احداث سینما در دشتی مهم‌ترین پیشنهاد برای سفر سوم دولت است

موسی بهنام  در گفتگو با  فارس اظهار داشت: تاسیس انجمن سینمای جوان، احداث پلاتو در فرهنگسرا، احداث مجتمع تفریحی، فرهنگی و گردشگری باغ بگم محل زادگاه فایز دشتی، احداث مهمانسرای 100 تخت خوابی برای هنرمندان بخشی از برنامه‌های پیشنهادی است.
وی دیگر برنامه‌های مهم پیشنهادی را احداث سینما، احداث کتابخانه تخصصی قرآنی، تامین اعتبار برای چاپ کتاب لغت‌نامه سید کوچک هاشمی زاده، سالن آمفی تئاتر کاکی، چند مجتمع فرهنگی و تخصیص اعتبار برای برگزاری جشنواره ملی فایز دشتی و جشنواره نوروزی دشتی عنوان کرد.
وی افزود: از نظر علمی منطقه دشتی در ادوار مختلف تاریخی به‌ویژه دوران قاجار و پهلوی سرآمد تمام مناطق جنوب بوده و علما و شعرای بلند پایه‌ای در آن زندگی می‌کرده‌اند.
بهنام ادامه داد: علمای ارزشمندی چون شیخ عبدالنبی بحرانی، حاج سید علی نقی دشتی و آخوند ملاحسن گنخکی دشتی با تاسیس حوزه علمیه در بردخون، میان خره و گنخک موجب رشد علوم دینی در منطقه شدند.
وی تصریح کرد: دشتی قافله‌سالار علم جنوب و استان فعلی بوشهر است و هر چند نمی‌توان به گذشته یک سرزمین اکتفا کرد ولی به هر حال گذشته و گذشتگان هستند که به بالندگی فرهنگ کمک شایانی می‌کنند و در سایه سار این درخت تنومند فرهنگی است که جوانه‌هایی از خاک برمی‌خیزند.
بهنام اضافه کرد: دشتی با تمام تاریخ و فرهنگ کهنش امروز رشد قابل ملاحظه‌ای در زمینه سخت افزاری ونرم افزاری در عرصه فرهنگ و هنر کرده و در این میان تاسیس مراکز فرهنگی و هنری نقش مهمی در پیشرفت فرهنگ و هنر داشته است.

تسهیلات 500 میلیارد ریالی کارخانه مند پرداخت نشده است

علی محمدی کوجانی در جریان بررسی روند اجرایی این پروژه با بیان اینکه کارخانه سیمان مند دشتی با ظرفیت تولید روزانه 3300 تن با 22درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست، اظهار داشت: کارخانه سیمان مند در سال 86 رسماً عملیات اجرایی آن آغاز شد و در زمینی به مساحت 100هکتار در فاصله 25 کیلومتری جنوب شرقی خورموج و در نزدیکی روستای لاورشرقی در دست ساخت است.
وی افزود: سرمایه اولیه این کارخانه 190میلیارد ریال بوده که برای تکمیل پروژه مبلغ یک‌هزارو 400 میلیارد ریال هزینه می‌شود و 22میلیون یورو تسهیلات ارزی دریافت شده است.
مدیرعامل شرکت سیمان مند دشتی گفت: تاکنون مطالعات معدنی، اکتشاف و راه‌اندازی معدن‌، احداث راه، ‌حفرچاه آب و انتقال تأسیسات آب به طول سه کیلومتر مخزن، انبارهای وسائل کارگاهی،‌ مهمانسرا، تأسیسات برق و فنداسیون نصب دستگاه و ماشین آلات که جمعاً 22 درصد حجم پروژه می‌شود به انجام رسیده و 60 درصد ماشین‌آلات کارخانه از خارج از کشور خریداری شده وارد گمرک شده که 20 درصد ماشین آلات به محل کارخانه رسیده و آماده نصب است و 40 درصد ماشین‌آلات در حال ساخت و حمل است.
رئیس سازمان صنایع و معادن استان بوشهر نیز گفت: بر تکمیل پروژه کارخانه سیمان مند دشتی ملبغ 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که جز پیشنهادات مصوبه سفر دور سوم رئیس جمهوری مطرح شده و امیدوارم با تصویب آن در اجرای کارخانه تسریع شود.
اسماعیل مرحمتی ادامه داد: مبلغ 5 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای تکمیل پروژه‌های صنعتی و معدنی استان بوشهر به‌ عنوان مصوبه برای دور سوم سفر رئیس جمهوری به کارگروه مربوطه پیشنهاد شده است که در صورت تصویب این اعتبار تمام پروژه‌های صنعتی نیمه تمام استان تکمیل می‌شود.
رضا جمشیدی فرماندار دشتی تصریح کرد: با توجه به اشتغال‌زایی 400 نفر به‌ صورت مستقیم و 3 هزار نفر به صورت غیر‌مستقیم در پروژه‌ کارخانه سیمان مند دشتی یکی از اولویت‌های اجرایی این شهرستان تکمیل این پروژه‌ است.

