ششمین سالگرد وفات آیت الله محمودی دشتی

شش سال پیش درچنین روزی دشتی گپ یکی از فرهیختگان خود را از دست داد یکی از بازماندگان علمای نجف و از وارستگان زمانه خویش حضرت ایت الله حاج شیخ عباس
محمودی دشتی
ک پیش از این نیز در وبلاگ از ایشان یاد کرده ایم امروز نیز ب همین مناسبت و برای آشنایی مان از آن شخصیت والا مروری خواهیم داشت ب زندگی نامه آن فاضل ربانی:

عالم عامل ، فقیه کامل حضرت آیت الله حاج شیخ عباس محمودی دشتی ، در خانواده
ای روحانی و ذاکر و مخلص اهل البیت علیهم السلام در سال 1332 قمری در روستای کردوان چشم به جهان گشود و تحت پرورش و تربیت پدر و مادر بویژه مراقبت های شدید اخلاقی مادر قرار گرفت و ایشان تربیت و توجهات اخلاقی خود را وام دار التفات و عنایت مادر بزرگوارشان می دانست و بعضی مطالب ارزنده ی اخلاقی را در این زمینه یادآوری می کردند .

این بزرگوار از همان کودکی به انجام فرائض دینی اهتمام ورزیدند و از سن ده سالگی
مقید به انجام فرائض یومیه شدند .

معظم له بعد از تحصیل در مکتب خانه درهمان قریه به فراگیری علوم مقدماتی حوزه
پرداخت و در سال 1355 هجری قمری به اتفاق برادر بزرگوارشان مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد محمودی دشتی رهسپار حوزه مبارک نجف اشرف شدند ، این هجرت معنوی به مدت پنج سال طول کشید و در این دوره با کمال جدّ و جهد به ادامه ی تحصیل پرداختند و همراه با بهره گیری از برکات امیر المؤمنین سلام الله علیه ، سطوح عالیه را نزد اساتید برجسته ی حوزه ی علمیه مانند مرحوم سید سجاد علوی گرگانی ، سید عبدالله شیرازی ، سید علی نوری ، شیخ موسی خوانساری و آیت الله خوئی به اتمام رساندند . در همین دوره در درس خارج فقه مرحوم آیت الله شیخ محمد حسین اصفهانی حاضر شدند .

پس از پنج سال اقامت در نجف اشرف به منظور تجدید دیدار والدین ، عازم موطن خود
شدند و به مدت دو سال در آنجا مشغول ارشاد و هدایت مردم بودند .

به سال 1362 فمری مجدداً به شهر مقدس علوی بازگشتند و با حضور مجدّانه در درسهای حضرات آیات عظام : سید ابوالحسن اصفهانی ، سید جمال الدین گلپایگانی ، میرزا ابراهیم اصطهباناتی ، سید عبدالهادی شیرازی ، سید محسن حکیم ، سید محمود شاهرودی ، سید ابوالقاسم خوئی تلاشهای علمی خود را در مدت کوتاهی به مرحله ی عالی اجتهاد رساندند .

ایشان در جلسات استفتاء بعضی از مراجع بزرگوار نیز مشارکت فعّال داشتند .

آیت الله معظّم در کنار تحصیل و تلاش علمی با مراقبت و توجه به کسب کمالات معنوی
پرداختند ، تهذیب نفس از طریق تقیّد کامل به آداب و مستحبّات ، حضور مداوم در نماز
های جماعت علمای عامل و زاهد ، تشرّف روزانه در سه نوبت به حرم مطهّر مولای متّقیان و نیز التزام به زیارت مخصوصه سید الشّهداء علیه السلام ، از برنامه های اساسی ایشان بود . فقید بزرگوار ، در کنار این مجاهدت ها به تألیف آثار علمی اخلاقی نیز اهتمامی وافر داشتند ، کتاب : 1- ملخّص المقال فی اسماء الموثقین و المعتمدین من الرّجال 2- نخبه ی الآثار فی الأدعیه ی و الأذکار 3- کشکول 4- تهذیب نفس از آثار چاپ شده ایشان می باشد .

هم چنین ایشان و برادر بزرگوارش هم زمان با تحصیل علوم دینی تا زمانی که توان
داشتند ، به نوبت به منطقه دشتی و تنگستان می رفتند و با اقامت چند ماهه ی خود در روستاهای مختلف در میان مردم حضور می یافتند ، و با روش و منش و گفتار خود ، الگوی تمام عیاری از زندگی اولیاء مقرّب الهی را به نمایش می گذاشتند ، و با دم مسیحائی خود جان های شیفته را با روح معنویت و تعبد صیقل می دادند .

