از جنس فرهنگ و هنر

این پست بیشتر رنگ و بوی فرهنگی هنری دارد به لحاظ خبرهای پیش رو:

انتشار کتابی از استاد منصوری نسب

خبر اینکه کتاب استاد اکبر منصوری نسب تحت عنوان "شیمی فیزیک رشته صنایع شیمیایی" بزودی وارد بازار کتاب می شود

کتاب" شیمی فیزیک رشته صنایع شیمیایی" براساس سرفصل تدوین شده توسط وزارت علوم ،تحقیقات وفناوری برای درس شیمی فیزیک رشته صنایع شیمیایی وسوالات کنکورومسابقات علمی کشوری بااستفاده ازکتب مرجع این رشته تالیف شده است.

درفصل اول مروری برمطالب درس ترمودینامیک شامل قوانین گازها، قانون های اول،دوم وسوم ترمودینامیک،محاسبه کاردرفرایندهای مختلف،ترموشیمی ، تابع آنتالپی وروش های محاسبه آن مطرح شده است.  درفصل دوم انرژی آزادگیبس ،انرژی آزادهلمولتز،عوامل موثر براین توابع ،روابط ماکسول،پتانسیل شیمیایی وارتباط تابع گیبس باثابت تعادل واکنش ها بررسی شده است .فصل سوم به تعادل فازها اختصاص دارد، دراین فصل پس از ارائه قانون فازها،نمودارهای فازی موادخالص بررسی شده وویژگی های فیزیکی موادخالص بااستفاده از این نمودارها توضیح داده شده است.درادامه پس از بیان کاربرد معادله کلوزیوس کلاپیرون به محلول های دوتایی ایده آل مایع - بخار ،قانون رائول،محلول های غیرایده آل ،قانون هنری وسایرسیستم های دوتایی پرداخته شده است.درفصل چهارم مفاهیم پایه الکتروشیمی ،انواع پیل های الکتروشیمیایی وتفاوت آنهاودرآخربرخی ازالکترودهای ویژه وباطری های مهم یادآوری شده است.فصل پنجم این درس به موضوع سینتیک شیمیایی پرداخته است که سرعت واکنش های شیمیایی ،مرتبه واکنش ها؛عوامل موثربرسرعت ونظریه های مربوط به نحوه انجام واکنش راآموزش می دهد.دربخش پایانی کتاب سوالات چهارگزینه ای مربوط به مباحث کتاب ازکنکورهای مختلف سال های 82  تا92 ومسابقات علمی سال های 83تا91 به همراه کلیدپاسخ سوالات جای دارد.درمجموع دانشجویان کاردانی رشته صنایع شیمیایی می توانند بامطالعه این کتاب به خوبی درس شیمی فیزیک رابیاموزندوهمچنین خود را برای آزمون کاردانی به کارشناسی آماده کنند.

کتاب مورد اشاره تالیف اکبر منصوری نسب دانشجوی دکترای شیمی فیزیک دانشگاه علوم تحقیقات مشهد و از دبیران ممتاز شیمی دشتی می باشد.

انتشار مجموعه شعری از شاعره شنبه ای

خبرها حاکی از آنست که مجموعه شعر خانم صدیقه زیارتی از دوبیتی سرایان جوان و بنام این روزهای استان منتشر شده است تحت عنوان "سمفونی باران" که آنرا انتشارات شاملو  مشهدبا شمارگان 1000 جلد به قیمت 3000 تومان به چاپ رسانده است.

خانم زیارتی که از اهالی شهر شنبه و دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه پیام نور خورموج است، اولین زن شاعر دشتی می باشد که مجموعه شعر خود را منتشر کرده است.

سه کار از این مجموعه

 دو  چشم کور باید زندگی کرد
به ضرب و زور باید زندگی کرد
تمام عمر  هق هق تا ته  درد
لب  یک  گور  باید  زندگی کرد

 

شب  و  تاریکی  گس  بود  اما
نه  راه  پیش  نه  پس  بود  اما
من و تو لاشه هایی زنده زنده
جهان   لبریز   کرکس   بود  اما

 

چه خاطر خواه خاکش کرده بودند
به  اشک  و آه  خاکش کرده بودند
دو تا  چشم  تو  شعر  تازه ای بود
که  توی  ماه   خاکش کرده بودند

 

بزرگداشت حافظ در خورموج

خبرها حاکی از آنست که به مناسبت بزرگداشت روز حافظ که البته روز گذشته بود مقرر است با همکار دانشگاه پیام نور خورموج و انجمن ادبی دشتی بزرگداشتی به نام حافظ شیرازی درسالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری خورموج فردا عصر ساعت 17 با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و علاقمندان برگزار شود.از همین رو شما همه دعوتید به شرکت در این محفل ادبی...

