رونمایی از نماد کنگره ملی بزرگداشت حضرت آیت‌الله دشتی نجفی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر در این آیین اظهار داشت: آیت‌الله گنخکی از شاگردان آیت‌الله خویی است که با 90 سال سن با علم و دانش فراوان در کمال زهد و فضیلت در شهر قم زندگی می‌کند.
علی نعمت‌اللهی ادامه داد: انتظار داریم مطبوعات و رسانه‌ها با اطلاع‌رسانی صحیح و به موقع در ارتباط با کنگره آیت‌الله‌گنخکی، فضای استان بوشهر را برای برگزاری این کنگره آماده کنند.
وی اظهارداشت: استان بوشهر از الگوهای علمی و دینی زیادی برخوردار است و در این زمینه کمبودی نداریم.
مسئول دبیر خانه کنگره ملی بزرگداشت حضرت آیت‌الله میرزا احمد دشتی نجفی نیز گفت: آرم این کنگره توسط گروهی از طراحان زبده و برجسته قم با نظارت دبیرخانه کنگره طراحی و رونمایی شد.
عبدالله رئیسی اضافه کرد: در این آرم سعی شده است تلفیقی از نمادها و المان مذهبی و بومی استان بوشهر استفاده شود، به گونه‌ای که جلوه‌های بصری نیز در حد مطلوب و کیفیت مناسبی لحاظ شد.
وی افزود: از این آرم در سربرگ نامه‌ها، سایت، تندیس، لوح سپاس و تمام اقلام فرهنگی اهدائی کنگره ملی حضرت آیت الله میرزا احمد دشتی نجفی استفاده می‌شود.
رئیسی ادامه داد: حضرت آیت‌الله میرزا احمد دشتی نجفی (گنجکی) از مجتهدان و شخصیت‌های برجسته فقهی است که بخش عمده‌ای از زندگی خود را در نجف ‌اشرف و قم سپری کرده و تالیفات ارزنده‌ای نیز در این زمینه دارد.
.

دیدار با عشایر رئیس سازمان عشایر ایران دشتی

رئیس سازمان امور عشایر ایران به اتفاق معاونان، مدیر کل امور عشایر استان بوشهر، بخشداران مرکزی دشتی وشنبه از پروژه‌های در حال اجرای امور عشایر استان بوشهر در شهرستان دشتی بازدید کردند.

جهانشاه صدیق از تعدادی آموزشگاه سیار عشایری بازدید و در جریان نحوه فعالیت و مسائل و مشکلات مدارس و معلمان عشایری قرار گرفت.
رئیس سازمان عشایر ایران در دیدار با مردم و عشایر منطقه دشتی در دشت پلنگ و کوه سیاه اظهار داشت: استان بوشهر از جمله استان‌های عشایر‌نشین کشور است که تعداد 5 هزار و 200 خانوار با جمعیت 30 هزار نفری عشایر در خود جای داده است.
وی افزود: 3 هزار و 300 خانوار عشایر در شهرستان دشتستان و یک‌هزار و 200 خانوار در شهرستان دشتی و 700 خانوار در سایر شهرستان‌های استان بوشهر استقرار قشلاقی دارند.
مدیر کل امور عشایر استان بوشهر نیز اظهار داشت: در سال جاری مبلغ 33 میلیارد ریال اعتبار از محل منابع مختلف اعتباری و خشکسالی برای خدمات‌رسانی به عشایر استان و اجرای پروژه‌های مناطق عشایری تخصیص یافته است.
علی ابراهیمی افزود: این اعتبارات به منظور اجرای پروژه‌های عمرانی از جمله راهسازی، برق رسانی،آبرسانی، عملیات اجرایی، اسکان عشایر، ارائه خدمات و پشتیبانی ، احداث آب انبارهای عشایری، خرید تانکر آبرسانی و احیاء و انتقال آب چشمه‌ها،کاهش خسارات و اثرات ناشی از خشکسالی در سطح مناطق عشایری هزینه شده است.

