ازدواج قهرمانِ دشتیاتی نبرد با آمریکا

تصویری که مشاهده می کنید، نمایی است از مراسم ازدواج «نادر مهدوی» و سرکار خانم «جوکار».تنها حاصل آن، دخـتری است که وصیت او، نامش را «زهرا» گذاشتند.

 «نادر بسریا» (که به نام «نادر مهدوی» شناخته می شود) به تاریخ 14 خرداد 1342 شمسی در روستای «نوکار»(از توابع دهستان «بحیری» در شهرستان« دشتی ») واقع در استان «بوشهر» متولد شد. وی در اول اردیبهشت 1360 شمسی، جامه سبز پاسداری از نهضت روح‌الله را بر تن کرد. وی از افراد موثر در تاسیس «ناوگروهِ دریایی ذوالفقار» در سال 1364 شمسی بود که خود نیز فرماندهی آن را بر عهده گرفت. این ناوگروه، طی ماه های بعد و در جریان نبردهای دریایی با ناوگانِ متجاوز ایالات متحده در خلیج فارس، نقش اصلی را بر عهده داشت و ضربات دردناکی به هیثیت و ابهت آمریکا وارد ساخت.

«نادر مهدوی» و تنی چند از هم رزمانش، شام‌گاه روز 16 مهر 1366 شمسی، پس از رویارویی سختی با نیروی دریایی آمریکا، در حوالی جزیره فارسی، بال در بال ملائک گشودند. گفته می شود که «نادر مهدوی»، با جراحاتی سخت و نیمه جان، به دست تفنگداران دریایی آمریکا افتاد و در عرشه ی ناو جمگی «یو اس اس چندلر» بر اثر فشارهای وارده تحت عنوان بازجویی و عدم رسیدگی به جراحات، به شهدت رسید.

پیکر پاک او، روز 22 مهرماه، از مسقط پایتخت «عمان» تحویل گرفته شد و از مرز هوایی وارد «فرودگاه مهرآباد» تهران گردید. جسمِ خونینِ «نادر مهدوی» بر دوش هزاران تن از مردم، در مقابل «لانة جاسوسی آمریکا» تشییع و سپس به «بوشهر» انتقال یافت. در آن جا نیز پس از تشییع مجدد، در روستای «بحــیری» تدفین شد.

«نادر مهدوی» به سال 1361 شمسی، با دختری از روستای «بحـیری» به نام خانم «سکینة جوکار» ازدواج کرد. مدت این زندگی مشترک، پنج سال بود و حاصل آن، دخـتری است که در اربعین شهادت پدرش به دنیا آمد و طبق وصیت او، نامش را «زهرا» گذاشتند.

تصویری که مشاهده می کنید، نمایی است از مراسم ازدواج «نادر مهدوی» و سرکار خانم «جوکار». «نادر مهدوی» لباس رسمی سپاه را به عنوان «لباس دامادی» بر تن دارد.

روحمان با یادش شاد

نثار روح بلندپروازش، صلوات

منبع:مشرق 

/ 3 نظر / 30 بازدید
مرد احساسی

سلاااااااااااااااااااااااام پسندیدم وبتونو

رئیس

با سلام خدمت استاد .. خدا رحمتشان کند اینان قهرمانان کشورند اینان اسطوره های دوران هستند.سلام و درود بر شهید مهدوی و شهدای منطقه دشتی

وبیان* خانه وبلاگ نویسان استان بوشهر

سلام هم استانی با *وبیان * خانه مجازی وبلاگ نویسان استان بوشهر ،هر نفر یک رسانه وبیان با قالب جدید(حرفه ای)منتظر نگاه زیبای شماست. وبلاک شما در قسمت پیوندهای وبیان قرار گرفت. آمد رمضان هست دعا را اثری دارد دل من شور و نوای دگری ما بنده عاصی و گنهکار توییم ای داور بخشنده بما کن نظری ماه رمضان ماه مهمانی خدا بر شما هم استانی گرامی مبارک باد. webyan.ir