فردا مراسم خاکسپاری جانباختگان زلزله دشتی...

تدفین، پنجشنبه

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از برپایی مراسم دفن جان‌باختگان زلزله به همت استانداری بوشهر در روز آینده خبر داد و گفت: استانداری از لحظه نخست در جریان امدادرسانی به حادثه‌دیدگان حضور داشته است، ضمن اینکه از امکانات مدیریت بحران استان‌های همجوار همچون فارس، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد نیز استفاده شده است.

کوه‌های شمالی شهر شنبه همچنان در حال ریزش
فارس نوشت: در پی وقوع زمین‌لرزه استان بوشهر و پس‌لرزه‌های آن، گرد و غبار غلیظی از کوه‌های شمالی شهر شنبه بلند شده که نشان از ریزش بخش‌هایی از این کوه‌ها دارد.
بر اساس آخرین گزارش‌ها شدت تخریب اماکن و ساختمان‌های مسکونی و عمومی در روستاهای چاهگاه، درویشی و باغان شهرستان دشتی زیاد است.

با این وجود حجم عمده‌ای از امکانات امدادی در شهر شنبه استقرار یافته و همین امر موجب گلایه مردم روستاهای باغان، درویشی، سرمک، سهو و ناصری شده که از مسئولان انتظار دارند در امدادرسانی به این روستا نیز توجه داشته باشند.

عباسی رئیس دامپزشکی شهرستان دشتی گفت: به منظور رعایت مسائل بهداشتی در مناطق زلزله‌زده، ضدعفونی دام‌ها در این مناطق آغاز شده است.

وی گفت: بر اساس این گزارش 200 دام سبک، 50 گاو و گوساله در حال ضدعفونی شدن هستند.

رئیس شورای روستای باغان گفت: به دلیل وقوع زلزله به بیش از 70 درصد ساختمان‌های روستای باغان خسارت وارد شده است.

حسن مولایی افزود: بر همین اساس برخی مساجد و مزارع کشاورزی تا 80 درصد تخریب شده‌اند و هم اکنون مردم خارج از خانه‌های خود به سر می‌برند.

وی بیان کرد: آب، برق و تلفن در این مناطق قطع است و انتظار داریم مسئولان امکانات اولیه در اختیار زلزله‌زدگان روستاهای همجوار شنبه قرار دهند.

بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار فارس در دشتی به دلیل زلزله و پس لرزه‌های آن، دود غلیظی از کوه‌های شمال شهر شنبه بلند شده که نشان از ریزش بخش‌هایی از این کوه‌ها دارد.

همچنین پل ورودی به شهر شنبه هم در معرض فروریختن است و مسئولان باید این مسئله را مد نظر داشته باشند.

 

تسهیلات 15 میلیون تومانی و کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان
معاون‌اول رئیس‌جمهور از ارائه تسهیلات 150 میلیون ریالی به مردم زلزله‌زده دشتی خبر داد و گفت: به شما اطمینان می‌دهم هیچ آسیب‌دیده‌ای از قلم نخواهد افتاد، ضمن اینکه رقم کمک‌های بلاعوض را نیز بیشتر می‌‌کنیم.
محمدرضا رحیمی ظهر امروز در حاشیه بازدید از مناطق زلزله‌زده شهرستان دشتی استان بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به درگاه خدا شکر می‌کنم که توفیق پیدا کردم به خدمت وزرای بهداشت، درمان، تابش رئیس بنیاد مسکن و معاونان این نهاد برای اعلام تسلیت خدمت آسیب‌دیدگان رسیدم به ویژه کسانی که عزیزانشان را از دست دادند.

وی بیان کرد: از سوی هیئت دولت و رئیس جمهور با زلزله‌زدگان اظهار همدردی می‌کنم و خودم را شریک غم مصیبت دیدگان می‌دانم.

معاون اول رئیس جمهور بیان داشت: برای تمام اتفاقاتی که می‌افتد حکمتی است، در زلزله استان بوشهر برخی خانه‌ها ویران شدند، برخی عزیزانشان را از دست داده و برخی با نگرانی مواجه شدند.

