از کردوان تا کالگری

با قدری تامل در تاریخ رفته بر دیار دشتی به خصوصیات چندی از دشتی ها پی می بریم که بی تردید یکی از آنها عالم پروری بوده و هست. هرچند به نظر می رسد کاربرد ماضی آن بیش از حال آن است اما واقعیت چیزی دیگری است که اگر دیروز فرزندان دشتی برای کسب دانش  پا در ره نجف می نهادند تا در آن دیار غریب ،قریب شوند تا امروز ببالیم از این همه عالم اندیشمند.امروزه روز ،نه تنها قم که تهران ،اصفهان و...فراتر از این ها فرزندان دشتی پا در این ره نهاده اند. فراتر آری ،یعنی همان که هر کجا علم باشد فرزندانی از دیار پارسی به آن دست یابند. و دشتی ها به عنوان فرزندان خلف دیار پارس فلات ایران اروپا را آمریکا را و... استرالیا را می پیماند برای کسب دانش.امروز دیگر راه یابی به دانشگاه های برتر اروپا و آمریکا برای دشتی ها امری عادی شده است آنها چشم به برترین ها دوخته اند(تک رقمی های رنکینگ جهانی).این ها اغراق نیست اتفاقی است که رخ  داده و می دهد.
اما در دشتی برخی نقاط بیشتر به این عالم پروری شهره هستند و بی شک کردوان در راس آنها قرار می گیرد.آبادی قرار گرفته در فاصله 65 کیلومتری جنوب غربی خورموج ،سابقه ای روشن در این زمینه دارد به طوری که به جرات می توانم بگویم در هیچ آبادی کشور این همه عالم دینی پرورش نیافته اند تعدد دانشمندان حوزوی کردوان هم سبقه ی چند صد ساله دارد.اما این نیست که از حضور اندیشمندان دانشگاهی محروم باشد.   
حال با این مقدمه کوتاه می خواهیم یکی از این ستاره های دانش کردوان دشتی را به شما معرفی کنیم. ستاره ی  که متاسفانه آنگونه که شایسته و زیبنده بوده است مورد تجلیل و تقدیر قرار نگرفته اند و حتی در آسمان دشتی نیز غریب می باشد.
Dr.Hassan Hassanzadeh

دکتر حسن حسن زاده  عضو هیات علمی و پژوهشگر دوره فوق دکترا مهندسی نفت دانشگاه کالگری کانادا ،فرزند اندیشمند دشتی چهره ی شناخته شده در مهندسی نفت ایران محسوب می شود او بواسطه سابقه درخشان خود در عضویت در هیات علمی دانشگاه صنعت نفت و  مدیریت پژوهش و توسعه شرکت ملی نفت همچنین تدریس موفق در دانشگاه صنعتی شریف در میان اساتید برتر ایرانی این رشته جایگاه ممتازی دارد. فرزند آبادی عالم پرور کردوان با توجه به ارائه ده ها مقاله در کنفرانس های بین المللی و ژورنال های تخصصی ،عضویت در انجمن زمین شناسان نفت آمریکا،مهندسی نفت جهان ،مهندسی شیمی ایران و...چهره ی شناخته شده مهندسی نفت در مجامع علمی جهان نیز محسوب می شوند.
حاال می خواهیم دکتر حسن زاده که متولد آبادی کردوان ،دانش آموخته دوران ابتدایی و راهنمایی مدارس کردوان ،ریاضی و فیزیک دبیرستان شهید مطهری خورموج،مهندسی شیمی دانشگاه صنعت نفت،ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران و دکترا مهندسی نفت دانشگاه کالگری را بیشتر بشناسیم و به داشتنش افتخار کنیم. 

مصاحبه ی که در ادامه می خوانید به دلایلی معلوم از طریق خطوط آنلاین  صورت گرفت.این لطف دکتر بود که زحمت جواب های مفصل پیش رو را کشیدند، ضمن آرزوی سلامتی برای دکتر حسن زاده و خانواده بزرگوارشان ،تشکر ویژه دارم از دوستم مهندس بهزاد بختی(نفراول آزمون ارشدمهندسی نفت88و از دانشجویان اسبق دکتر)که نگارنده را در طرح برخی سوالات همیاری کردند.

