قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی(۲)

قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی – امروز

امروز اما قلعه با ساخت و سازهاي بي رويه و مسدود شدن حريم منظري این اثر ملي در شهر خورموج با توجه به خطراتي که آن را تهديد مي کند بايد در فهرست ميراث در خطر استان ثبت شود .
«قلعه ي محمد خان دشتي» واقع در شهر خورموج در سال 1379 در فهرست آثار ملي به شماره ي 3032 به ثبت رسيد. اين اثر که يکي از با شکوه ترين نمونه هاي معماري دوره قاجاريه و داراي تزئينات بديع و منحصر به فردي است، بارها مورد تاخت و تاز قرار گرفته است. اين اثر ملي که زماني با برجهاي متعدد و گوشواره هاي زيبا، هيبت و شکوه خود را به رخ هر رهگذري مي کشيد، امروز در ميان انبوهي از ساختمانهاي چند طبقه ي شهري محاصره شده است.همانگونه که پیش از این ذکر شد نخستين ضربه ي مهلکي که بر پيکر اين اثر تاريخي وارد شده به سال 57 بر مي گردد که شهرداري وقت خورموج بخش اعظم آن را به منظور احداث ساختمان جديد شهرداري تخريب کرد. همان گونه که عکس ها نيز به خوبي نشان مي دهد  آن زمان بخش اعظم قلعه ي محمد خان تخريب و با لودر با خاک يکسان شد و بدين وسيله يکي از اثار با ارزش گذشته مان نابود شد. در جريان همان تخريب مجموعه ي بناهاي اطراف قلعه مانند حمام، استبل و انبار قلعه به کلي ويران شد و امروزه به جاي حمام، منازل مسکوني احداث شده و از آن قلعه ي عظيم نيز تنها يک برج باقي مانده است . در سال 1378 با بودجه اي در حدود نيم ميليون تومان تعميرات اندکي در داخل و نماي بيروني  قلعه با استفاده از گچ صورت  گرفت، اين در حالي است که به عقيده ي صاحب نظران به کاربردن گچ نه تنها به استحکام و پايداري آثار کمک نمي کند بلکه در دراز مدت موجب خدشه دار شدن شکل بنا و تخريب آن نيز مي شود.از سوي ديگر قلعه ي محمد خان دشتي و حياط کوچک آن از زمان پيروزي انقلاب اسلامي تا همين چند سال اخير در اختيار یکی از نهاد ها قرار داشت و امکان بازديد از قلعه عملاً وجود نداشت حتي اکنون نيز که قلعه در اختيار شهرداري و ميراث فرهنگي است نيز امکان بازديد آن براي علاقه مندان فراهم نيست . اکنون اتفاقي که اين بناي تاريخي را تهديد مي کند ساختمان هاي مجاور قلعه است. همان گونه که ذکر شد اين چالش جديد که دامنه ي آن هرروز گسترده تر مي شود حريم منظري اين اثر ملي را در نورديده و به چشم انداز آن آسيب مي رساند.يکي از ساختمان هاي نو بنياد که درست روبه روي قلعه در دست احداث است از سمت جنوب،اين بناي عظيم را از ديده ها محو کرده است.بنا به تعريف سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، حريم  فضايي است در جوار آثار تاريخي که با توجه به ضرورت حفاظت از عين اثر و شوونات فرهنگي آن تعيين مي شود و به موجب آن انجام برخي از عمليات در حريم اثر به لحاظ حفاظت از عين اثر ، منظر و شرايط زيست محيطي پيرامون آن ممنوع مي شود .
قلعه ي محمد خان دشتي که روزگاري بلندترين بناي شهر خورموج بوده و از همه ي نقاط شهر نمايان بود اکنون در ساخت و سازهاي شهري گم شده است. متأسفانه با همه ي خطراتي که اين اثر ملي را تهديد مي کند ، واکنش و حساسيت قابل توجهي از جانب مجامع آگاه و حتي دوست داران و علاقه مندان آن مشاهده نشده است.

 قلعه ـ خورموج ـ محمد خان دشتی – آینده 

به گفته جاشویی مدیر روابط عمومی اداه کل ميراث‌فرهنگي و گردشگري بوشهر بخشي از قلعه محمدخان دشتي براي معرفي ادبيات و شعرا به موزه شعر و ادب تبديل مي‌شود.اسماعيل جاشويي، مدير روابط عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي و گردشگري بوشهر در مورد تاسيس موزه شعر و ادب گفت: خورموج يكي از مناطق استان بوشهر و زادگاه شاعران بسياري است و شعر و ادب در آن رواج زيادي دارد. به‌همين دليل، بخشي از قلعه محمدخان دشتي را براي معرفي شعرا و ادبا درنظر گرفته‌ايم.او سپس به ذكر مراحل آماده‌شدن اين موزه پرداخت: اين مكان از سال 1381 درحال مرمت است. تا پايان سال گذشته، 380 ميليون تومان از اعتبارات استاني و ملي براي مرمت و بازسازي آن صرف شده است. 100 ميليون تومان نيز براي مرمت اين موزه در سال جاري اختصاص پيدا كرده است.

منابع:

1..www.sheredashti3.mihanblog.com

۲.کتابچه میراث فرهنگی

۳.www.dashtiha.persianblog.ir

۴.هفته نامه نسیم جنوب

دیدار از سرزمین ؛کلاخا؛

نوشتاری زیبا و خواندنی از سفر اسکندر احمد نیا ـ روزنامه نگار تنگستانی ـ از خورموج و دیدار با استاد حاج علی مرادی

 فرماندار دشتي: سرعت اجراي برخي پروژه‌ها در اين شهرستان كند است

/ 10 نظر / 78 بازدید
عمو اروند

افسوس که کسی در فکر حفظ آن بنای زیبا نبود. یادم می‌آید که بارها با تخریب آن قلعه مخالفت شده بود. نمی‌دانم کی و چه کسی تصمیم به تخریب آن گرفت. جای تاسف است.

محمد ظاهر بهارسالار

دمت گرم فو ق العاد هست.

nasibeh

سلام . کم لطف شدین دیگه به ما سر نمی زنین؟ من آپم زود زود زود بيا

ميثم

ما که هرچی داد بزنيم کسی توجه نميکنه واقعا کی ميخواهند به فکر بيفتند نميدانم واقعا جای تاسف دارد

ُُُفرزان اسدی (ابوحنانه)

سلام کجایی اخوی سری به ما نمی زنی؟ چند باری به وبلاگ می آمدم وبعد از نوشتن پیام ارسال نمی شد نمیدانم چرا؟ به هر حال با درسی از یک لیوان آب به روزم منتظر حضور شما.

شوق وصال

سلام .. خوبيد .. اطلاعات جامعی در مورد قلعه محمدخان دشتی نوشته بوديد . من واقعا متاثر شدم از اينکه خوندم شهرداری قسمتی از اين بنای تاريخی رو بخاطر ساخت ساختمان شهرداری خراب کرده !!!! اگه من اختياری داشتم شهرداری رو خراب می کردم و بجای اون قسمت های تخریب شده قلعه رو تجديد بنا می کردم . يا علی

محسن گرامی

اميدوارم روزی برسد که بناهای تاريخی به عنون مظهر تمدن هر ديار بيشتر مورد توجه قرارگيرند هر چند ميدانم که آن روز هرگز فرا نميرسد

علی صمصامی

تلاش شما قابل تقدير است . اخبار مربوط به شهرستان را به روز نماييد.