نمایشگاه عکاسان کودک

به مناسبت هفته کودک مقرر است امروز عصر ساعت16:30 نمایشگاه عکسی تحت عنوان "کودک ازنگاه کودک"  که مجموعه ی عکسی است از سه کودک به نام های فاطمه زهرا قاسمی،سیداهوراموسوی و مسیحا شاکری مطلق افتتاح خواهد شد این کودکان  10 و 11 ساله هستند.

مهمترین پروژه های شهرستان دشتی در سالجاری
معاون برنامه ریزی وعمرانی فرمانداری دشتی گفت: امسال ۴۰میلیارد ریال برای اجرای پروژه های حوادثی در این شهرستان هزینه می شود.

ایرنا؛ علی زارعی اظهارکرد: با این میزان اعتبار تعریض مسیر خورموج به کنگان، تکمیل دفع آب‌های سطح خورموج، بهسازی محور ناصری به شهرزلزله زده شنبه،اجرایی می شود.

وی اضافه کرد: همچنین بازسازی ابنیه‌های فنی محور کردلان و بهسازی محور کاکی به بادوله که از نقاط حادثه خیز است، از دیگر طرح هایی است که باید با این اعتبارات به اجرا درآید.

زارعی در باره راه‌های پیشگیری و کاهش خسارت‌های ناشی از سیل و زلزله گفت: مسائلی که مردم و مسوولان باید اجرا کنند این است که کانال‌ها و دهانه پل‌های درون شهری و برون شهر پیش و پس از بارندگی باید لایروبی و تمیز شود.
وی افزود: همچنین سیل‌بندها و بندهای خاکی نیز پیش از بارندگی‌ها ترمیم و از دخل و تصرف غیرمجاز و برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی از بستر رودخانه‌ها جلوگیری شود.

معاون عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری دشتی جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی و تغییر کاربری‌های غیر اصولی را از دیگر راه‌های پیشگیری عنوان کرد و خواستار برگزاری دوره‌های آموزشی و مانور امداد و نجات شد.

/ 14 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو ارشد یاسوج

من پایان نامه ام با استاد منصوری نسب است واقعا بربرنامه گوسین مسلط هستند ایشان بسیار باسواد اند استادم تالیف کتاب بر شما مبارک باد

لیلا

ورود کتاب دبیر سابق و استاد همیشه عمرم مبارک بشد

لیلا

ما دانش اموزان دبیرستان علامه به استاد منصوری نسب افتخار می کنیم

مهدی شیخیانی

درود دوست عزیز بردخونی. چقدر دوست داشتم هویت معلوم و مشخصی داشتید تا با هم بحث میکردیم و من چیزهایی از شما یاد می گرفتم.از شما ممنون خواهم بود که بعد از مطالعه ی کتاب... و اشعار این خانم... نه به استناد این سه شعر که علاقه ی و انتخاب من هست از بین 150 دوبیتی کتاب که هفتاد درصد کتاب ا همان حال و هوای نام کتاب بوده و اشعاری را در کتاب میبینید که ممیزی...حتمن و حتمن نقد و نظر و مقاله ی شما را در مورد کل کتاب ببینم و بخوانم و یاد بگیرم.

لیلا

امیدوارم مسولان محلی و استانی برای افراد فرهیخته شهرمان احترام بیشتری بگذارند ای کاش یک نفر مثل اقای شاکری داشتیم که افراد بزرگ و علمی دشتی را به جامعه معرفی می کرد

محمدجواد غریبی

درود بر مدیر فرزانه وبلاگ دشتی ها ایضا مخاطبان فرهیخته جای بسی فخر وافتخار است که وبلاگ فخیمه دشتی ها در برهوت بی رسانه ای شهرستان دشتی کماکان رسالت سترگ اشاعه اگاهی وترویج دانایی را بر دوش می کشد.به امید روزیکه نخبگان دشتی برای دیارمان ارزش افزوده ایجاد کنند.و تحقق این مهم که تحقیقا جزء لایتجزای منویات این عزیزان است؛مستلزم الزاماتی که حضرتعالی بدان اشراف بیشتری دارید...

عبداله زارعی

باسلام...بنده به نوبه خود کمال تشکر وقدردانی دارم از تلاش های جانانه شما در ارایه این وبلاگ به مردم دشتی ...احسنت... بروزم با چند مطلب: 1-علی دشتی ودفاع او از کیان زبان فارسی 2-جمعی از بزرگان مسیله ایو گزدرازی در سال 1337 ه.ش 3-آيت ‌الله‌ شیخ عبدالنبي‌ نمازي

مطلع

کتاب منصوری نسب در زمره انتخاب 10 کتاب برتر فنی کشور