ایشان به اتفاق برادر بزرگوار و خانواده در سال 1391 قمری ( 1350 شمسی ) پس
از اقامت تقریباً سی و سه ساله بنا به جبر حکومت بعثی عراق سرزمین پاکان و دیار علی ( ع ) را با حسرت و درد ترک کرده و ساکن بلده ی طیبه ی قم شدند ، و تا آخرین روز حیات پر برکت خود مباحث علمی ، تذکر و ارشاد ، تعلیم احکام شرع ، عبادت و تضرع و توسّل ، صله ی رحم اهتمام می ورزیدند .

در باب صله ی رحم : به دیدار ایشان رفتن ، جویای احوال بودن ، دعا و نذر سلامتی
کردن ، تلاوت قرآن ، پرداخت صدقه و مساعدت های مالی عموم فقرا و بویژه فقرای ذی رحم از کارهای مداوم ایشان تا واپسین روز عمرشان بود ؛ و در این امر به ارحام نزدیک بسنده نمی کردند ،بلکه همه ی خویشاوندان دور و نزدیک را مدّ نظر داشتند ، و حتی برخی از ارحام که نامهربانی هایی احیاناً نسبت به وی داشتند ایشان با کمال بزرگواری صله به آنها را هم قطع نمی کرد .

علاوه بر موارد یاد شده نکاتی بسیار بارز درزندگی پر برکت ایشان نمودار بود:

نخست : زهد و بی رغبتی به دنیا و زندگی ساده و به دور از تعلقات دنیوی ایشان
بود . این بی علافگی در همه ی زمینه ها نمایان بود ، و حتی در دوره هایی که می توانستند زندگی مرفّهی را برای خود فراهم آورند از این کار سر باز می زدند ، و گاه در مقابل خواهش اطرافیان برای تعمیر یا باز سازی خانه قدیمی خود ، می فرمودند : این خانه برای ما کافی است ، و بعد از ما هم خودتان اختیار دارید .

دوم : تعبد و تهجّد شبانه و گریه و بی تابی هائی که تا آخر عمر ادامه داشت و
همراه با انجام نماز شب چنان از خوف خدا و قبر و قیامت ضجّه می زدند که هر بیننده ای را تحت تأثیر قرار می داد . و راستی برای گریه های طولانی او و زاری و بی تابی هایش
پایانی نبود ، حتی در بستر بیماری آخرینش این تضرّع و انابه ادامه داشت ، نامه و زاری
هایی که حتی جوانان قدرتمند را هم از پای در می آورد .

سوم : ارادت خالصانه و عاشقانه ایشان به ذوات مقدّسه معصوومین ، بویژه صدّیقه
طاهره سلام الله علیها و سید جوانان بهشت ، ابی عبدالله الحسین علیه السلام ، که هر گاه نام آنها را می شنید و یا از آنها یاد می کرد بی اختیار گریه سر می داد ، و نسبت به دشمنان اهل البیت تبرّی و بیزاری را از عمق جان و در آخرین حدّ دارا بود .

به دلیل همین روحیه ی ولائی بود که اخوان مکرّم دشتی از همان ابتدای اقامت در
نجف اشرف جلسه ی توسّل و ذکر مصائب اهل البیت ( ع ) را در روزهای پنج شنبه در خانه برپا داشتند . این مجلس نورانی بحمدالله بیش از 60 سال است که ادامه دارد و آن فقید بزرگوار همواره توصیه می فرمودند که بعد از وفات ایشان هم ترک نشود . در این جلسه مبارک  ف اشرف علاوه بر توسّل به اهل البیت علیهم السّلام مباحثات علمی و فقهی مطرح می شد .

چهارم : اهتمام فوق العاده به تربیت طلاب به ویژه در جهات معنوی و حفظ زیّ طلبگی
، اکثر طلاب ارادتمند ایشان نکاتی را که در جهت تربیت و حفظ آداب به آنها یادآوری کرده بود به خاطر دارند . تمام جزئیات لباس و رفتار و حرکات و سکنات اطرافیان ، به ویژه طلاب را مد نظر داشت و آداب اسلامی و اخلاقی را با جدیّت تمام یاد آوری می کرد و مجدّانه پیگیر انجام آن می شد .

آری ، این نفس مطمئنه پس از عمری تلاش و مجاهدت سر انجام در روز دوشنبه 7 جمادی الثانیه 1430 برابر با 11 / 3 / 88 به جنان رضوان معبودش شتافت ، و پس از انجام مراسم پر شکوه تشییع و اقامه نماز میّت توسط آیت الله وحید خراسانی مدّظلّه پیکر پاک ایشان در مقبره ی مقدّس شیخان به خاک سپرده شد .

