برداشت رطب در دشتی آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: در دومین فصل از تابستان کار برداشت رطب در شهرستان دشتی آغاز شد.

امرالله فاریابی صبح امروز در جلسه برداشت خرما اظهار داشت: شهرستان دشتی یک‌هزار و 600 هکتار سطح باغات خرما دارد.
وی افزود: این باغات دارای 350 هزار اصله نخل است که برداشت رطب از اول مرداد آغاز و از اول شهریورماه به صورت خرما و تا پایان این ماه ادامه دارد.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود 8 هزار تن خرما و رطب برداشت شود که یک‌هزار و 600 تن آن به صورت رطب و 6 هزار و 800 تن آن به صورت خرما برداشت و روانه بازار مصرف شود.
فاریابی تصریح کرد: خرما و رطب شهرستان از نوع گنتار و شکر است که بیشتر در حاشیه کره‌بند، پشت‌کوه، لاور دشتی، سرمک، دشت پلنگ، باغان، کردلان، شنبه، سنا و کاکی است.
وی اضافه کرد: رطب و خرمای گنتار که در درختان دشتی تولید می‌شود، یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین رطب و خرما در استان و کشور است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این نوع خرما از استقبال بسیار خوبی در بازار مصرف برخوردار بوده و قیمت آن معمولاً دو برابر سایر محصولات خرما در استان است.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی یادآور شد: استان بوشهر با تولیدی معادل 92 هزار تن در سال یکی از استان‌های مهم تولیدکننده و شهرستان دشتستان با 75 درصد تولید استان به عنوان یکی از قطب‌های تولید خرمای کشور است.
فاریابی تأکید کرد: بر اساس بررسی‌ها و مطالعات انجام شده توسط کارشناسان، با توجه به وضعیت اقلیمی و استعدادهای بالقوه آب و خاک کشور، بیش از 53 درصد از اراضی کشور قابلیت پرورش و رشد این محصول اساسی کشاورزی را دارا است.
این مقام مسئول گفت: از میوه این درخت در صنایع غذایی برای تهیه سرکه، الکل صنعتی، شیره خرما، قند خرما، کنجاله و خوراک دام، مربا، شکلات، ویفر و بیسکویت استفاده می‌شود.
وی ادامه داد: علاوه بر میوه خرما از تنه این درخت برای قایق‌سازی، پوشاندن سقف‌ خانه‌های روستایی، صنایع کاغذ، نئوپان و فیبرسازی استفاده می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی دشتی افزود: همچنین از شاخ و برگ آن در تهیه صنایع دستی از قبیل سبد، بادبزن، کلاه حصیری نیز استفاده می‌شود.

 

خانه کودک فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج گشایش یافت

مسئول فرهنگسرای شهید شهریاری در این آیین با اشاره به اهداف آن اظهار داشت: در راستای سالم‌سازی اوقات فراغت کودکان و تشویق آن‌ها به فعالیت‌های فرهنگی و هنری این خانه احداث شده و در تلاش است تا فضایی شاد و آموزنده برای کودکان ایجاد کند.
حمید زارعی افزود: در خانه کودک چند مربی و هنرمند فعالیت می‌کنند و قصه‌گویی، نمایش‌های طنز و عروسکی، مسابقه و آموزش نقاشی و کاردستی، بازی‌های محلی و اجرای موسیقی بخشی از برنامه‌هایی است که در این خانه اجرا می‌شود.
زارعی ادامه داد: فعالیت‌های این خانه به تابستان منحصر نمی‌شود و در تمام فصول سال ادامه دارد.
مسئول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج یادآور شد: خانه کودک روزهای یک‌شنبه و پنج‌شنبه از ساعت 18 میزبان کودکان است و در حال حاضر 60 عضو دارد.
زارعی گفت: اوقات فراغت یکی از این موقعیت‌های بسیار مناسب است که فرد می‌تواند با استفاده از آن به شناسایی و تقویت استعدادهای خود بپردازد.
وی تصریح کرد: اوقات فراغت به معنای بیکاری نیست، زیرا در اوقات بیکاری فرد کاری برای انجام دادن ندارد، اما در اوقات فراغت کارهای متعددی می‌تواند داشته باشد که تفاوت آن با اوقات دیگر که در آنها نیز به انجام کار و فعالیت مشغول بوده در هدف این کارها و فعالیت‌ها است.
زارعی اضافه کرد: هدف از فعالیت‌های اوقات فراغت این است که فرد کاری را نه از روی اجبار و نه بخاطر منافع مادی انجام می‌دهد.
وی یادآور شد: این لحظات به خود اختصاص دارد و تنها با هدف مرتبط با شخص وی و آرزوها و خواست‌های او انجام می‌شود.
مسئول فرهنگسرای شهید شهریاری خورموج گفت: خانواده‌ها به عنوان یک نهاد اجتماعی وظیفه مهمی را در موضوع اوقات فراغت برعهده دارند و خانواده باید بر اساس علاقمندی و سلائق فرزندان خود مسیر اوقات فراغت را برای آنان مشخص کنند.
وی خاطر نشان کرد: توجه به خواسته و تقاضای افراد برای برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت آنان بسیار مهم و تاثیرگذار است و باید از سلائق و خواسته‌ها و نقطه نظرات خود افراد برای برنامه ریزی اوقات فراغت استفاده شود.

/ 0 نظر / 8 بازدید