بازدید مسئولان استان بوشهر از طرح‌های صنعتی شهرستان دشتی
رئیس سازمان صنایع و معادن، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق و مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه بوشهر به‌منظور بررسی مسائل و مشکلات و آگاهی از وضعیت پیشرفت، ازطرح‌های صنعتی شهرستان دشتی بازدید کردند.
در این روز، مسئولان بوشهر از طرح شرکت سیمان‌مند دشتی با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 350 میلیون ریال با ظرفیت اسمی 330 تن (روزانه) سیمان خاکستری با هدف اشتغالزایی 386 نفر با پیشرفت فیزیکی 20% در منطقه لاور رزمی بازدید کردند.
همچنین بازدیدکنندگان از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست‌های مورد نیاز آن طرح قرار گرفته و در ارتباط با رفع مسائل و مشکلات طرح به‌ویژه میزان سوخت و برق مورد نیاز که به‌عنوان بزرگ‌ترین طرح صنعتی در شهرستان دشتی است اعلام آمادگی کردند.
همچنین از واحد شرکت گچ جزیره با ظرفیت 138هزار تن گچ ساختمانی نیز بازدید به عمل آمد.
این واحد صنعتی12هزار تن گچ مکانیزه،‌60هزار تن سنگ گچ دانه‌بندی با حجم سرمایه‌گذاری 2 میلیارد تومان با اشتغال 21نفر در محل شهرستان دشتی در حال فعالیت است.
در این بازدید مسائل و مشکلات برق مورد نیاز در حضور مدیران شرکت توزیع نیروی برق استان و شهرستان مربوطه و مشکل دریافت سوخت مورد نیاز آن در حضور مدیر شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی منطقه بوشهر بررسی شد و مسئولان قول مساعدت و همکاری لازم را برای این واحد صنعتی دادند.

صعود کوهنوردان صنعت نفت ایران به قله کوه بیرمی دشتی
رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی در حاشیه این صعود در گفتگو با  فارس   اظهار داشت: تعداد 29نفر از کوهنوردان صنعت نفت ایران با صعود به قله کوه بیرمی خورموج با شعار الله اکبر پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز در آوردند.
حمید زارعی افزود: کوهنوردان صنعت نفت ایران با راهنمایی تعدادی از اعضای هیئت کوهنوردی دشتی به این قله 2هزار و 50 متری صعود کردند.
وی گفت: کوهنوردان صنعت نفت ایران دو روز به کوهنوردی می‌کنند و از این کوه زیبا و شگفت انگیز عکس و فیلم تهیه می‌کنند.
رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی اظهار داشت: کوه بیرمی در فاصله 5 کیلومتری شرق شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی قرار دارد.
زارعی با اشاره به زیبایی کوه بیرمی دشتی گفت: جغرافیدانانی که از این منطقه به‌ویژه کوه بیرمی در اوائل جنگ جهانی اول و یا قبل و بعد از آن دیدن کرده‌اند این کوه را در زمره‌ زیباترین کوه‌های دنیا به شمار آورده‌اند.
وی ادامه داد: یکی از سیّاحان و نویسندگان معروف بنام آنتوان پیرلوتی این کوه را بعد از رشته کوه ‌ آند در آمریکا چهارمین رشته کوه زیبای روی زمین دانسته است.
رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی تصریح کرد: تاکنون گروه‌های کوهنوردی زیادی به این کوه صعود کرده‌اند و از زیبایی آن تعریف کرده‌اند.
زارعی گفت: با توجه به زیبایی این کوه از مسئولان استان بوشهر انتظار می‌رود زمینه حضور بیشتر ورزشکاران و کوهنوردان را در این منطقه فراهم کند.
/ 0 نظر / 6 بازدید