یا خدا ،سیل و زلزله باهم...

بارندگی راه ارتباطی مناطق زلزله زده دشتی را قطع کرد
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: بارندگی عصر روز چهارشنبه در شهرستان زلزله زده دشتی باعث قطع راه ارتباطی روستای درویشی به شهر شنبه مرکز این بخش شده است.
شاهپور رستمی شامگاه چهارشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: بارندگی از ساعت 13 امروز در بخش زلزله زده شنبه و طسوج شهرستان دشتی آغاز و در چند ساعت 60 میلیمتر بارید.

وی یادآورشد: هم اینک بارندگی در منطقه زلزله زده دشتی قطع شده است اما بدلیل سیلابی بودن و فروکش نکردن آب امکان بازگشایی راه ارتباطی وجود ندارد.

رستمی اضافه کرد: گروه های امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مدیریت بحران و تیم های عملیاتی راه و برق در منطقه زلزله زده دشتی مستقر شده اند .

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر ادامه داد: برای اسکان مردم مناطق زلزله زده در امکان عمومی شهرهای شنبه ، سنا و خورموج مرکز شهرستان دشتی کامیون و اتوبوس به منطقه اعزام شده است اما مردم باتوجه به فروکش کردن بارندگی راغب به انتقال خارج از منطقه نیستند.

وی گفت: سیلابی بودن باران باعث مشکلاتی برای افراد زلزله زده مستقر در چادر ها شده است که هلال احمر با توزیع پلاستیک به یاری مردم آمده است.

زلزله های 5 و 4.6 ریشتری در دشتی!!

 مرکز لرزه نگاری موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری ، زمان وقوع بزرگترین این زمین لرزه ها به شدت پنج درجه در مقیاس درونی زمین ریشتر را 23:01:03 چهارشنبه اعلام کرد.

براساس این گزارش موقعیت ومرکز زلزله: 28.29 شمالی و 51.73 شرقی ، عمق: 8 کیلومتر ، عدم قطعیت مکانی: 2.61+/- کیلومتر در جهت شمالی - جنوبی ،3.33+/- کیلومتر در جهت شرقی - غربی در استان بوشهر اعلام شده است.

این گزارش می افزاید: زمین لرزه ای به بزرگی 6/4 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) چهارشنبه شب کاکی در استان بوشهر را به لرزه درآورد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران وابسته به مرکز لرزه نگاری کشوری اعلام کرد ، زمان وقوع این زمین لرزه ساعت 21 و یک دقیقه و 29 ثانیه چهارشنبه شب به ثبت رسیده است.

مختصات این زمین لرزه 57/51 درجه ی طول جغرافیایی ، 39/28 درجه ی عرض جغرافیایی و عمق 12 کیلومتری زمین اعلام شده است.

کانون این زمین لرزه هفت کیلومتری کاکی ، 35 کیلومتری خورموج ، 38 کیلومتری بردخون و در عمق 12 کیلومتری زمین بوده است.

آخرین خبرهای از دشتی زلزله زده و سیل زده

شاپور رستمی معاون عمرانی استاندار بوشهر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: خوشبختانه این زمین‌لرزه هیچگونه مشکلی ایجاد نکرده است.

وی در ارتباط با بارندگی‌های شهرستان دشتی و وضعیت مناطق زلزله‌زده نیز گفت: این بارندگی‌ها باعث آبگرفتی برخی از معابر و همچنین جاری شدن روان‌آبها در این مناطق شد که خوشبختانه تلفاتی در پی نداشته و به غیر از محور شنبه به روستای درویشی همه معابر باز است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر ادامه داد: برای امنیت بیشتر اهالی اعلام کرده‌ایم که تا اطلاع ثانوی عبور و مرور از این محور انجام نشود.

وی ادامه داد: سالن‌های ورزشی و مدارس شهر خورموج را برای اسکان اهالی شهر شنبه در نظر گرفته‌ایم و اتوبوس و مینی‌بوس را نیز برای انتقال اهالی به منطقه اعزام کرده‌ایم ولی اهالی ترجیح داده‌اند که در خانه‌های خود بمانند.

رستمی به حضور نیروهای امدادی در منطقه اشاره کرد و افزود: نیروهای امدادی به منطقه اعزام شده‌اند تا در صورت نیاز وارد عمل شوند.

وی در ارتباط با سد خاکی مناطق زلزله‌زده نیز بیان داشت: هر چند مشکلاتی برای این سد ایجاد شده بود ولی با حضور کارکنان بنیاد مسکن و راه و شهرسازی در حال ترمیم این سد هستیم.

برخی از چادرهای زلزله‌زدگان دچار آبگرفتگی شده است.

وسایل زلزله زدگان زیر آب
رییس شورای روستای درویشی از توابع بخش شنبه گفت: بارندگی شدیدی که از ظهر چهارشنبه آغاز شده و تا ساعت 22 ادامه داشت، منجر به خیس شدن چادر زلزله زدگان و رها شدن برخی وسایل آنها در آب باران شد.

حسین کشاورز در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: راه روستا به شهر شنبه نیز مسدود شده و نیروهای راهداری  تلاش برای باز کردن مسیر می باشند.

وی با بیان اینکه نیروهای هلال احمر شهرستان دشتی در منطقه زلزله زده برای انتقال مردم به نقطه ای امن در تلاشند، افزود: افرادی که در چادرها بوده اند، پس از سیل به خانه هایی که باقی مانده با محل هایی که با مسیرهای سیل فاصله دارد، منتقل شده اند، هرچند وسایل بسیاری از آنها که درفضای باز بوده، زیر آب باران قرار گرفته است.

درخواست برای توزیع چادر بیشتر

رییس شورای اسلامی سنا که نخستین روستا در مسیر بخش شنبه می باشد، گفت: بیشترین خسارت سیل امروز به روستای درویشی بوده، اما در سنا نیز موجب آبگرفتگی معابر و چادرها شده که به کمک جوانان روستا در حال انتقال مردم به نقطه امن هستیم.

وی گفت: سالن ورزشی روستا برای اسکان اضطراری امشب مهیا شده، ولی کفاف همه زلزله زدگانی که در چادر هستند یا بر اثر پس لزره های متعدد خانه شان آسیب دیده نمی دهد، برای همین از مسئولان هلال احمر خواسته ایم چادرهای بیشتری میان خانواده ها توزیع کنند.

توکلی به «خلیج فارس» گفت: از زمان زلزله، بسیاری از حادثه دیدگان خصوصا خانواده های پرجمعیت به دلیل اینکه یک تخته چادر کفاف آنها را نمی داد، در فضای باز می خوابیدند، اما اکنون که بارندگی آمده، ضروری است به این خانوار چادر رساند تا زیر باران نمانند.

/ 0 نظر / 5 بازدید