جشنواره ملی شعرفایز دشتی در آذرماه برگزار می شود
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دشتی گفت: جشنواره ملی شعر فایز دشتی در قالب دو بیتی و رباعی در آذر ماه امسال در این شهرستان برگزار می شود.
موسی بهنام در نشست هماهنگی جشنواره ملی شعر فایز افزود: این جشنواره علاوه بر حفظ میراث کهن می تواند باعث ارتقا و رشد جوانان شاعر و ادبیات این مرز و بوم شود.
وی اضافه کرد: همچنین در قالب این جشنواره شاعران و پژوهشگران مطرح کشور واستان بوشهر نیز معرفی می شوند.
بهنام اظهار داشت: این جشنواره از جمله مصوبات سفر دوم رییس جمهوری و هیات دولت به استان بوشهر در بهمن ماه سال 86 است و از جمله طرحهای مصوب این سفر احداث مجتمع بزرگ تفریحی، فرهنگی و گردشگری باغ بگم که منتسب به فایز است که عملیات آن همزمان با جشنواره ملی شعر فایز دشتی آغاز می شود.
محمد علی دشتی متخلص به « فایز» دو بیتی سرای قران سیزدهم، در سال 1250 ه . ق. (1213 ه. ش) در روستای « کردوان » شهرستان دشتی در استان بوشهر به دنیا آمد.
برخی او را بعد از باباطاهر همدانی ، شاعر قرن پنجم، از بزرگ ترین و معروف ترین دوبیتی سرایان ایران می دانند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: میزان اعتبارات فرهنگی برای اجرای برنامه ها ناچیز است و مهمترین مشکل ما کمبود اعتبار فرهنگی است که باعث شده بعضی فعالیت های فرهنگی قابل اجرا نباشد.
تیم فوتسال بانوان خورموج تیم برازجان را شکست داد
تیم فوتسال بانوان آزادی خورموج به مناسبت نیمه شعبان به مصاف با تیم فوتسال برازجان رفت که در این دیدار تیم آزادی خورموج با نتیجه سه بر دو تیم برازجان را شکست داد.
همچنین به همین مناسبت نیز تیم های فوتبال ایرانجوان و پاس خورموج از سری مسابقات لیگ برتر استان بوشهر به مصاف هم رفتند که در این دیدار تیم فوتبال پاس خورموج موفق شد با نتیجه چهار بر یک تیم ایرانجوان خورموج را شکست دهد.
کانون فرهنگی هنری مسجد روستای زیارت دشتی  افتتاح شد
کانون فرهنگی هنری آیت الله رکنی مسجد روستای زیارت ساحلی شهرستان دشتی در آیینی با حضور مسوولان افتتاح شد.
رییس دبیرخانه هیات هماهنگی و نظارت برکانونهای فرهنگی و هنری مساجد استان بوشهر در این آیین گفت: تعداد کانون های استان بوشهر از 30کانون در سال 84به 153کانون فرهنگی در سال 87رسیده است.
حجت الاسلام صمصام شیروانی افزود: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته امسال نیز 86کانون دیگر به تعداد کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر اضافه می شود.
وی اضافه کرد: احیای 90کتابخانه و توزیع 37هزار جلد کتاب کمک درسی و یکهزار و 120جلد کتاب غیردرسی از جمله فعالیت کانونه ای فرهنگی هنری مساجد استان بوشهر در سالجاری است.
شیروانی در خصوص کانون فرهنگی هنری آیت الله رکنی نیز گفت: این کانون در زمینی به مساحت 160مترمربع زیربنا و با 80میلیون ریال اعتبار از محل کمکهای مردمی و بخشداری کاکی احداث شده است.
وی یادآور شد: در این کانون دو هزار جلد کتاب وجود دارد که یکهزار و 500نفر از مردم روستای زیارت از آن استفاده می کنند.
بهورزان نمونه دشتی بوشهر تجلیل شدند
 به مناسبت روز بهورز از بهورزان نمونه شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر تجلیل شد.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی در این آیین گفت: برای تسریع در خدمات رسانی به مردم در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان زینبیه خورموج تعداد هشت دستگاه آمبولانس قدیمی به نو و مدرن تغییر یافته و دو پایگاه اورژانس جاده ای نیز در این شهرستان راه اندازی شده است.
دکتر باقر محمودی افزود: بزودی سه خانه بهداشت روستایی در شهرستان دشتی راه اندازی می شود که با راه اندازی این مراکز تعداد خانه های بهداشت این شهرستان از 32واحد به 35واحد خواهد رسید.
وی یادآور شد: همچنین با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها که با همکاری بهورزان انجام می شود 100درصد روستاییان زیر پوشش پزشک خانواده و بیمه درمانی قرار گرفته اند.
محمودی گفت: در شهرستان دشتی 32خانه بهداشت با 63 بهورز فعال هستند.
حجت الاسلام عبدالحسین مصلح امام جمعه خورموج نیز گفت: بهورزان پیام آوران سلامت و نشاط در جامعه روستایی هستند و با تلاش آنان شاخص های بهداشتی، درمانی و سلامتی در روستاها رشد کرده است.

 
 
/ 0 نظر / 16 بازدید