اختصاص 13 میلیارد ریال برای اجرای قطعه دوم آزاد راه پارس شمالی
رضا جمشیدی امروز در گفتگو فارس اظهار داشت: مبلغ 13میلیارد ریال برای اجرای قطعه دوم آزادراه پارس شمالی در شهرستان دشتی اختصاص یافته و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.
وی افزود: تاکنون برای اجرای قطعه اول این آزاد راه که به‌طول 10کیلومتر و در حد فاصل روستای دولت‌آباد تا دهداری است 33 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
فرماندار دشتی ادامه داد:10کیلومتر قطعه اول این پروژه مورد بهره‌برداری قرار گرفته و قطعه دوم آزاد راه پارس شمالی به‌طول 10کیلومتر در حد فاصل دهداری تا گزدراز است که یک پل بزرگ بر روی رودخانه شور نیز احداث می‌شود که اعتبار اولیه آن 13میلیارد ریال از محل اعتباراتی استانی است.
جمشیدی گفت: با اجرای این آزاد راه که 32 کیلومتر طول دارد، امکان تردد آسان و روان برای ساکنان دهستان کبگان و منطقه عمومی پارس شمالی، گمرک و بندر لاور ساحلی که مرکز تجارت و صیادی شهرستان دشتی است، فراهم می‌شود.
جمشیدی با اشاره به اینکه اعتبارات اختصاص یافته به شهرستان دشتی به‌ طور عادلانه تقسیم شده یادآور شد: تا سال 1381 فقط 20 میلیون تومان در بخش راه اعتبار اختصاص داده شده بود اما به همت استاندار مردمی استان و معاونان استاندار در دو مرحله 950 میلیون تومان اختصاص داده شده است.
وی با بیان اینکه پروژه‌ها با اولویت‌بندی انجام می‌شود، گفت: هدف دولت خدمت به مردم و رفع موانع و مشکلات پیش‌روی آن‌هاست.
جمشیدی یادآور شد: در دولت‌های گذشته در دومین شهرستان بزرگ استان بوشهر فقط دو سالن ورزشی وجود داشت، اما در دولت نهم و به دنبال آن دولت دهم این تعداد به 14 سالن افزایش یافته و سرانه ورزشی نیز از 5/2سانتی‌متر بود که در حال حاضر به بالای یک متر رسیده است. 

وجود30 اثر تاریخی در بخش کاکی
علی نعمتی در نشست انجمن میراث فرهنگی کاکی اظهار داشت: وجود آثار تاریخی فراوان در این بخش نشان از قدمت و اهمیت خطه کاکی است و به این خاطر انجمن میراث فرهنگی در این بخش تشکیل شده است.
وی با اشاره به بازدید اخیر استاندار از کوه نمک گفت: از آن‌جا که این کوه عمدتاً در شهرستان دشتی واقع است لذا باید مدیریت آن نیز به شهرستان دشتی واگذار شود و استاندار نیز خواستار ارائه برنامه از طرف بخشداری و نشست پیرامون موضوع کوه نمک با مسئولان شهرستان دشتی شدند.
کارشناس فرمانداری دشتی نیز گفت: طبق تقسیمات کشوری و نقشه آن غالب حد و حدود کوه نمک در شهرستان دشتی واقع است.
هادی اخلاقی افزود: با محوریت کوه نمک می‌توان ژئوپارکی را در 11هزار کیلومتر وسعت در منطقه احداث و در یونسکو نیز ثبت کرد.
وی ادامه داد: در منطقه دشتی شاهد آثار منحصر به فردی چون محرابه خود که ساده‌ترین و شگفت‌ترین محرابه در ایران است و درختان آکاسیا در 24هکتار که در دنیا نادر است هستیم.
اخلاقی اضافه کرد: با احداث ژئوپارک 9 شهرداری فعال و موجب توسعه اقتصادی و گردشگری منطقه ‌می‌شود.