نشست ستاد تسهیلات سفر شهرستان دشتی

معاون فرماندار دشتی با تاکید به زیباسازی سیمای شهر و ایجاد بازارچه متمرکز صنایع دستی گفت: شهرستان دشتی با داشتن مناظر طبیعی بی‌نظیر آماده پذیرایی و میزبانی از مهمانان نوروزی است.

علی زارعی در نشست ستاد تسهیلات سفر شهرستان دشتی اظهار داشت: شهرستان دشتی آماده میزبانی و پذیرایی از مهمانان نوروزی است.
وی بر توجه به اسکان، بهداشت، امنیت انتظامی و جاده‌ای در درون شهرها و برون شهرها که در قالب ستاد تسهیلات نوروزی پیش‌بینی شده است تاکید کرد.
معاون فرماندار دشتی با اشاره به اینکه امسال شاهد بارندگی‌های خوبی در شهرستان بوده‌ایم، افزود: با توجه به بهاری که در شهرستان وجود دارد، شهرستان دشتی با اماکن تفریحی از جمله گنبد نمکی دشتی، بنگه، شیرینه، قلعه محمد خان، مسجد احشام قائدها، امامزاده سلطان پیرهاشم، آتشکده (مهرابه) مند و... آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی است.
وی افزود: امیدواریم با توجه به استقبال مردم کشورمان از سفر و حجم زیاد مسافرت در ایام نوروزی شاهد گردشگران فراوانی در شهرستان دشتی باشیم.
زارعی ادامه داد: با تمهیدات و تجهیزات بیشتر و برنامه‌ریزی در جهت توسعه فضاها و امکانات مورد نیاز مسافران که در توان و ظرفیت شهرستان دشتی است در جهت پذیرایی از این عزیزان گام‌های موثری برداریم.
این مقام مسئول تصریح کرد: سال گذشته و امسال بالغ بر مبلغ 9 میلیارد و 700میلیون ریال در زمینه گردشگری به شهرستان دشتی اختصاص یافته است.
وی در ادامه ضمن تاکید بر نظافت شهرها گفت: همانطور که ما در اول سال خانه تکانی می‌کنیم، شهر نیز به‌عنوان خانه باید نسبت به زیبایی شهرها توجه بیشتر داشته باشیم.
وی گفت: به شهرداران توصیه می‌کنیم که از 20 اسفند به بعد هیچ‌گونه عملیاتی در شهر صورت نپذیرد و تمام زباله‌ها و نخاله‌ها در شهرها جمع‌آوری شود و هرگونه حفاری که صورت گرفته ترمیم کنند.
وی بر روشنایی در پارک‌ها، اصلاح درختان در حاشیه خیابان‌ها، توجه به مسائل بهداشتی ، نظارت بر تمام صنوف در سطح شهرستان و جلوگیری از گرانفروشی، نظارت بر اماکن عمومی، نظارت بر رستوران‌ها و نظارت بر تمام بازاریان در ایام نوروز تاکید کرد.
زارعی خاطر نشان کرد: با توجه به قدیمی شدن چادرهایی که توسط شهرداری در عید نوروز سال گذشته در پارک‌ها نسب شده بود و اکثر آنها قابل استفاده نیست از هلال احمر می‌خواهیم همکاری در تهیه چادر با شهرداری داشته باشد.
وی ضمن انتقاد از میراث فرهنگی استان نسبت به شهرستان دشتی گفت: امسال مبلغ 70 میلیون تومان به میراث فرهنگی اختصاص یافته ولی متأسفانه این اداره کل، نسبت به مکان‌های گردشگری شهرستان دشتی ضعیف عمل کرده است.
این مقام مسئول با اشاره به اعزام بیش از 4 هزار نفر از مردم دشتی در قالب راهیان نور که توسط سپاه ناحیه دشتی برای اعزام به مناطق عملیاتی اعزام می‌شوند از مسئولان شهرستان خواستار همکاری با سپاه ناحیه دشتی شد.
مدیر آموزش وپرورش دشتی نیز اظهار داشت: در سال گذشته 6 باب فضای آموزشی در شهرخورموج در اختیار مسافران نوروزی قرار داده‌ایم که امسال به 8 محل افزایش یافته و درهر کدام از شهر کاکی و شنبه نیز 2 فضای آموزشی در اختیار مسافران نوروزی قرار می‌دهیم.
حسین زارعی افزود: پیشنهاد می‌کنم تا بازارچه متمرکز در سطح شهرستان و به نمایش گذاشتن صنایع دستی دایر شود.
مدیر اداره برق دشتی نیز ضمن انتقاد از شهرداری گفت: در دوران شهرداران گذشته تعامل بیشتری با اداره برق صورت می‌گرفت.
مهدی زارع ادامه داد: متأسفانه در بلوار بسیج شهر خورموج کابل برق روشنایی این بلوار قطع شده است.
وی افزود: شهرداری قبل از اینکه این کابل‌ها ترمیم و تعمیر شود برروی آنها آسفالت کرده است.
مدیر برق شهرستان دشتی تصریح کرد: اگر شهرداری هزینه آسفالت‌های بلوار را بر عهده بگیرد این اداره آمادگی کامل دارد تا این مشکل را حل کند.
زارع خاطر نشان کرد: در هفته آینده برای روشنایی معابر شهر شنبه 30 دستگاه چراغ در این شهر نصب می‌شود.