دلیل انتخاب مهندسی نفت،به عبارتی چه شد که مهندسی نفت را انتخاب کردید؟
سال ۱۳۶۸ که ما وارد دانشکده نفت شدیم همه با یک کد واردشدیم. پس از یک سال تحصیل بایستی انتخاب رشته می کردیم . رشته هایی رو که باید انتخاب میکردیم عبارت بودند از:
مهندسی شیمی ، گرایش پتروشیمی
مهندسی شیمی ، گرایش گاز
مهندسی شیمی ، گرایش پالایش
مهندسی شیمی ، گرایش بهربرداری از منابع نفت (نفت)
مهندسی مکانیک ، گرایش  حرارت، سیالات
مهندسی برق ، الکترونیک

همه این رشته با یک کد پذیرش شده بود. پس از یک  سال با توجه به رتبه  ورودی,  دانشجویان  رشته مورد علاقه رو انتخاب میکردند.
خوبی دانشکده نفت اون زمان این بود که دانشجو ها تو یک سال وقت  داشتن که راجع  به رشته شون تصمیم بگیرند. من هم با شناختی که از رشته های مختلف پیدا کرده بودم و از نظر رتبه  ورودی مجاز به انتخاب تمام رشته ها بودم  رشته نفت رو انتخاب کردم. شاید احساسم این بود که ملموس تر هست و برام   بیشتر قابل درک  بود. به علاوه فکر میکردم اگر رشته نفت رو انتخاب کنم شانس این که بتونم تو جنوب کار کنم بیشتر است. اون زمان  مثل امروز به فکر این که ادامه تحصیل بدهند نبودند . تلاش میکردیم بتونیم مهندسی بشیم که کارمون  رو خوب بدونیم.

 
جایگاه و فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه و دپارتمان خود را توضیح دهید؟
 دانشگاه کلگری جزو ۷ دانشگاه تحقیقاتی برتر  در کانادا محسوب میشود که حدود ۳۰  هزار دانشجو  در ان در حال تحصیل هستند.
  
دانشکده  مهندسی دارای حدود ۲۸۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی , ۱۰۰۰ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی   ، ۱۶۰ عضو هیات علمی و ۵ دپارتمان مختلف میباشد.  این دپارتمان ها عبارت هستند از:

مهندسی شیمی و نفت
مهندسی مکانیک و ساخت و تولید
مهندسی عمران
مهندسی برق و کامپیوتر
مهندسی   ژئوماتیک
  
دانشکده مهندسی  در سال ۲۰۰۸ میلادی در بین ۳۷ دانشکده مهندسی  در کانادا  حائز رتبه برتر شد.
 دپارتمان مهندسی شیمی و نفت به عنوان یکی از دپارتمانهای مهم  این دانشکده  در زمینه های زیر فعال هست:
نفت و گاز
انرژی ومحیط زیست
فرایند و مواد
مهندسی پزشکی
بالغ بر ۳۰۰ دانشجو در دورهای تحصیلات تکمیلی  در دپارتمان مهندسی شیمی و نفت مشغول به تحصیل هستند. این دانشجویان در گرایش های مهندسی نفت، مهندسی شیمی، انرژی و محیط زیست  مشغول تحصیل هستند.  
 این دانشجویان در گروهها  و تیم های  پژوهشی و تحقیقاتی مختلف زیر نظر اساتید دانشکده  مشغول مطالعه و تحقیق هستند.  این دپارتمان دارای حدود ۴۰  عضو هیات علمی میباشد که در شاخه های فوق مشغول تحقیق و تدریس میباشند.
در دوره کارشناسی، دو دوره اصلی  مهندسی  شیمی  و مهندسی نفت و گاز ارائه میشود. همچنین زیر شاخه ها و گرایش های  فرعی مانند مهندسی نفت، مهندسی پزشکی،  مهندسی محیط زیست نیز ارائه میشود. 
اطلاعات کامل تر رو ممکنه از وب سایت دانشکده و دانشگاه بدست آورد ( لینک های مربوطه  در زیر ).

http://schulich.ucalgary.ca/
http://www.ucalgary.ca/
http://schulich.ucalgary.ca/chemical/

