نطق میان دستور پورفاطمی نماینده مردم دشتی و تنگستان

بسم الله الرحمن الرحیم

با درود و سلام به روح بلند و ملکوتی امام راحل بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و عرض سلام و ادب و احترام به پیشگاه مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و مردم نجیب و خونگرم استان بوشهر، خصوصا اهالی شریف شهرستانهای دشتی و تنگستان؛ با تبریک اعیاد شعبانیه برهمه ،هموطنان عزیز و همکاران گرامی؛ در آستانه ولادت امام زمان منجی عالم بشریت هستیم ، این روز فرخنده را به، همه پیروان آن امام تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
فرصت را مغتنم شمرده، نکاتی چند پیرامون مسائل کلان کشور و همچنین مسائل و مشکلات استان بوشهر و حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان به استحضار نمایندگان، دولتمردان و افکار عمومی می‌رسانم.
بی تردید مرجعیت شیعه مستحکم ترین و مطمئن ترین ملجأ و پشتوانه فقه جعفری و مکتب اسلام و تکیه گاه استوار نظام اسلامی است و رعایت ساحت آن بر همگان واجب و لازم و هتک حرمت به مرجعیت شیعه گناهی نابخشودگی است.ایران اسلامی فراموش نکرده است که در دشوارترین برهه های تاریخ ،وجود مراجع عظام تقلید چگونه استعمارگران و دست نشاندگان داخل آنان،را به زانو درآورده و ملت ایران را از حوادث ویرانگر نجات بخشیده است. نهضت تنباکو ،قیام مشروطیت و انقلاب اسلامی ایران از برجسته ترین مصادیق حضور و نقش ارزنده مراجع بزرگ معاصر است.
قطعا حوادث تلخی که اخیرا روی داده و هتک حرمتی که به ساحت مراجع عظام تقلید شده نمی تواند رفتاری خود سرانه و بدون برنامه ریزی و سازماندهی باشد .گروههای محفلی کوته فکر و متحجر که خود را همه کاره نظام می دانند و با یک انتقاد ساده از سوی مراجع بر آشفته شده و تحمل شنیدن نظرات دوستان همفکر خود را نیز ندارند آرامش عمومی کشور را به مصلحت نمی دانند و دست به چنین رفتارهای خشونت آمیز و ضد اسلامی می زنند.
چگونه است که دستگاه های اطلاعاتی ، امنیتی و قوه محترم قضائیه نسبت به این حوادث و وقایع ناگوار سکوت کرده و آمران و عاملان آن را به افکار عمومی معرفی نمی کنند همچنین بر خورد گستاخانه ای که با یادگار حضرت امام ( ره ) ،آن هم در جایگاهی که خود ایشان میزبان مراسم بود و با وجود آنکه وی تاکید کرده بود که سال 89 سال رفع کدورتها باشد اوج بی اخلاقی سیاسی و نشان دهنده بی توجهی محض به آموزه های دینی آنهم از سوی کسانی است که مدعی ترویج آن در جامعه هستند.
بر همه دلسوزان نظام فرض است در هر جایگاه و کسوتی که هستند نسبت به این حرمت شکنی های واکنش نشان دهند.
متاسفانه علی رغم تاکید مقام معظم رهبری بر وحدت و همدلی،با این رفتار ها کشور را به سمت هرج و مرج و آنارشیسم می برند و این بزرگترین خطری است که می تواند نظام را تهدیدکند.
عده ای فکر می کننداگر اقدامات تخریبی و فرا قانونی خود را با تابلو دین و به نام دین عرضه کنند تاثیر گذاری و اعتبار بیشتری خواهد داشت در حالی که این حرکات آفت دین و نظام است و مردم از این مسائل بیزارند و فاجع بارتر این است که این خط مشی در سطوح قدرت نهادینه شود.
