفر جمعیت و ظرفیت های عظیم در زمینه دریا وکشاورزی هنوز فاقد یک مرکز آموزش عالی است.

اختصاص 180 میلیارد تومان به سد باغان دشتی

حجت‌الاسلام سیدمحمد مهدی پورفاطمی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: پیگیری‌هایی از طرف استان، نماینده مردم، فرماندار و نوبخت معاون برنامه‌ریزی ریاست جمهور صورت گرفته تا در آینده نزدیک مشکلات پیش رو را برطرف کنیم.

پورفاطمی افزود: بیش از 180 میلیارد تومان اعتبار برای سد باغان اختصاص یافته است و با احداث این سد تحول عظیم اقتصادی که مقام معظم رهبری فرمودند در منطقه ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: تلاش‌هایی انجام داده‌ایم تا مشکلات مردم دهستان طسوج در زمینه جاده، آب و برق را برطرف کنیم و مردمی که از روستاها به شهرها رفته‌اند را تشویق کنیم تا مجدداً به روستا برگردند زیرا در روستاها زیرساخت‌های فراوانی در زمینه اشتغال وجود دارد.

پورفاطمی خاطرنشان کرد: چنانچه مشکل برق کشاورزان حل شود شاهد بهره‌برداری مهمی در بخش کشاورزی در روستاهای دهستان طسوج خواهیم بود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در زمینه راه‌اندازی کارخانه سیمان مند دشتی گفت: کارهایی انجام گرفته و کارخانه در حال فعالیت است هر چند مبلغ 50 میلیارد تومان بنا بود که بانک ملی پرداخت کند که متاسفانه بانک ملی به تعهد خود نسبت به کارخانه سیمان دشتی عمل نکرده است.

وی یادآور شد: در هفته جاری به اتفاق فرماندار دشتی جلسه‌ای با وزیر اقتصاد و مدیرعامل بانک ملی خواهیم داشت تا بتوانیم مبلغ 50 میلیارد تومان وعده داده بانک ملی به کارخانه سیمان دشتی تزریق کنیم تا هر چه زودتر کارخانه به طور کامل وارد چرخه تولید شود.

پورفاطمی تصریح کرد: با راه‌اندازی کارخانه سیمان مند دشتی برای 450 تا 500 نفر به‌طور مستقیم شغل ایجاد خواهد شد.

سرپرست فرمانداری دشتی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: با تزریق اعتبار امسال مجتمع آبرسانی دهستان طسوج به بهره‌برداری خواهد رسید.

غلامرضا مهرجو افزود: سرانه آرد خانه‌پز در شهرستان دشتی متاسفانه از رقم مصوب پایین‌تر است که از طریق مدیرکل غله استان پیگیری‌هایی به عمل آمد و قرار شد که 10 تن آرد بر سرانه آنها اضافه تا مشکل نانوایی‌ها و آرد خانه‌پز‌های روستایی شهرستان مرتفع شود.

وعده اشتغال 400نفر در دشتی
غلامرضا مهرجو در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان دشتی اظهار داشت: شهرستان دارای ظرفیت‌های فراوانی در بخش‌های مختلف است کانون‌های کشاورزی وسیع و مستعد و دارای منابع آبی زیرزمینی و جاری در دشتی وجود دارد.

وی ادامه داد: اقلیم ویژه برای تولید کشت خارج فصل از دیگر ویژگی‌های شهرستان دشتی است که می‌توان به کاشت و برداشت تولید گوجه فرنگی خارج از فصل اشاره کرد.

مهرجو خاطرنشان کرد: شهرستان دشتی 25 درصد از معادن استان بوشهر را در خود جای داده و این یک مزیت بزرگ است و برخورداری از 25 کیلومتر مرز آبی نیز از دیگر ظرفیت‌های شهرستان دشتی است.

رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان دشتی یادآور شد: واقع شدن شهرستان دشتی در خط میانی استان بوشهر و بعد مسافت تا مرکز استان و منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی یک مزیت و قابلیت ویژه به شهرستان بخشیده است.

مهرجو تاکید کرد: دستگاه‌های اجرایی و متولی امر اشتغال و تولید، قابلیت‌های شهرستان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و در سطح شهرستان حرکت جدیدی در بخش اشتغالزایی به‌وجود آورند.