نخستین واحدهای مسکن مهر در شهرستان دشتی به بهره‌برداری می‌رسد

علی مقاتلی رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهر  در جلسه شورای اداری دشتی اظهار داشت: حدود 70 میلیارد تومان اعتبار برای ساخت واحدهای مسکونی به استان بوشهر ابلاغ شده و تسهیلات لازم در این زمینه موجود است.
علی مقاتلی افزود: در صورتی که نیازمندان مسکن و مالکان واحدهای مسکونی امکان اجرای یک یا دوطبقه و یا هر تعداد که استحکام کافی داشته را داشته باشند و سازمان نظام مهندسی آن را تائید کند می‌توانند از تسهیلات مسکن استفاده کنند.
وی گفت: در صورتی که واحد مذکور استحکام لازم را ندارد و می‌توانند با نوسازی مجدد اقدام کنند فرد مالک نیازی به واجد الشرایط بودن نیست و تسهیلات به او پرداخت می‌شود.
مقاتلی با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های عمرانی که به‌عهده معاونت فنی مسکن و شهرسازی است، اجرای طرح‌های شهرسازی که از طرح‌های کالبدی منطقه‌ای تا طرح‌های ناحیه‌ای و طرح‌های جامع و تفصیلی شهرهاست به‌عهده معاونت شهرسازی است.
وی گفت: معاونت پشتیبانی و حوزه املاک وظیفه حفاظت از اراضی و واگذاری اراضی را بر عهده دارد.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهر خاطر نشان کرد: با راه اندازی اداره مسکن و شهر سازی در دشتی اهدافی که داریم آن را عملی می‌کنیم و هدف اصلی ما این است که خدمتگزاری بهتری به مردم دهیم.
مقاتلی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف ما این است که با حضور در مرکز شهرستان رفت و آمدهای مردم را به مرکز استان کاهش دهیم و به حداقل برسانیم.
وی خاطر نشان کرد: این یکی از کوچک‌ترین خدماتی است که نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت به مردم ارائه می‌دهد.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهربا بیان اینکه یکی از اساسی ترین موضوعاتی که در دولت دهم اعلام کرد حل مشکل مسکن مردم بود، افزود: هرآنچه که لازم بود برای روان کردن حل مشکل مسکن مردم مصوب شده و در حال حاضر هیچ ابهام و اشکالی در اجرای قانون ساماندهی مسکن وجود ندارد.
مقاتلی یادآور شد: با آغاز به کار دولت دهم تصمیمات خوبی اتخاذ شدکه در ابتدای طرح مقرر شد تسهیلات فقط به مسکن و تعاونی‌های مهر و افرادی که در تعاونی مسکن ثبت نام کرده‌اند پرداخت شود.
وی اظهار داشت: تاکید ریاست جمهور این است که در تمام بخش‌ها نسبت به رفع مشکل مردم اقدام شود و در زمینه پرداخت تسهیلات مسکن نه تنها به تعاونی‌ها بلکه به همه کسانی که امکان احداث مسکن و نیاز به مسکن دارند پرداخت شود.
مقاتلی ادامه داد: هیچ محدودیتی در احداث واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده در شهرها وجود ندارد و اعتبار آن نیز موجود است.
مقاتلی با اشاره به سفر اخیر وزیر مسکن به استان بوشهرگفت: در زمینه یارانه و پروانه ساختمانی و مشکلات مردم در شهرها تصمیماتی گرفته شد.
رئیس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهر افزود: حدود 4هزار سهمیه مسکن مهر در استان بوشهر داشته‌ایم که بخش عمده‌ای از آن مانده است.
مقاتلی با اشاره به اینکه شهر خورموج نسبت به شهرهای استان بوشهر در زمینه اجرای طرح مسکن مهرپیشتاز بوده است، گفت: پروژه مسکن مهر در خورموج از همه شهرها جلوتر است که بخش دوم تسهیلات نیز به این تعاونی پرداخت شده و به‌زودی شاهد بهره برداری واحدهای مسکونی مهر در استان خواهیم بود.
وی تاکید کرد: نخستین شهرستانی که در استان بوشهر پروژه مسکن مهر افتتاح می‌شود در مرکز شهرستان دشتی است.

