نشست شورای آموزش و پرورش دشتی

رضا جمشیدی در نشست شورای آموزش و پرورش دشتی اظهار داشت: آینده در گرو نخبگان است و در شهرستان نیز این ظرفیت وجود دارد اما باید زمینه رشد و شکوفایی آنها فراهم کنیم.
وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان در طرح پرسش مهر حائز رتبه اول شده است می‌طلبد تا با جدیت بیشتری برای این پروژه برنامه‌ریزی شود.
فرماندار دشتی اضافه کرد: در سال جاری 400 میلیون تومان برای احداث خوابگاه دبیرستان اشراق اختصاص داده‌ایم تا دانش‌آموزان روستایی در فضایی سالم‌تر و امن‌تر به تحصیل ادامه دهند.
جمشیدی با بیان اینکه و در سال‌های گذشته از لحاظ بهسازی، نوسازی و توسعه مدارس تحول مطلوبی صورت گرفته است، از شهرداری خواست تا نسبت به نظافت اطراف مدارس عنایت ویژه داشته باشند.
مدیر آموزش وپرورش شهرستان دشتی نیز در این نشست گفت: در سال تحصیلی جدید تعداد 11 هزار و 500 دانش‌آموز در 452 کلاس درس و 102 فضای آموزشی حضور می‌یابند.
خلیل رضایی افزود: جشن شکوفه‌ها در روز بازگشایی مدارس با حضور مسئولان شهرستان با شکوه خاصی در 55 آموزشگاه همراه با نمایشگاه هفته دفاع مقدس برگزار می‌شود.
وی یادآور شد: 3 هزار لیتر صابون مایع نیز با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید آماده تحویل به مدارس است.

نشست بررسی وضعیت شهرستان دشتی در طرح مطالعات جامع آب استان بوشهر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: نخستین طرح مطالعات جامع آب کشور با 4 میلیارد ریال اعتبار از دو سال پیش در این استان آغاز و در دست انجام است.

جعفر زیرراهی در نشست بررسی وضعیت شهرستان دشتی در طرح مطالعات جامع آب استان بوشهر اظهار داشت: مطالعات کامل و جامع از منابع آب استان بوشهر شامل بخش‌های کشاورزی، آشامیدنی، صنعتی، خدماتی و محیط زیست بررسی و چشم‌انداز 30ساله آب این استان در قالب این طرح تهیه می‌شود.
وی افزود: در این طرح اطلاعات مورد نیاز آب برای همه دستگاه‌های اجرایی که آب را در زمینه‌های مختلف مورد نیاز دارند تهیه و در یک سیستم گویا، پویا و به روز در اختیار دستگاه‌ها قرار می‌گیرد.
زیرراهی یادآور شد: شهرستان دشتی یکی از قطب‌های تأمین منابع آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی استان بوشهر است که با احداث سدهای دشت پلنگ و باغان در آینده نقش اساسی و ممتازی در تأمین منابع آب منطقه دارد.
وی ادامه داد: کار مطالعات سد باغان به اتمام رسیده است و در سال 89 عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
این مقام مسئول یادآور شد: همچنین مطالعات سد دشت پلنگ نیز با 85 میلیون مترمکعب ظرفیت که هم آب آشامیدنی و هم کشاورزی است در فاز یک به اتمام رسیده و در فاز دو در دست اجرا است.
فرماندار دشتی نیز در این نشست گفت: این شهرستان با منابع آب مند، دشت پلنگ، باغان و خورموج سالانه بیش از 2 میلیارد مترمکعب آب دارد که در صورت احداث سدهای دشت پلنگ و باغان تحول عظیمی در زمینه توسعه و پیشرفت شهرستان دشتی در زمینه کشاورزی دارد.
رضا جمشیدی ادامه داد: خواستار تسریع در تکمیل مطالعات سد دشت پلنگ و تسریع در اجرای سد باغان هستیم.
وی همچنین بر ضرورت مطالعه و اجرای همزمان شبکه‌های آبیاری سدهای دشت پلنگ و باغان تأکید کرد و گفت: تا همزمان با اتمام اجرای سد، مردم بتوانند از این منابع آبی استفاده و بهره‌برداری کنند.