چشم انداز رشته مهندسی نفت را چگونه می بینید؟
با توجه به نیاز اجتناب ناپذیر بشر  به سوخت های فسیلی و دشوار شدن عملیات  تولید از مخازن نفت گاز صنعت نفت به تعداد  کارشناسان بیشتر احتیاج خواهد داشت.  در  آینده نزدیک تولید نفت  آسان نخواهد بود و مستلزم صرف  هزینه های بیشتر و کارشناسان بیشتری خواهد بود. مهندسی نفت با قدمتی حدود یک قرن در دو دهه اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است. هر چند این تغییرات مختص مهندسی نفت نمیباشد و در دیگر گرایش ها نیز دیده میشود ولی در نفت این تغییرات محسوس تر و بنیادی تر   به نظر می رسد.  شاید یکی از دلائل این باشد که دشوار شدن تولید از مخازن و پایان یافتن  دوره "نفت آسان" صنعت به دنبال روش های جدید برداشت نفت از مخازن است و در نتیجه دانشگاه ها نیز برنامهای آموزشی خود را جهت بر طرف کردن نیاز صنعت دستخوش تغییراتی  کرده اند.  دلیل دیگر می تواند  پیشرفت گرایش های دیگر مانند افزایش توان محاسباتی رایانه ها ( به عنوان مثال) با شد.  مطمئنا مهندسان نفت در آینده چالش های جدی تری روبرو خواهند  بود تا بتوانند نفت را از زیر زمین به روی زمین بیاورند.  
در مورد فعالیت های علمی و تخصصی خودتان و البته مهمترین و تاثیرگذارترین آن را شرح دهید؟
فعا لیت  پژوهشی من در شا خه جریان سیالات مانند نفت، گاز و آب در محیط های متخلخل مانند سنگهای  مخزن میباشد.  این شاخه از شاخه های بنیادی مهندسی نفت می باشد .  از کار برد های این پژوهش می توان به روش های ازدیاد  برداشت نفت و گاز از مخازن,  مطالعه  جریان آب در سفره های زیر زمینی آب  اشاره کرد.
 در حال هزار کاهش گاز های گلخانه ای مانند دی اکسید کربن به عنوان  یکی از مسائل مهم در سطح دنیا مطرح است. یکی از راههای جلوگیری از انتشار این گاز دفع دائمی،  با تزریق ان به  سفره های آب شور در اعماق زمین ( عمق های پایین تر از ۸۰۰ متر ) میباشد.  بر گشت  و نشت این گاز به سطح زمین میتواند مخاطره آمیز باشد. در نتیجه مطالعه این که چه اتفاقی برای گاز تزریق شده می افتد می تواند حائز اهمیت فراوان باشد. این یکی از پروژه هائی هاست که به ان  مشغول میباشم.

درسهای تدریسی شما دردانشگاه کالگری چه دروسی هستند؟
مبانی مهندسی مخازن
مهنسی بهره برداری
تاسیسات بهره برداری  

برترین دانشگاه های نفتی جهان؟
Texas A&M, Texas Austin, Stanfordدر امریکا و Calgary و Alberta در کانادا، Delft در هلند، امپریال کالج لندن، Heriot-Watt در اسکاتلند، NTNU در نروژ, UNSW در استرالیا

برترین اساتید نفتی ایران؟
شمار زیادی از هموطنان در دانشگاهای مختلف دنیا  مستقیم وغیر مستقیم با تحقیقات و تدریس  در زمینه  مهندسی نفت فعال  هستند و اکثر اونها آدمهای موفقی  هستند. از اونایی که مستقیما با مهندسی نفت سرو کاردارند در  دانشگاهها ی   خارج از کشور  دکتر  عباس فیروزآبادی   و دردانشگاهها ی  داخل کشور   دکترریاض  خراط رومیتونم نام ببرم که در زمینه کاری خودشون خیلی موفق بودند. 

دشوارترین و آسانترین(شیرین ترین)مباحث علمی مهندسی نفت؟
شیرین ترین لزوما آسانترین نیست!
معمولا مسائل کاربردی آسانتر هستند تا مسائل پایه ای و بنیادی .  مسائل پایه ای و بنیادی  مستلزم تفکر عمیق تر و تمرکز بیشتری میباشند و غالبا شیرین تر از مسائل کاربردی هستند.