متاسفانه چندی است که مجلس شورای اسلامی تحت هجمه های بی سابقه ای قرار گرفته است. در تمام کشورهای آزاد دنیا استقلال مجلس به عنوان عالی ترین نهاد قانون گذاری کشور مورد احترام همه از صدرتا ذیل است و مطابق اصول متعدد قانون اساسی کشورمان، نمایندگان می توانند در تمام مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کنند و حق تحقیق و تفحص در همه مسائل داخلی و خارجی را دارند. ولی اخیرا رئیس جمهور به عنوان کسی که مسئول اجرای قوانین مصوب مجلس است علی رغم اطلاع از جایگاه قانونی خانه ملت ،برخی مصوبات مجلس را غیر قانونی دانسته و از اجرای آن سرباز می زند. از طرفی دیگر عده ای با تجمع در مقابل مجلس علیه نمایندگان شعار می دهند و متاسفانه مجلس نیز مصوبه خود را پس می گیرد. این شکل اعتراض که همراه با افتراه –توهین و تهمت صورت گرفت در تمام ادوار قانون گذاری کشور امری بی سابقه بود و با تاسف فراوان روزنامه دولتی ایران که از بیت المال استفاده می کند و باید خود منشاء وحدت و تعامل باشد مردم را به حضور در این تجمع دعوت می کند.
با این حال آیا باز هم می توان این حرکات را خود جوش نامید؟
روشن است عده ای که زمانی حرفهای بزرگ می زدند اما در مقام عمل توانایی اجرای آن را ندارند و در برنامه ها و اداره امور کشور ناتوان و ناکار آمد هستند به جای پذیرش اشتباهات خود،نهادهای قانونی را ازجمله مجلس متهم می کنند و قصد فرافکنی دارند. البته برای آنان تفاوتی نمی کند همانطور که سازمان مدیریت و برنامه ریزی که یک نهاد قانونی با سابقه 60 ساله بود را منحل نمودند و برنامه ریزی را در کشور تعطیل کردند تا مانعی سد راه اهدافشان نباشد امروز پا را فراتر گذاشته و قصد تعطیلی و ناکار آمد جلوه دادن مجلس دارند.
عده ای مجلس مطیع ، ضعیف و ناکارآمد می خواهند در حالی که ملت انتظار دارد علی رغم تعامل نمایندگان با دولت ،در خانه ملت حقوقی از آنان ضایع نشود.
اما توصیه ای نیز به همکاران عزیز خود دارم ما نمایندگان مجلس به عنوان متولیان امر قانون گذاری با عقب نشینی در برابر خواسته ها و لابی های بیرونی موجب خدشه دار شدن جایگاه مجلس می شویم اگر ما به مسئله ای اعتقاد نداریم چرا با اکثریت آرا به آن رای می دهیم و اگر هم اعتقاد داریم چرا به این سرعت رای خود را پس می گیریم و عقب نشینی می کنیم .منتقدان مجلس از این تزلزل آراء جهت نیل به مقاصدشان استفاده می کنند.
در عرصه دیپلماسی باید از دولت پرسید چگونه است که ما برای جلب رای چین،کشور خود را به بازار کالاهای چینی تبدیل کرده و کمر اقتصاد و صنایع خود را به قیمت بیکاری جوانان این سرزمین خم کرده اما باز این کشور به تحریم های علیه ما رای مثبت می دهد.و همچنین کارشناسان مسائل سیاسی، بارها هشدار داده اند که روسیه نیز شریک قابل اتکایی برای ما نیست و نمی توان سرنوشت خود را به رای روسیه پیوند زد.
آمار بیکاری در پایان برنامه چهارم باید به 4/8 درصد می رسید که اکنون با داشتن حدود 3 میلیون نفر بیکار به نظر می رسد که رسیدن به این هدف محال خواهد بود.تردیدی نیست که اشتغال در سایه سرمایه گذاری و اهمیت دادن به تولید ایجاد می شود.

