آیت الله نمازی: آیت الله دشتی مظلومانه زیست..

آیت الله عبدالنبی نمازی در گفتگویی با خبرگزاری مهر به تشریح ابعاد شخصیتی و علمی مرحوم آیت الله میرزا احمد دشتی پرداخت و اظهار داشت: مرحوم آیت الله العظمی دشتی یکی از فقهای برجسته و بنام و تمام عیار و جامع الاطراف فقه در حوزه علمیه نجف بودند.
 
وی ادامه داد: تاریخ آشنایی بنده با ایشان به سال های 41 به بعد بر می گردد که بنده برای تحصیلات حوزوی به نجف اشرف رفتم. در آن زمان آیت الله دشتی از علمای برجسته نجف بودند.
 
عضو جامعه مدرسین گفت: آیت الله دشتی از محضر بزرگانی همچون آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی که در عصر خودشان مرجع علی الاطلاق شیعه در جهان اسلام بودند، آیت الله ضیاء الدین عراقی که از مراجع و مجتهدان و اساتید بنام و برجسته نجف بودند، آیت الله میرزا کاظم شیرازی که در زمان خودشان از مراجع برجسته بودند و مرحوم آیت الله مشکینی که شاگرد مرحوم آخوند خراسانی بودند و حاشیه ای بر کفایه آخوند خراسانی دارند، بهره های علمی برده اند.
 
آیت الله نمازی با ابراز تاسف از عدم معرفی این عالم بزرگوار به جامعه، اظهار داشت: متاسفانه از زمانی که آیت الله دشتی به دلیل فشار رژیم بعث عراق به ایران تشریف آوردند قدر ایشان ناشناخته بود. حق این بود که حوزه علمیه قم به خصوص اساتید و فضلای استان های بوشهر و فارس از ایشان تقاضا می کردند که حلقه های تدریس فقه و اصول را تشکیل می دادند.
 
وی ادامه داد: باید از ایشان تقاضا می شد که رساله عملیه خودشان را می نوشتند ولی ایشان مظلومانه و مجهول در قم زیستند.
 
* آیت الله دشتی شایستگی مرجعیت را داشتند
 
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: گاهی به برخی از دوستان می گفتم که اطراف آیت الله دشتی را بگیرید و از ایشان استفاده کنید چراکه آیت الله دشتی مرد بزرگی بودند که شایستگی مرجعیت را داشتند.
 
وی افزود: البته خود ایشان تمایل و علاقه ای به مطرح شدن نداشتند تا وارد عرصه مرجعیت شوند و همیشه از اینکه مطرح شوند پرهیز داشتند، بنابراین همیشه سعی می کردند در حاشیه حرکت کنند.
 
آیت الله نمازی با ذکر برخی آثار علمی عمیق آیت الله دشتی بیان داشت: یکی از آثار علمی آیت الله دشتی که از سال های 42 و 43 شروع شد، حاشیه یا شرح لمعه شهید بود که این کار در نجف توسط یک گروه علمی شروع شد و بعد خود ایشان ادامه دادند و لمعتین را در چندین جلد شرح کردند ولی این آثار چنان عمیق است که برای اساتید حوزه های علمیه کاربرد دارد.
 
* با مرحوم دشتی مانوس بودم
 
وی به برخی خاطراتش با آیت الله دشتی اشاره کرد و افزود: بنده و آیت الله دشتی در مدرسه صدر واقع در بازار نجف بودیم و ایشان در آن موقع از علما و بزرگان نجف بودند ولی در مدرسه صدر حجره ای داشتند و برای مطالعه و درس و بحث به این حجره تشریف می آوردند.
 
آیت الله نمازی تاکید کرد: گاهی اوقات که در مباحث فقهی مسئله ای برای ما پیش می آمد محضر ایشان می رفتیم و این عالم بزرگوار خیلی ساده و زیبا و عمیق به سئوالات ما پاسخ می دادند.
 
عضو مجلس خبرگان رهبری درباره استمرار ارتباطش با آیت الله دشتی در ایران گفت: وقتی آیت الله دشتی به ایران تشریف آوردند بنده همچنان با ایشان ارتباط داشتم و از سال 69 و 70 که تدریس در فقه را شروع کردم هر زمانی که سئوالی از آثار مرحوم آیت الله خویی و آیت الله حکیم برای بنده پیش می آمد خدمت ایشان می رفتم و با وجود اینکه آیت الله دشتی در آن موضوع خاص مطالعه نداشتند ولی مبانی آن مسئله در دستشان بود و حضور ذهن خوبی داشتند.
 
* آیت الله دشتی در مسائل فقهی حاضر جواب بودند
 
وی ادامه داد: آیت الله دشتی مردی جامع و در فقاهت تمام عیار بودند و در هر بحثی از مباحث فقهی حاضر جواب بودند.
آیت الله میرزا احمد دشتی گنخکی در سال 1287 شمسی در روستای گنخک از توابع بخش کاکی شهرستان دشتی دیده به جهان گشود و بامداد روز شنبه در سن 103 سالگی به دیار باقی شتافت.
 
مراسم تشییع پیکر آیت الله دشتی ساعت 16 و 30 دقیقه روز دوشنبه از مقابل مسجد امام حسن عسکری(ع) قم به سمت حرم حضرت معصومه(س) آغاز می شود و نماز میت به امامت آیت الله مکارم شیرازی اقامه می شود و به احتمال زیاد پیکر ایشان در حرم حضرت معصومه(س) آرام گیرد.
 
همچنین مراسم گرامیداشت آیت الله دشتی روز دوشنبه بعد از نماز مغرب و عشاء با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری در مسجد امام حسن(ع) گذرخان برگزار می شود.
 

/ 0 نظر / 10 بازدید