تجلیل از معلمان مولف شهرستان و رونمایی از کتاب نمونه معلمان استان

در آیین تجلیل از معلمان مولف شهرستان دشتی که شب گذشته با حضور جمعی از شاعران و فرهنگیان در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش دشتی برگزار و از شش معلم مولف تجلیل شد. 

در این مراسم از کتاب نمونه معلمان استان تحت عنوان" نقد تطبیقی جایگاه انسان در شاهنامه فردوسی و مهابهاراتا " اثر تازه خانم دکتر نسرین مظفری نیز رونمایی شد. حسین زارعی مدیر آموزش و پرورش دشتی به اشاره با تالیف تازه نسرین مظفری اشاره کرد و با توجه به جایگاه علمی او گفت: دکتر مظفری از افتخارات شهرستان و استان است و در سطح کشور به عنوان استادی فرهیخته مورد توجه قرار دارد.
زارعی اضافه کرد: من 10 سال است که با خانم مظفری آشنا هستم و از نزدیک آثار و مقالات ایشان را دنبال می‌کنم و این کتاب وی نه نخستین و نه آخرین تالیف او خواهد بود.

نویسنده وپژوهشگر خورموجی اظهارداشت: شاهنامه فردوسی کتابی پر از نماد است و از لحاظ صورت بی‌نظیرترین متن در جهان ادبی است و سرچشمه ادبیات ما شاهنامه فردوسی است.
اصغر منصوری نسب افزود: فردوسی شناسنامه ملت ماست که فرهنگ گذشته وروزگار خود را به تمام معنا آورده است ویک متن مرجع است که قوت بی مانندی دارد.
این استاد دانشگاه ادامه داد: شاهنامه از لحاظ جامعه شناسی کنش و واکنش افکار جامعه است و به پاکی چنان آراسته است که نه افراط ونه تفریط در آن وجود دارد و شاهد اندیشه فرح ورزی ایرانیان شاهنامه است.
منصوری نسب اضافه کرد: در هند فلسفه فوق العاده پیچیده است و پایانه سامان‌های اجتماعی در این سرزمین متفاوت است و لذت روحی غالب بر لذت جسمی است وهر چند اخلاق و شریعت در آیین هندو مهم است ولی اخلاق فردی مهم تر است برخلاف شاهنامه که اخلاق اجتماعی مهم تر است.
وی در ارتباط با کتاب دکتر نسرین مظفری گفت: خانم مظفری مسلط به علم تاریخ است و این کتاب از لحاظ متنی خوانش زیبایی دارند و قلم ادبی را به نگارش فلسفی درآوردن سخت است که خانم مظفری به خوبی از عهده آن درآمده است.
منصوری نسب تصریح کرد: استفاده از این همه منابع حیرت آور است و ایشان و نویسنده امانت متن را رعایت کرده و متن را بدون هیچ دخل و تصرفی انتقال داده و به روش عالمانه‌ای توضیحات خودشان را ارائه داده‌اند.
نسرین مظفری نیز در سخنانی گفت: هرگاه نامی از شعر فارسی به میان می‌آید نام رودکی زنده ونام فردوسی برجسته می‌شود.
وی افزود: شاهنامه فردوسی غرور ملی ماست و به چند علت از سایر حماسه های ادبی جهان برتری دارد که یکی از این دلایل فراقومی بودن شاهنامه است و حماسه های یونان و هند برای نسل امروز آنان قابل فهم نیست ولی کودکان ابتدایی ما قادر به فهم وخواندن شاهنامه هستند.
استاد دانشگاههای بوشهر ادامه داد: در حماسه های هندی انسان جایگاه بالایی دارد ولی در شاهنامه بالاتر است و فردوسی انسان را نخستین فطرت می‌داند و انسانی که در شاهنامه مطرح می‌شود دانش و فضیلت نشان برتری اوست و نژاد و قوم موجب برتری او نیست.
مظفری خاطرنشان کرد: تاکید بر علم آموزی در شاهنامه به وفور به چشم می‌خورد و دانشی که فردوسی مطرح می‌کند باید همراه دین باشد وعلم و دین دو بال پرواز و ترقی و کمال آدمی است.
شایان ذکر است کتاب "نقد تطبیقی جایگاه انسان در شاهنامه فردوسی و مهابهاراتا" توسط انتشارات شلاک و در 2 هزار جلد چاپ شده است.
زارعی یادآور شد: متاسفانه ما نسبت به ذخایر معنویمان بی‌توجهی کرده‌ایم و پس از 100 سال از آیت‌الله میرزا احمد دشتی تجلیل و توجه می‌کنیم.
رئیس آموزش و پرورش دشتی از فرهنگسرای شهید شهریاری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی و انجمن ادبی فایز دشتی به خاطر برگزاری این برنامه تقدیر کرد.
در پایان برنامه از ایرج اسدی، نسرین مظفری(نقد تطبیقی جایگاه انسان در شاهنامه فردوسی و مهابهاراتا) ، حسین زارعی(چهل حدیث از بوستان تعلیم و تربیت و ٣٠سال سواد آموزی در دشتی)، ابراهیم شاکری مطلق(ماه مچاله بر پیشانی برکه)، سید محمد رکنی(رهاوردی از تاجیکستان) و غلامحسین هادی نژاد(زیارتگاه های استان بوشهر-جلد اول) که در سال 1388 تالیفاتی داشتند با هدایایی تقدیر شد.

/ 2 نظر / 14 بازدید
زنده‏اى

با تشکر از شما که خبرهای علمی وشهرستان را انعکاس می دهید ولی واقعا از انصاف به دور بود که از سخنان ارزشمند وگهر بار وگرانمایه استاد بزرگ دشتی جناب آقای منصوری نصب در این جلسه برگزاری همایش چیزی ننوشتید .که ای نقص کاریتان ژایین بودن وسعت دیدو خلل فکری شما را نشان داد .که امیدوارم نه این گونه باشد که فکر کردم بلکه بدلیل خبر ناقص شم قلمداد شود

زنده‏اى

با تشکر از شما که خبرهای علمی وشهرستان را انعکاس می دهید ولی واقعا از انصاف به دور بود که از سخنان ارزشمند وگهر بار وگرانمایه استاد بزرگ دشتی جناب آقای منصوری نصب در این جلسه برگزاری همایش چیزی ننوشتید .که ای نقص کاریتان ژایین بودن وسعت دیدو خلل فکری شما را نشان داد .که امیدوارم نه این گونه باشد که فکر کردم بلکه بدلیل خبر ناقص شم قلمداد شود