علت توسعه نیافتن مخازن نفتی ایران در نرمال جهانی چیست؟
- عدم بکارگیری مهندسین و کارشناسان  کاردان در حوزه های تصمیم گیری کلان مخازن نفت و گاز  و در نتیجه دلسرد شدن نیروهای انسانی زبده و کاردان.
- عدم وجود ساختار  پژوهشی مناسب در حوزه  مخازن نفت و گاز
- ارتباط خیلی ضعیف صنعت و دانشگاهها 
- استاندارد نبودن توسعه دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاهها
  

نقش همایشها و کنفرانسهای علمی تا چه حد می تواند درزمینه های علمی و صنعتی موثرباشد؟
- به هر حال این گونه همایش ها و کنفرانسها یکی از راههای اصلی ارتباط پژوهش گران در حوزه های مختلف میباشد.  معمولا طرح یک  مساله در یک  کنفرانس بین المللی میتواند به تبادل افکار بیانجامد و در نهایت به حل   یک مشکل  منجر گردد. به اضافه این که معمولا در این گونه کنفرانس ها افراد صاحب نظر زیادی شرکت میکنند و طرح یک  مساله  یا  ارائه حل یک  مساله میتواند مورد داوری قرار گرفته و تصحیح شده و پخته تر گردد.  

عوامل موفقیت دکتر حسن زاده؟
توکل به خدا ، تلاش و لطف پروردگار

به نظر شما مهمترین راهکاربرای توسعه استان با توجه به اینکه استان ما یک استان نفتی و گازی است؟
 توسعه آموزش عالی در سطح تحصیلات تکمیلی در  زمینه های بالا دستی و پایین دستی نفت  و گاز و تقویت ارتباط دانشگاه  خلیج فارس با صنعت   میتواند به توسعه استان کمک زیادی کند.  همچنین اجرای طرحهای  ضربتی   تربیت نیروی انسانی  در سطح تکنیسین در شاخه های مختلف  مانند  برق ، تاسیسات، مکانیک، ابزار دقیق، بهره برداری و .....  با ایجاد آموزش گاه های فنی و حرفه ای متعدد در سطح استان  توسط وزارت نفت با هدف اشتغال نیروهای بومی اهمیت زیادی دارد . این طرحها می تواند به شکلی اجرا شود  که فارغ التحصیلان به محض فراغت از تحصیل در تاسیسات نفت و گاز مشغول به کار شوند . استفاده از حضور شرکت نفت در تقویت زیر بناها مانند را ههای  ارتباطی ، راه آهن ، فرودگاهها، بیمارستان ها ، مراکز آموزشی ....... می تواند مفید باشد. توسعه صنا یع جانبی نفت و  گاز   در استان  به منظور تبدیل مصولات پتروشیمی به مصولات با ارزش افزوده  از اهمیت فراوان برخوردار میباشد. حفظ محیط زیست و تاکید بر توسعه پایدار منطقه  بایستی در راس کارهای   برنامه ریزان قرار گیرد.  این ها نمونه هایی از راهکارهای توسعه میباشند.

توصیه علمی و اجتماعی جناب عالی به جوانان استان خاصه کسانی که دانشجو ودانش آموخته مهندسی نفت هستند چیست؟
آنهایی که دانشجو هستند سعی کنند درسشون رو خوب بخونند و تلاش کنند مهندسان خوبی بشن و  فرصت خوبی رو که الان  داران  از دست ندن .  اون هایی هم که مهندس شدن سعی کنند  از فرصت های بیشماری که جهت کسب تجربه وجود دارد غافل نشوند.  همچنین سعی کنند خودشون رو از نظر علمی  به روز نگاه دارند و سعی کنند  با مطالعه  مقالات ، گزارشها و  اخبار   مربوط به کارشون در ارتباط با پیشرفت های رشته خودشون در سطح دنیا قرار  بگیرند. اون های هم که قصد ادامه تحصیل دارند در صورتی که علاقه دارند  اقدام کنند. چیزی غیر از علاقه نمیتواند یک نفر رو وادار کند به مدت حد اقل ۴ سال   به صورت جدی و اصولی روی یک مساله فکر کند که منجر به ارا یه   یک  ایده و یا نظر جدید شود. 

ارتباط شما با ایرانیان خاصه هم استانی ها در خارج ازکشور چگونه است؟
خوب در کلگری با دوستان ایرانی  زیادی در ارتباط هستم .
با آقای سهراب زنده بودی در دانشگاه  واترلو(دانشجوی دکترا شیمی اهل تنگستان) در ارتباط هستم
آقای محمد رضا حیدری(دانشجوی دکترا مهندسی نفت کلگری اهل دشتی) رو مرتب میبینم و با هم ارتباط  داریم.
ارتباط  در حد mail-e یا مکالمه تلفنی جهت احوالپرسی  با دکتر وراوی(دکترا نفت از دانشگاه آستین تگزاس اهل دشتی) دارم.    