رئیس هیئت کو‌هنوردی دشتی نیزگفت: هیئت کوهنوردی دشتی با مسیریابی و اکتشاف پنج غار در دوسال گذشته و جذب 10هزار گردشگر و کوهنورد و برگزاری متعدد نمایشگاه‌های عکس موجب معرفی گنبد نمک دشتی به ایرانیان و جهانیان شده است.
حمید زارعی افزود: به رغم وجود نام‌هایی چون کوه نمک، جامشک یا گنجشک کاکی اما طبق اسناد سازمان زمین‌شناسی و ژئوتوریسم ایران گنبد نمکی دشتی تلفظ صحیح و علمی این کوه است.
وی افزود: هیئت کوه‌نوردی دشتی می‌تواند بهترین متولی و حافظ گنبد نمکی دشتی باشد و کسانی‌که به عنوان راهنما با گروه‌ها می‌روند باید از لحاظ فنی و علمی آگاهی نسبتاً کاملی از شرایط آنجا داشته باشند.
رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی تصریح کرد: عدم آگاهی می‌تواند موجب فاجعه انسانی و طبیعی در این کوه شود.
خسارت514 واحد مسکونی در دشتی
حسن فقیه امروز در گفتگو با  فارس اظهار داشت: در سال گذشته بر اثر سیل و زلزله به 216خانه بالای 60 درصد، 140 خانه بین 30 تا 60 درصد و 150 خانه 30 درصد خسارت وارده شده است.
وی افزود: امسال نیز بر اثر حوادث مختلف از جمله سیل در شهر خورموج به هشت واحد مسکونی خسارت‌هایی وارد شد.
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دشتی تصریح کرد: گنخک کورا، بادوله،کاکی، بامنیر، بنیاد، تلخو، دولت آباد، ریکدان و شیخیان از جمله روستاهایی هستند که دچار خسارت شدند.
فقیه ادامه داد: میزان خسارت‌هایی که به روستائیان شهرستان دشتی بر اثر سیل و زلزله وارد شد، 2 میلیارد و 377 میلیون تومان بوده است.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: از آنجا که تامین مسکن از مهم‌ترین معضلات اقشار مختلف به‌ویژه خانوارهای کم درآمد است و از طرفی افزایش جمعیت سوانح طبیعی عدم رعایت اصول و ضوابط فنی در دوره‌های گذشته و ... موجب تشدید تقاضا از یک سو و افزایش بی رویه قیمت مسکن از سوی دیگر موجب عدم تعادل و افزایش فاصله عرضه و تقاضا و در نتیجه بروز یکسری ناهنجاری‌های روانی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه می‌شود لذا پرداختن به مسئله مسکن می‌تواند پاسخگوی بخشی از نیاز جامعه باشد.
فقیه گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور موظفند در طول برنامه توسعه برای تمام روستاهای بالای 200 خانوار و مراکز دهستان‌ها و مراکز بخش روستایی سند مالکیت صادر کنند.
وی در ارتباط با شرایط دریافت زمین روستایی اظهار داشت: متقاضی نباید دارای زمین مسکونی یا سابقه اخذ آن از دولت و نهادهای انقلاب بوده و باید متعهد سکونت در محل مورد نظر پس از اخذ زمین شود.
رئیس بنیاد مسکن شهرستان دشتی یادآور شد: براساس آیین‌نامه‌های موجود، سپردن تعهد برای اخذ پروانه ساختمانی و آغاز عملیات ظرف مدت سه ماه پس از تحویل زمین و احداث بنا در چارچوب ضوابط و دستورالعمل‌های بهسازی مسکن روستایی ضروری است.
افزایش اعتبار ساماندهی کوه نمک دشتی
محمدباقر سعادت در جمع مسئولان شهرستان دشتی اظهار داشت: مردم دشتی از لحاظ صداقت و دین‌داری و علم‌اندوزی و علم‌پروری جایگاه ویژه‌ای در استان دارند.