وی بیان داشت: مدیران باید ظرفیت‌های شهرستان را به فعلیت تبدیل کنند زیرا این امر موجب افزایش شغل در منطقه خواهد شد و با راه‌اندازی کارخانه سیمان مند دشتی قطعا 400 نفر جذب کار خواهند شد.

سرپرست فرمانداری دشتی گفت: هدف ما آمار به مردم نیست هدف اصلی دولت در بخش اشتغال این است که آثار اشتغال در جامعه نمود داشته باشد.

مهرجو خاطرنشان کرد: در بسیاری از خانواده‌ها دو بیکار وجود دارد که عمده آنها هم فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند که پشت خط اشتغال و ازدواج مانده‌اند بنابراین می‌طلبد دستگاه‌های اجرایی با یک رویکرد جدید با مزیت‌های که در شهرستان وجود دارد حرکت جدیدی آغاز کنند تا در سال جدید و سال‌های آینده شاهد یک اشتغال پایه‌دار و دقیقی باشیم.

وی تاکید کرد: هدف اصلی دستگاه‌های متولی باید صیانت از اشتغال باشد و صیانت از اشتغال موجود اهمیت آن بالاتر از یک اشتغال ناپایداری است که مبلغی وام در اختیار فردی قرار دهند که برای یک یا دو سال باشد.

مهرجو ادامه داد: اگر همان منابع در جهت صیانت از اشتغال موجود استفاده می‌شد قطعا کارایی و کارآمدی بیشتری داشت و دستگاه‌ها باید به سمت اشتغال برنامه محور سوق داده شوند.

وی افزود: باید نیازسنجی صورت گیرد که چه آموزش‌هایی در شهرستان نیاز است و متناسب با آموزش‌ها روی اشتغال کار شود.

مهرجو بیان داشت: چنانچه آموزش مسیر خود را داشته باشد، اشتغال در جهت دیگری باشد و تحصیلات نیروی انسانی هم طوری دیگر باشد به هیچ وجه به آن هدف اصلی که مد نظر است دست نخواهیم یافت.

عمارت ایرانی، میزبان نمایشگاه عکس زلزله شنبه
نمایشگاهی با عنوان "از دل آوار صدا در می آید" در عمارت ایرانی( موزه تجارت دریایی ) برگزار شد .

به گزارش «خلیج فارس»؛ مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: بخش زیادی از این آثار مربوط به کودکان و جوانانی است که جزو بازماندگان این زلزله هستند.

محمد ابراهیم فروزانی،همکاری میراث با بخش خصوصی در برگزاری این نمایشگاه را رویکرد جدید اداره کل درحفظ ارزش های فرهنگی  شهرستانها و جایگاه انجمن های مردم نهاد برشمرد و گفت: این نگاه باید در بخش خصوصی تقویت شود. به گفته وی، این انجمن ها می توانند بخش های نهفته فرهنگی شهرستانها را که دور از دسترس ما هستند شناسایی و به معرض دید عموم مردم بگذارند.

وی فعالیت سازمان های مردم نهادی که در راستای اهداف میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گام بر می دارند را با ارزش شمرد و گفت: تا جایی که برای این اداره کل مقدور است به این انجمن های مردم نهاد کمک خواهیم کرد و زمینه فعالیت را برای آنها فراهم می کند.

گفتنی است این نمایشگاه با همکاری  انجمن تجسمی قاصدک و با  بیش از 30اثر نقاشی،30 عکس  روایتگر روزهای زلزله، آثار ویرانی و100 اثر در قالب نقاشی روی ظروف مختلف و تابلو در معرض دید وفروش عموم مردم قرار گرفته است.

این نمایشگاه در روز ششم خرداد افتتاح و تا روز یازدهم در مکان موزه تجارت و دریایی قابل بازدید است

مقام های تئاتر کاکی در هفتمین جشنواره طنز استان

دشتی ها;طبق بیانیه هیات داوران قرائت و آرای داوران هفتمین جشنواره استانی تئاتر طنز تنگستان متشکل ازجواد صداقت میثم بشکوه و اشرف سلطانی نیا تئاتر "مکبث تراژدی بی پایان" نوشته و کار مصطفی قاسم‌نژاد از کاکی صاحب مقام های ذیل شذ:

موسیقی: مکبث،تراژدی بی پایان – محمد مهدی کشوری

بازیگری سوم زن:معصومه جوادی ازمکبث، تراژدی بی پایان

بازیگری سوم مرد:حسن بلالی از مکبث،تراژدی بی پایان

/ 0 نظر / 38 بازدید