رحیمی گفت: وظیفه دولت حضور فوری در بین آسیب دیدگان است که به اتفاق استاندار، مدیرعامل هلال احمر و رئیس بنیاد مسکن در اینجا حضور یافتیم.

وی ادامه داد: تا سروسامان یافتن کوچه و خیابان و مرتب کردن این منطقه، چادرهای گروهی استقرار یافته تا مراحل بعدی عملیات امدادی در فرصت مناسب انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به لطف خدا در دنیا در رسیدگی به احوال زلزله‌زدگان رکوردشکن است.

رحیمی گفت: در آذربایجان شرقی 12 هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن در کمتر از سه ماه ساخته شد اما با تلاش بیشتر این تعداد به 18 هزار واحد رسید.

وی خاطرنشان کرد: در زلزله ترکیه و ایتالیا و حادثه آمریکا که شاهد آن بودیم حکومت‌های آنان نه تنها ظرف چند ماه بلکه چند سال هم نتوانستند این مشکلات را جمع کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران پیمان بسته نوکر مردم است و در حادثه اخیر نیز در نخستین ساعات زلزله مسئولان نظام در جمع زلزله‌زدگان حاضر شدند.

رحیمی با بیان اینکه کارشناسان بنیاد مسکن از منازل خسارت دیده صورت برداری می‌کنند، ادامه داد: هلال احمر بهترین امتحان را در طول تاریخ پس داده است و امروز هم در کنار مسئولان استان بوشهر و بنیاد مسکن قرار خواهد گرفت.

رحیمی گفت: به شما اطمینان می‌دهم هیچ آسیب‌دیده‌ای از قلم نخواهد افتاد و کار را به بهترین نحو انجام می‌دهیم، ضمن اینکه رقم کمک‌های بلاعوض را بیشتر می‌‌کنیم.

 

چهار روستای دیگر بخش شنبه در زمین لرزه ظهر چهارشنبه تخریب شد
ایرنا نوشت: بر اثر زمین لرزه 5.4 ریشتری که ساعت 12 و 29 دقیقه و 59 ثانیه روز چهارشنبه در بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی رخ داد، چهار روستای دیگر این بخش تخریب شد.

گزارش های دریافتی از شوراهای اسلامی روستاهای سرمک، دهوک، حناشور و اژدرخواب حاکی است، این زمین لرزه همه ساختمان های مسکونی و عمومی موجود در این مناطق را ویران کرده است.

این روستا ها که در منطقه پشت کوه بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی واقع هستند در مجموع 200 خانوار جمعیت دارند.

شوراهای اسلامی این روستاها نیاز اصلی مردم این مناطق زلزله زده را چادرهای امدادی عنوان کردند.

همچنین از بامداد روز چهارشنبه تاکنون بیش از60 پس لرزه با درجه شدت متفاوت در این منطقه رخ داده است.

 

توزیع 10 هزار بسته غذایی میان زلزله‌زدگان بوشهری
ایسنا نوشت: رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از پاسخگویی خطوط 147 به مردم برای چگونگی ارائه کمک‌هایشان به مناطق زلزله‌زده خبر داد.

محمود مظفر در تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته از سوی 1000 امدادگر مستقر این سازمان در مناطق زلزله‌زده، گفت: 2700 تخته چادر، 3500 تخته موکت و 4500 دستگاه پتو میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه 10 هزار بسته غذایی از صبح امروز تاکنون میان زلزله‌زدگان توزیع شده است، گفت: اقلام غذایی همچون برنج، روغن، ماکارانی، چای، کنسرو و نان نیز میان زلزله‌زدگان توزیع شده است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه با اعزام آشپزخانه‌های سیار این سازمان به مناطق زلزله‌زده، از فردا زلزله‌زدگان غذای گرم نیز دریافت می‌کنند، گفت: در پی وقوع زمین لرزه در بوشهر، شاهد تماس‌های مکرر مردم با جمعیت برای ارائه کمک‌های نقدی و غیرنقدی بوده‌ایم. بر همین اساس و برای تسهیل در جواب‌دهی به مردم، خطوط تلفن 147 آماده پاسخگویی به سوالات مردم در مورد چگونگی ارائه کمک‌های خود و دریافت گزارش از آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده است. 

/ 0 نظر / 14 بازدید