با غان BAGHAN

آبادی از بخش کاکی                                         طول جغرافیایی:50درجه و 54 دقیقه شمالی      <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

عرض جغرافیایی:28 درجه و 12 دقیقه شرقی

ارتفاع از سطح دریا:112 متر مربع        در 69 کیلومتری جنوب شرقی کاکی واقه شده است            رودخانه باغان که به رودخانه مند منتهی می شود از شمال غربی و غربی آبادی می گذرد.               طبق آمار سال 1365ه.ش :190 خانوار و 950 نفر جمعیت      کارو پیشه:کشاورزی ،دامداری و باغداری       فراورده ها:گندم ،جو، مرکبات،تره بار،انار     رستنی ها : درختان گز ،گیاهان گل سفید،گل زرد و بونه      جانواران:گرگ ،روباه،آهو،بزکوهی ،کبک،خرگوش

 

باغان به علت موقعیت خاص جغرافیایی به لحاظ بعد مسافت از شاهراه اصلی تا کنون برای بسیاری از مردم نا آشنا می نماید.اما وجود استعداد های بالقوه و بالفعل باغان ،توجه لازم مسئولین شهرستان و استان را می طلبد که با نگاهی فرابخشی و جامع به باغان بنگرند و آنرا احیا و با تعمق بیشتر در امر باستان شناسی باغان همت گمارند.کما اینکه می توان باغان را به عنوان یک از آبادی های شاخص کشور معرفی گردد.

بی شک یکی از قدیمی ترین آبادی های استان بوشهر و حتی کشور روستای باغان است.هرچند تا کنون  - بمانند بسیاری از معرف های دشتی و استان بوشهر- مهجور ماند است ،اما در اینجا به طور مختصر به ذکر نکاتی هرچند کوتاه جهت معرفی باغان می پردازم:

1.وجود قدیمیترین قنات کشور با قدمت بیش از هزار سال و سد باستانی باغان با سنگ نبشته های روی آن که خود زمینه ساز کشف "رسم الخط،الفبای خلیج فارس شمالی" و دهها شواهد دیگر زمین شناسی خود بیانگر قدمت باغان و باطبع دشتی است.

2.ساخت  سد باغان _بزرگترین سد استان بعد از سد ریسعلی دلواری_که امید بسیاری از کشاورزان منطقه و همچنین تاسیسات پارس جنوبی است.تسریع در امر ساخت سد بی شک نقش ماثر در اقتصد و رونق باغان می نماید.

3.وجود مناظر دل انگیز منحصر بفرد مانند کنار رودخانه و دره خرس آباد خاصه در ایام آخر سال و بهار که میز بان بسیاری از مردم دشتی است،در هرچه زیباتر باغان کمک شایانی کرده است.

4.آیا می دانید تنها نقطه استان بوشهر که در آن برنج کاشته می شده است باغان بوده است که به گفته قدیمی ها برنج بسیار مطبوع و با کیفیتی نیز داشته است و از سوغاتی های مخصوص آن دوران بوده است.هنوز هم کشاورزی در باغان از رونق خاصی برخوردار است.

همه و همه نقش و اهمیت باغان را بیش از پیش در فرهنگ و اقتصاد منطقه معرفی می نماید پس لازم است مسئولین امر نگاه ویژه ای به باغان داشته باشند.  

 

/ 6 نظر / 5 بازدید
محمد ي

با تشكر وسپا س اززحمات شما وبلاگ خوبي داريداز صحفه ارايي بهتري استفا ده كنيد

meisam

سلام خسته نباشی واقعا نميدونم کی ميخان از این ميراث حفاظت کننّد

سعيد طلعتيان

سلم محمد. اطلاعات بسیار مفیدی بود. جمعیتش الان چقدره ؟

محمدجوادغريبی

سلام بیشتر ازاینها انتظارداشتم چرا: حالا که ما درخورموج زندگی می کنم یادربوشهر هستم حق هیچگونه اظهارنظری نداریم حالا که خورموجی هستم نباید ایده ساز باشیم من چند وقت پیش هم نامه ای به آقای آتشی مسئول کل بانکداری الکترونیک نوشتم حالا که اینطورشد جوابیه ایشان رااسکن ودروبلاگ می گذارم .تا متوجه بشوید همه مدیران هم بی توجه نیستند تا کی ... نمی دونم واقعا شوکه شدم شاید بدترین صورت ممکن که تصورش هم نمی کردم جوابم را دادی حالا فهمیدم که آقای...چندسال پیش چه گفته !!! فعلا....

حسین اسدی

با تشكر وسپا س اززحمات شما وبلاگ خوبي دارید . خوشحال می شود از وبلاگ ( دیّر خبر ) وبلاگ خبری بندر دیّر دیدن نمایید و ما را لینک نمایید. موفق و موید باشید