جناب دکتر آیا شما به دیگر رشته های علمی هم علاقمند هستید؟
 از مهندسی عمران-آب  مواردی مانند  جریان آب در سفره های زیر زمینی آب
از مهندسی مکانیک  انتقال حرارت  در محیط های متخلخل

 معلمانی که در موفقیت شما  تاثیر گدار بوده اند از چه کسی یا کسانی نام می برید؟

معلمان خیلی خوبی داشتم که اگر بخوام همه رو اسم ببرم  لیست بلندی خواهد شد. ولی اگر بخوام از هر دوره یکی رو اسم ببرم 
 در دوره ابتدایی آقای مرشدی
در دوره راهنمایی آقای سنگری
در دوره دبیرستان آقای آزاده
دردوره لیسانس  آقای دکتر عسکرصبی
در دوره فوق لیسانس آقای دکتر خیرخواه
در دوره دکترا آقای دکتر پولادی درویش

آنجا که هستید بیشتر دلتان برای کی و کجا تنگ می شود؟
خانواده، اقوام و دوستان. کردوان که بزرگ شدم ،  دشتی و بوشهر، کار کردن تو ایران، .............

علاقمندیم یک بیت شعر  که آنرا هر از چند گاهی فرزند کردوان زمزمه می کند رابرای ما بنویسید...
 مـکـن حافـظ از جور دوران شکایت
چـه دانی تو ای بـنده کار خدایی

اینان چه در ذهن شما تداعی  می کنند:
دکترعبدالجلیل وراوی: جدی و با خدا
دکتر حسن حسن زاده: کوچک همه شما
دشتی :  دیار مردم مهمان نواز و خونگرم ، علما، سادات، ادیبان و اندیشمندان  
دشتی ها: اهل  شعر و ادب
کردوان: زادگاهم
جنوب: دلیران تنگستان، دریا، گرما و شرجی، نخل    

گر نکته ی ناگفته ی مانده ما را میهمان کنید.
در پایان برا همه آرزوی سلامتی میکنم. 

/ 27 نظر / 67 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مینا

با سلام آدم باید به چیزی افتخار کنه که تو کشورش خدمت کنه.مدارج علمی ایشون خوبه ولی چه فایده؟داره برا فلان کشور کار میکنه شما فقط سنگش به سینه میزنید.نه ایشون برمیگرده که بیاد ایران نه هم بوشهر!واقعیت باید دید.با این حرفا فقط خودمون سرگرم میکنیم.به چیزهای که داریم افتخار کنیم نه چیزی که نداریم.اگه جواب شما اینه که: ایشون هنوز از ماست.میگم اشتبا ه است.بیا بهتر بیاندیشیم

یاسر

هر كه خوبي كرد زجرش مي دهند هر كه زشتي كرد اجرش مي دهند باستان كاران تباني كرده اند عشق را هم باستاني كرده اند هر چه انسانها طلايي تر شدند عشق ها هم موميايي تر شدند اندك اندك عشق بازان كم شدند نسلي از بيگانگان آدم شدند

سعید نیکو

با سلام. متن تشکرو تقدیر از مردم خوب خورموج را در تارنمای زیر ببینید و آن را گسترش دهید: www.parsnikoo.persianblog.ir

محمدجوادغریبی

با سلام محضر سرکار خانم مینا از مخاطبان وبلاگ جلیله دشتی ها!!! والبته پوزش و اعتذار از دوست گران ارج و دانشمندم جناب مهندس شاکری که جسارتا سطوری را نگاشتم. باور بفرمایئد پروفسور حسن زاده بر خلاف برخی ... هنوز دل در گرو کشورایضا بوشهرو دشتی دارد.لذا این سخن شما نمی تواند مسموع باشد و سفر هرساله پروفسور به کشور،شهرستان و حتی کردوان موید این مدعاست. تا آنجا که نگارنده با جامع جمیع محاسن حمیده ایشان آشنایی دارد وی نقش آفرینی در توسعه استان را با طیب خاطر و بدون هیچگونه لکنت بر می تابد ولی وقتی زمینه گردش نخبگانی وی فراهم نباشد... از این مستدعی است فقدان شناخت خود را درباره ابعاد شخصیتی ایشان اینگونه تفسیر نفرمایید و شک نکنید که حضرت استاد حس نزاده از مفاخر بی بدیل و از ستاره های فروزان آسمان علم و دانش است که مایه مباهات دشتیست. حال اینکه ما قدر این استعداد شگرف نمی دانیم!!!دلیل نمی شود وی را به چالش بکشیم بل شایسته و بایسته است که در نقدی درون گفتمانی خویشن را مواخذه کنیم و البته زمینه بکارگیری امثال ایشان را فراهم کنیم!! ایام عزت مستدام