وی افزود: دو سال است که یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی تشکیل شده و در ارتباط با هر گزارشی که دریافت شده یگان اقدام کرده است.
سعادت در ارتباط با عدم برگزاری جشنواره نوروزی دشتی در سال گذشته بیان داشت: مدیرکل میراث فرهنگی عادت دارند به کسی جواب نه نگویند در حالی‌که جشنواره نوروزی به بخش خصوصی واگذار شده و امکان اختصاص اعتبار از ناحیه میراث وجود ندارد.
معاون محیط زیست استان بوشهر نیز عنوان داشت: گنبد نمکی دشتی یکی از گنبدهای نادر دنیاست که یک جا غار، یخچال‌های نمکی ‌و آبشارهای نمکی دارد.
حیدر فقیه ابراز داشت: با وجود زحمات مجموعه‌ محیط زیست ولی هیئت کوهنوردی دشتی در معرفی گنبد نمکی دشتی نقش مهمی را ایفا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: این کوه جزو اراضی ملی دشتی است و ما دنبال ثبت ملی کوه بیرم و کوه نور نیز هستیم.
برخورد شدید با متخلفین مراکز غیر بهداشتی در دشتی
دکتر حسین احمدی امروز در گفتگو با فارس اظهار داشت: از اوائل سال جاری توسط دامپزشکی دشتی تاکنون 400 کیلوگرم مرغ غیر بهداشتی، تاریخ گذشته، بسته بندی غیر مجاز درکشتارگاه غیر مجاز با مرغ‌های قطعه بندی شده خارج از سیستم کشتارگاه طیور با جعل آرم و مهر کشتارگاه مجاز معدوم شده است.
وی افزود: در همین مدت یک سردخانه، چهار مغازه مرغ فروشی ویک قصابی در دشتی پلمپ شده است.
رئیس دامپزشکی دشتی تصریح کرد: در چند روز گذشته نیز 70 کیلوگرم مرغ که تاریخ مصرف آن گذشته شده بود در شهر خورموج معدوم شد.
احمدی یادآور شد: در اواخر هفته گذشته یک فرد سود جو که با سوء استفاده از یک آرم یک شرکت معتبرفروش وعرضه مرغ، مرغ‌های بدون استاندارد را در جبعه‌های یکبار مصرف به‌صورت قطعه قطعه در ظروف یک‌بار مصرف درحال عرضه به مصرف‌کننده بود که توسط پرسنل پرتلاش اداره دامپزشکی دشتی شناسایی، دستگیر و تحویل مراجعه قضایی شد.
احمدی گفت: این فروشنده آرم این شرکت معتبر را در زمان فروش مرغ به مردم از جعبه آن خارج و سپس اقدام به جاسازی مرغ‌های غیر استاندارد در جعبه‌های دیگری می‌کرده است.
وی تصریح کرد: شرکت متبوع مرغ‌های بسته بندی شده خود را به‌صورت مرغ کامل عرضه می‌کرد و این فرد سودجو مرغ قطعه قطعه شده را جایگزین آن‌ها می‌کرد.
این مقام مسئول افزود: در نیمه نخست امسال فعالیت‌های این اداره در زمینه واکسن علیه بیمارهای شاربن،آبله، تب مالت با پوشش کامل دام روستایی انجام گرفته و در حال حاضر ارائه این خدمات در مناطق عشایری شهرستان دشتی هستیم.
وی ادامه داد: سمپاشی دام و اماکن دامی در تمام مناطق روستایی و عشایری صورت گرفته است.
رئیس اداره دامپزشکی دشتی گفت: تمام فعالیت‌های واکسیناسیون دام و طیور بومی و عشایری و نیز مبارزه با انگل‌های خارجی و داخلی نیز به‌صورت رایگان و از محل اعتبارات خشکسالی توسط بخش خصوصی و دولتی به‌منظور حمایت از تولید کنندگان در این بخش صورت می‌گیرد.  
/ 0 نظر / 8 بازدید