برنامه‌های هفته دفاع مقدس در شهرستان دشتی

حسین زنده‌بودی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هشت سال دفاع مقدس ما بهترین الگووسرمشق برای رزمندگان وملت سلحشور فلسطین بوده است و آنها با الهام ازدفاع مقدس ملت سلحشور ایران امروز با دست خالی و با تکیه بر ایمان و وحدت و ارزش‌های معنوی در برابر رژیم خون اشام صهیونیستی ونژاد پرست اسرائیل ایستاده‌اند.
وی با اشاره به برنامه‌های هفته دفاع مقدس در شهرستان دشتی افزود: در شهرستان دشتی در هفته دفاع مقدس 30 برنامه در سطح شهرها و روستاهای دشتی برگزار می‌شود.
فرمانده سپاه دشتی تصریح کرد: رژه نیروهای نظامی و انتظامی و بسیج، نمایشگاه دفاع مقدس، عکس، نقاشی، کتاب با محوریت دفاع مقدس، نواختن زنگ مقاومت در تمام مدارس شهرستان، افتتاح ساختمان پایگاه مقاومت بیسج نجف اشرف درازی، تجلیل از رزمندگان دفاع مقدس حوزه والفجر و برگزاری محفل انس با قرآن، غبارروبی قبور شهدا‌، یادواره شهدای پایگاه امام حسن مجتبی(ع) روستای کبگان، دیدار با خانواده معظم شهدا‌، جانبازان و ایثارگران، همایش تجلیل از یادگاران دفاع مقدس، همایش چهره‌های ماندگار دفاع مقدس صبحگاه مشترک نیروهای بسیجی،گردهمایی سیاسی شورای حوزه‌ها و فرماندهان پایگاه‌ها و ارکان گردان‌های عاشورا و الزهرا و برگزاری شب شعر دفاع مقدس از مهم‌ترین برنامه‌های هفته دفاع مقدس است.
زنده‌بودی با بیان اینکه پیروزی ملت ایران در هشت سال جنگ تحمیلی با وحدت، همدلی، تقوی، دینمداری و ولایتمداری ملت ایران به‌دست آمد، گفت: ما باید پیام و خاطرات هشت سال رزمندگان دفاع مقدس را به نسل‌های آینده منتقل کنیم و از این ارزش‌ها که رزمندگان با پشتیبانی ملت غیور ایران به ارمغان آورده‌اند، دفاع کنیم.
فرمانده سپاه دشتی با اشاره به اینکه دشمن به وسیله ماهواره‌ها کار تخریب و اندیشه‌های جوانان ما را نشانه رفته‌اند یادآور شد: وظیفه رسانه‌ها این است که هوشیاری بیشتری بخرج دهند و با آنها مقابله کنند.
زنده‌بودی افزود: رسانه‌ها و خبرنگاران می‌توانند با یک حرکت مهندسی و با انسجام همچون گذشته با این توطئه‌های نرم دشمن مقابله کرده و اجازه نفوذ به دشمن ندهند.
وی تصریح کرد: امروز نیاز ما انسجام، یکدلی و وحدت بیشتر است. 

نشست فعالان موسیقی خورموج

نشست فعالان موسیقی خورموج با موضوع آسیب شناسی موسیقی در شهرستان دشتی در فرهنگسرای شهید شهریاری برگزار شد.

در این نشست مسئول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج با اشاره به تاسیس و فعالیت انجمن موسیقی اظهار داشت : انجمن موسیقی در سال 1378 در فرهنگسرای شهید شهریاری تاسیس شد و در طول این سال‌ها به برگزاری کلاس‌های مختلف موسیقی و کنسرت‌های متعدد اقدام نموده است.
حمید زارعی افزود : شهرستان دشتی در موسیقی آیینی جایگاه رفیعی دارد و خاستگاه شروه، نوحه‌های پامنبری و برخی دیگر از آیین‌ها است و در موسیقی سنتی نیز زادگاه بزرگانی چون دادبه استاد شجریان است و هم‌اینک نیز جوانان جویای نامی در عرصه موسیقی سنتی، پاپ و کلاسیک فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: از مشکلات جدی انجمن موسیقی نداشتن اعتبار و خالی بودن حساب انجمن در سال‌های اخیر و عدم ارتباط اعضا با بزرگان موسیقی است و جهت رشد آنها باید کارگاه‌های پیشرفته موسیقی با حمایت اداره کل ارشاد تشکیل شود.
مسئول انجمن موسیقی فرهنگسرای شهید شهریاری نیز گفت: ما سرمایه‌گذاری روی کودکان را آغاز کرده‌ایم و نگاه‌مان به آینده است.
علی درویشی ادامه داد: در سال‌های اخیر تعداد اجرا در سالن خورموج کاهش چشمگیری داشته و تعداد هنرجویان نیز کمتر شده است.
وی اضافه کرد : در حالی که در سال 86 ما توانستیم گروه گیتار‌نوازی خانم‌ها را تشکیل دهیم اما به خاطر ایجاد محدودیت این گروه نتوانست ادامه فعالیت دهد! و موجب دلسردی آنها شد.
درویشی یادآور شد: در سطح استان و به‌ویژه در آموزش سازهایی مثل پیانو و گیتار اساتید برجسته‌ای وجود ندارند و ما مجبور بوده‌ایم با هزینه گزافی هر هفته به شیراز برویم و نحوه آموزش مدرسان بوشهری غیر‌استاندار است.
یکی از نوازندگان نی نیز با اشاره به مشکلات فعالان موسیقی سنتی گفت : مشکل اصلی ما به نگاه مسئولان و جامعه به موسیقی بر می‌گردد.
مجید کارفرما افزود : در سال‌های اخیر فعالان موسیقی سنتی فعالیت خود را از فرهنگسرا به گوشه خانه برده اند و تنها برای خلوتشان موسیقی کار می‌کنند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
گرگو سووخی

سلام علیکم خالو تقبل الله اعمالکم عیدشما مبارک