و اما مسائل استان و حوزه ی انتخابیه ام :
متأسفانه دیدگاه دولتمردان نسبت به مناطق و استان های کمتر توسعه یافته و مرزی، دیدگاه منفعلانه ای است. در حالی که مرزنشینان به عنوان صیانت کنندگان از مرزهای کشور دارای حقوقی قانونی هستند که نباید از سوی حاکمیت نادیده گرفته شود. یکی از مصادیق بارز بی اعتنایی دولت به خواست قاطبه مردم، صاحبنظران سیاسی و اجتماعی، ائمه جمعه، شوراهای اسلامی شهر و روستا و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص انتصاب استاندار جدید بوشهر بود. دولت با اصرار بر خودرأیی و نادیده گرفتن افکار عمومی استان، شخصی را به این مسند منصوب می کند که هیچ شناختی از استان ندارد. در واقع دولت اشتباه گذشته خود را در انتصاب استاندار جدید نیز تکرار کرد انتظار می رفت دولت با عبرت از گذشته و توجه به خواست اکثریت مردم دست به انتصاب استاندار کارآمد بومی می زد.
موضوع دیگر آن که خوشبین ترین طرفداران دولت در بوشهر نیز نسبت به اجرای بسیاری از مصوبات سفر رئیس جمهور در استان ناامید شده اند. دولت 4 سال پیش وعده داده بود که 50 درصد حق اشتغال نیروهای استان در پارس جنوبی در اختیار بومی ها قرار گیرد اما وزارت نفت با تمرد از این مصوبه دولت، نه تنها در جهت اجرایی شدن آن تلاش نکرد بلکه با استخدام نیروهای غیربومی و ارائه آمارهای خلاف واقع افکار عمومی استان بوشهر را نیز نگران ساخت. تخلفات وزارت نفت محدود به این مسئله نمی شود. انتقال دفاتر مرکزی شرکت های نفتی به مناطق عملیاتی که دستور صریح ریاست محترم جمهوری است کارشکنی وزارت نفت به سرانجامی نرسیده وآقای وزیر نیز در اظهارنظری متناقض با دیدگاه های رئیس جمهور، عنوان نموده ضرورتی برای انتقال شرکت های مذکور نمی بیند.
یکی دیگر از معضلات کنونی استان های جنوبی کشور از جمله بوشهر پدیده زیانبار ریزدگردها است. این پدیده که سلامت شهروندان را به مخاطره انداخته، باعث افزایش بیماری های تنفسی ، مختل شدن فعالیت های روزمره مردم، افزایش مهاجرت به دیگر استان ها و تأثیر منفی بر فعالیت های اقتصادی شده، به طوری که زندگی به کام مردم جنوب به ویژه مردم استان بوشهر تلخ گردیده است. رفع و جلوگیری از بروز خسارت ناگوار ناشی از این پدیده نیازمند اهتمام ویژه دولت می باشد و با آن که هیأت دولت در سال گذشته در همین راستا آئین نامه ای را برای مقابله با آثار زیانبار این پدیده به تصویب رساند اما در عمل با فرصت سوزی و روزمرگی، هیچ گونه تغییری در شرایط مورد اشاره به وجود نیامده است. نکته تأسف آور اینکه با بروز کمترین میزان گرد و خاک در شهری چون تهران، دولت اقدام به تعطیلی چند روزه می نماید در حالی که در استان بوشهر علی رغم هشدارهای مسئولان ذی ربط مبنی بر خطرناک بودن وضعیت جوی استان، هیچ گونه توجهی به هشدارها نمی شود و انجام فعالیت های روزمره در این شرایط فوق العاده خطرناک ادامه می یابد و یکی از سوال های جدی مردم استان بوشهر در این راستا در خصوص تبعیض میان سلامتی مردم پایتخت در مقایسه با دیگر استان های کشور است. اکنون دولت مهرورز و عدالت خواه باید نسبت به این همه بی مهری و بی عدالتی پاسخگوی مردم استان بوشهر باشد.
و اینک دیگر مشکلات حوزه انتخابیه ام
- تسریع در انتصاب فرمانداران شهرستان های دشتی و تنگستان
- تسریع در پرداخت خسارت 24 فروند موتور لنج صیادی و باری که در اسکله عامری دچار آتش سوزی گسترده شده است و سرمایه مردم ساحل نشین منطقه از بین رفته و صدها نفر بیکار شده اند.
- عدم راه اندازی پروژه عظیم پارس شمالی با توجه به وعده های مکرر مسئولین.
- ضرورت چاره اندیشی و تدابیر لازم در پایان دادن به بحران و ادامه قطع مکرر و طولانی مدت برق در گرمای طاقت فرسای استان که باعث ایجاد خسارت های فراوان و ناامنی و نیز نارضایتی شدید شهروندان از تداوم چنین وضعیتی شده است.
- تخصیص اعتبار کافی برای تکمیل و بهره برداری از دانشکده نفت ، گاز و پتروشیمی و تاسیسات جانبی آن در بوشهر، که متاسفانه علیرغم تصویب اتمام و بهره برداری از آن در مهرماه 87 توسط وزارت نفت، این مهم تا کنون تحقق نیافته است .
- عدم اعلام استان بوشهر در صورت اسامی استان ها برای پرداخت خسارت ناشی از خشکسالی و تمدید یا بخشودگی جریمه بانکی کشاورزان .
- حذف نیروهای توانمند بومی از هیئت مدیره پارس جنوبی و بدنه مدیریتی نفت در عسلویه، علیرغم حضور فعال و نقش موًثر این نیروهای توانمند در تعامل بین مسئولین نفتی و مدیران محلی در پیشبرد اهداف و برنامه های وزارت نفت که این موضوع موجب اعتراض های مردمی و شوراهای اسلامی آن منطقه شده است.