زندگینامه ایشان از زبان حضرت ایت الله حاج شیخ علی بحرینی دشتی:

جناب مستطاب حجة الاسلام والمسلمین حضرت العالم العامل الفاضل الکامل ایة الله
حاج شیخ عباس محمودی دشتی (رضوان الله تعالی علیه.ایشان شخصی با فضیلت و باکمال و تقوی و اهل جود وسخاوت و تهجد و اهل نظر و اجتهاد بودند و بنده در دشتی نجف و قم با ایشان معاشرت داشتم و مقداری در محضر ایشان کسب علم وتلمذ نموده ام.ایشان پس از کسب علم در کردوان نزد حجة الاسلام مرحوم شیخ محمد شیخ علی برای ادامه تحصیل و رسیدن به مقام علمی با اخوی محترمشان حضرت ایت الله حاج شیخ محمد محمودی رهسپار نجف اشرف شدند.سطوح عالیه را نزد اساتید بزرگ نجف به پایان رسانیدند.دروس خارج را از محضر ایات عظام سید عبدالهادی شیرازی و ایت الله حکیم و ایت الله شاهرودی و ایت الله اصطهباناتی و دیگر اساتید حوزه استفاده کامل نمودند.ایشان به همراه اخوی محترم خود ایت الله حاج شیخ محمد محمودی به نوبت به دشتی و تنگستان مسافرت مینمودند و مردم را افاضه مینمودند و نیز مردم از مجود انها بهره مند میگردیدند.این دو برادر به تنگستان روحیه ی تازه ای بخشیدند و مردم رابه معنویت و شخصیت تازه ای رسانیدند.

این عالم بزرگوار علاوه بر تدریس و رورش شاگردان باسواد و با معنویت خدمات زیادی
در منطقه دشتی و تنگستان نمودند که از ان جمله می توان از مراتب امر به معروف و نهی از منکر و ارشاد و بیان مسائل حلال و حرام,تاسیس و تعمیر مساجد,حسینیه و اب انبار در منطقه دشتی و تنگستان,رسیدگی به حال مستمندان و فقرا و ایتام,به خصوص کمک به روحانیون معظم یاد کرد.

از ویژگی های زاهدانه و پسندیده این عالم می توان بی رغبتی نسبت به دنیا و طرز
ساده زندگی ایشان در تمام دوران عمر اشاره کرد.شاید راضی نباشند که بنده این مطالب را بگویم اما ایشان سنشان از نود سال متجاوز بود,باز هم در دل شب برای نماز شب و راز و نیاز باخدا قیام می نمودند.

در نجف اشرف هم که بودند روزهای پنج شنبه مراسم سوگواری برای حضرت اباعبدالله
الحسین(ع) بر پا می نمودند و شخصیت های دینی و علمی نیز در ان مجالس حضور پیدا مینمودند.از ان جمله می توان به ایت الله سید محمد تقی بحرالعلوم,ایت الله شیخ کاظم تبریزی,ایت الله شیخ جعفر جزایری و دیگر شخصیت های دینی اشاره نمود.دیگر اینکه در این مجلس مباحث علمی مطرح می شد و طلاب محترم نیز از ان مجالس استفده علمی و معنوی می نمودند.مجالس لذت بخشی بود این جانب هیچ گاه ان مجالس علمی و معنوی را فراموش نمی کنم و از توفیقات خوب گذشته و از دست رفته رنج می برم.

بنده این موضوع را بارها تذکر داده ام که روحانیت باید با علم و عملش مردم را
ارشاد کند.اری حضور ایت الله حاج شیخ عباس محمودی در میان جامعه,خودش تبلیغ و ارشاد بود...

منبع:مجمع نمایندگان طلاب استان بوشهر

/ 3 نظر / 125 بازدید
سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا

نیلوفر

ولادت با سعادت حضرت مهدی رو بهتون تبریک میگم عیدتون مبارک

حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامي. [گل] ضمن تبريک ولادت با سعادت امام زمان(ع) خدمت شما؛[گل] اين پيام، کارت دعوتيست محضر شما عزيز. خوشحال خواهم شد در کلبه خود در خدمت شما باشم. مطمئنا «مطالب متنوع وبلاگ»، که پاسخگوي بسياري سوالات ذهني شماست، مطلوب شما قرار خواهد گرفت. [گل] منتظر حضور و البته «نظرات ارزشمند» شما گرامي هستم.[گل] موفق و منصور باشيد. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]