صعود 4 گروه کوهنوردی به ارتفاعات کوه‌های شهرستان دشتی

 چهارگروه کوه نوردی از استان‌های تهران و فارس به ارتفاعات کوه‌های شهرستان دشتی صعود کردند.
این گروه‌ها شامل شرکت نفت تهران، هیئت کوهنوردی لواسان، سپید‌رود شیراز و طبیعت دوستان فارس می باشند که به صعود ارتفاعات کوه‌های مند و نمک دشتی این شهرستان رفتند.
در این صعود که که با همراهی هیئت کوهنوردی دشتی صورت گرفت گروه‌های فوق در دو برنامه دو روزه به ارتفاعات این کوه‌ها صعود کردند.
رییس هیئت کوهنوردی لواسان صبح امروز در گفتگویی با  فارس اظهار داشت: کوه نمک دشتی را بی‌شک می‌توانم عروس کو ه‌های دنیا قلمداد کنم.
مهدی ضرابیان افزود : این کوه می‌تواند سرمایه مهمی در بخش گردشگری برای شهرستان دشتی باشد و موجب تحول اقتصادی برای مردم منطقه گردد.
وی ادامه داد: از آن جا که هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی با تلاش‌های خود در اکتشاف غارها و معرفی آن نقش مهمی داشته‌اند بهترین ظرفیت برای حفاظت از این سرمایه عظیم ملی هستند.
ضرابیان تصریح کرد: کوه مند نیز با برخورداری از کلوت‌های منحصر به فرد چشم انداز بسیار زیبایی دارد.
رییس هیئت کوهنوردی دشتی نیز گفت : امسال به نسبت سال گذشته شاهد حضور بیشتر کوهنوردان، گردشگران و تورهای سیاحتی از سراسر کشور هستیم.
زارعی افزود: از مسئولین استان درخواست دارم تا نسبت به حل مشکل خوابگاه شهرستان هرچه زودتر اقدام کنند.

 

/ 0 نظر / 5 بازدید