الیاس.د

درود بالندگی افرادی چون دکتر حسن زاده در نقاطی کم امکاناتی در جنوب را نباید آسان گرفت اینان با کمترین ها به این جایگاه والا رسیده اند آیا به این هم اندیشیده ایم...و چقدر توانسته ایم از اینان تقدیر کنیم... درود بر جنوبی ها دورد بر مردان مرد پیروز و ما باشید

در جواب مینا خانوم

مینا خانوم لطفآ توضیح بدین که چه گلی به سر افرادی مثل این آقا زدیم که حالا ایشون رفتن و نموندن تا این گل به سرشون بزنیم. این سیستم آدم بیسواد می خواهد که بشه به راحتی دروغ بارش کرد. آدم باسواد خود فروخته و مزدور هم برا این سیستم بد نیست. مینا خانوم یک سری آدم با سواد رو که می بینی تو مملکت موندن از روی ناچاری است خواهر جون.

ایرانی

:در جواب مینا: براستی چرا با صراحت می توانیم بگوییم فردی مفید است یا نه؟ چرا بدون هیچ شناخت ممکنه فردی را زیر سوال می بریم؟ کاش شناخت شما از دکتر حسن زاده ها بیشتر بود تا می دانستی او برای مملکتش مفید و مایه افتخار بوده یا نه؟ آیا اندیشیدن اینه که اون رو ایرانی یا از خودمون و یا مایه افتخارمون ندونیم واقعا اندیشیدن اینه؟ بدا به حال اندیشیدن؟ چرا اینقدر بسته می فهمیم و می نویسیم ولی دیگران را به عدم اندیشیدن متهم می کنیم؟دیگران را براحتی از خود دفع و؟ فقط همین بس که اینان بسیار بیشتر از ما عاشق وطن و دیار خودند نمونه اش ارتباطیست که با مجامع علمی ایران دارند تا بروزترین دانش ها را در اختیار اساتید و دانشجویان مملکتش قرار دهد حتی اگر کیلومترها فاصله عددی باشد.. بیاییم بهتر اندیشیدن را ترویج کنیم... "خدایا چنان کن سرانجام کار تو خوشنود باشی و مارستگار"

اهل دشتی

در جواب مینا چرا ما فرهیختگان اینگونه رفتار می کنیم در هرجا ایران به امثال دکتر حسن زاده افتخار می کنند همینکه ایشون مصاحبه کرده اند نشون میده که هنوز به منطقه دشتی علاقمند و به این منطقه عشق می ورزد که این خود ارزشمند و قابل تقدیر است

مینا

با سلام من دکتر حسن زاده را زیر سوال نبردم.ایشان از بهترین های دشتی هستند.در یادداشت های قبلی اسامی پزشکان و....ذکر شده است.ما که این قد به اینها مینازیم چرا برا بیمارستان 96 تخت خوابیمون پرشک متخصص نداریم.میگیم چرا پزشک ها نمیمونن.وقتی پزشکان خودمون نمیمونند توقع داریم غیر بومی بمونه!! نازیدن به این چیزا افتخار نیست.این قضیه به غیر پزشک هم ارتباط داره .نمونه بارز دکتر حسن زاده.به قول دوستمون :هر چه انسانها طلايي تر شدند عشق ها هم موميايي تر شدند.اگر دوستان قصد افتخار کردن دارند, ,افتخار کنند.آیا واقعا برا دشتی سودی دارد؟؟؟

علي

سلام، من ۱۰ روزي است به کانادا مهاحرت کردم baraye edameye tahsil dar naft ghasd daram az Monteral be Calgary beram. kheili mamnoon misham age kesi betoone Addresse emaile aghaye Doctor Hasanzadeh ro be man bedeh. sepasgozaram