توقف توسعه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: توسعه سه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی که در محدوده استان بوشهر می باشند، فعلا متوقف است.

محمدرضا زهیری در مورد توسعه سه میدان پارس‌شمالی، گلشن و فردوسی گفت: توسعه سه میدان موردنظر در دستور کار شرکت نفت و گاز پارس نیست.

وی دلیل این امر را مشترک بودن میدان گازی پارس‌جنوبی با کشور قطر دانست و تاکید کرد اولویت توسعه و سرمایه‌گذاری با این میدان است.

به گزارش ایسنا، این گفته در حالی است که مدیرعامل سابق شرکت نفت و گاز پارس در ابتدای سال گذشته گفته بود توسعه میدان‌های گلشن، فردوسی و پارس‌شمالی از سال 1392 آغاز می‌شود.

موسی سوری اظهار کرده بود سال 92 با آزاد شدن نیروها و امکانات پیمانکاران داخلی مشغول در پارس‌جنوبی، توسعه میدان‌های گلشن، فردوسی و پارس‌شمالی با پیمانکاران داخلی شروع می‌شود.

میدان گازی گلشن که در فاصله 180 کیلومتری بوشهر و 65 کیلومتری ساحل خلیج‌فارس قرار دارد، بیش از 50تریلیون فوت‌مکعب گاز در جا دارد و پیش‌بینی می‌شود پس از توسعه، روزانه دومیلیاردفوت‌مکعب گاز از این میدان تولید شود. قرار‌داد بیع متقابل توسعه‌ این میدان در دسامبر سال 2007 میان شرکت ملی نفت و شرکت بین‌المللی نفت و گاز مالزی SKS به امضا رسید و براساس آن قرار بر آن شد که این میدان ظرف مدت 66 ماه آماده‌ بهره‌برداری شود.

اما به دلیل تعلل مالایی‌ها در توسعه میدان گلشن و فردوسی قرارداد با این شرکت مالزیایی سال گذشته فسخ شد و قرار شد در سال 1392 مقدمات برگزاری مناقصه توسعه این دو میدان توسط پیمانکاران داخلی انجام ‌شود.

همچنین توسعه میدان گازی پارس‌شمالی که با حجم گاز درجای حدود 58تریلیون‌فوت‌مکعب در آب‌های ساحلی استان بوشهر واقع شده است که طبق برآوردها تولید آن حدود دومیلیارد‌فوت‌مکعب در روز خواهد بود در سال 2009 به چینی‌ها سپرده شد که آنها نیز در سال91 به دلیل عدم تمایل، توسعه این میدان را رها کردند.

/ 0 نظر / 10 بازدید