- لزوم و ضرورت احداث درمانگاه های تأمین اجتماعی در شهرستان های دشتی و تنگستان.
- لزوم تسریع در احداث سد دشت پلنگ و سد باغان به عنوان نخستین سد خصوصی کشور.
- تسریع در انجام مطالعات سد مخزنی باهوش اهرم و تأمین اعتبار لازم برای احداث این سد.
- تبدیل و ارتقای روستاهای آباد و بادوله در تنگستان و دشتی ، به شهر.
- مرمت بناها و آثار تاریخی قلعه محمد خان در شهر خورموج، زایر خضرخان در اهرم و قلعه داراب خان در بخش شنبه.
- ضرورت احداث دانشکده فنآوری دانشگاه خلیج فارس در شهرستان دشتی ،‌ با توجه به امکانات و پتانسیل های موجود و آمادگی لازم در سطح شهرستان و تسریع در راه اندازی دانشگاه علمی – کاربردی اهرم.
- تکمیل عملیات اجرایی اتوبان اهرم - برازجان - گناوه.
- عدم صدور مجوز برقی شدن چاه های کشاورزی.

لینک های مرتبط:

خانه ملت

خبرگزاری فارس

خبرگزاری پانا

/ 8 نظر / 13 بازدید
گژ گتو

و چند تا عکس تازه و کمی درد ودل چیش انتظارتو هسم ...سیم بگیتو کارم درس هن یا خراوو...ادامه هایم یا نه؟

یوسف اسکندری

سلام همشهری عزیز در کامند قبلی از شما دوست عزیز خواسته بودم منو اد کنی لطفا اگرممکنه اینکار واسه همشهری خودت انجام بده من شما را اد کردم و نام وبلاگ منو خمون اسم خودم بنویس متشکرم بزرگوار [گل]

سلت

سلام شما چه ميگي؟ تخصير كن و علتش چن كه ما خومو هم امو نميشان زبون خمو بخونيم و يا پري وختا پري مين و زوون ما شعر ميگن كه خيلي جاش ميلنگت و كسي امارش نايكوند و تا آخر هيم طور وامرخت.

ماني آذري

سلام من دنبال آواز دشتي استاد غلامرضا دادبه ميگردم كه متأسفانه لينكش اينجا غير فعال بود http://dashtiha.persianblog.ir/post/259 ممكنه ازتون خواهش كنم برام ايميلش كنيد ؟

ابوالحسن

سلام دوست عزیز ممنون که به ما سر زدی منتظر شما هستم

یاشگاه آزادی شنبه

سلام و خسته نباشید خدمت شما با عنايت خداوند متعال و تلاشهاي پيگيرمسؤ لان باشگاه ،تيم فوتبال آزادي شنبه موفق به حضور درليگ دسته اول شهرستان دشتي گرديد .

یاشگاه آزادی شنبه

سلام و خسته نباشید خدمت شما با عنايت خداوند متعال و تلاشهاي پيگيرمسؤ لان باشگاه ،تيم فوتبال آزادي شنبه موفق به حضور درليگ دسته اول شهرستان دشتي گرديد .

بي مرز

سلامتي همه ما كه بي نظير يم. چه كرديم /چه ميكنيم /چه كار كردن /چه كار ميكنن با كرده هامون؟!! برنامه شب نامه ها داره بازهم ...[رویا] عقده ها رو بازهم سر مردم ... عقل،چشمي خالي كنيد. كه ... و بدنبال چوب چوپانان ضعيف و بي عرضه خود كه فقط براي گله خود خوبند و در مقابل گرگ ها خود نيز ساكتند ،هستند. افت بر من و بر ...[بازنده]