نوزدهمين سالگرد شهادت سرداران شهيد خلیج فارس مهدوی و توسلي

20662739_a5eee54489_m.jpg 20662740_106d056c68_m.jpg

شانزدهم مهر برابر بود با نوزدهمین سالگرد شهادت فرزندان برومند دشتی ،سردار شهدای خلیج فارس نادر مهدوی و غلامحسین توسلی و همرزمانشان ،به همین مناسبت به صورت مختصر به زندگی پربار شهید مهدوی _ که بی شک هر دشتیاتی به وجود وی افتخار می کند _ پرداخته و در زمانی نزدیک زندگی شهید توسلی را ذکر خواهد شد.

گاهشمار زندگی شهید نادر مهدوی:

- 3/14/1342 : متولد روستای نوکار ،شهرستان دشتی

- 1348 :ورود به دبستان روستای زائر عباسی

- سال دوم دبستان :ختم قرآن در بیست و پنج روز نزد علی فقیه

- سال دوم دبستان :عزیمت خانواده از روستای نوکار به روستای بحیری

- 1353 :ورود به مدرسه راهنمایی ادب خورموج

- سال دوم راهنمایی :بعلت مشکلات اقتصادی ترک تحصیل کرد

- پس از ترک تحصیل ،مشغول به کار در یک باب مغازه که از ملک پدر و تنها برادرش _حاج حسن _ فراهم ساخته بود "درکنار کمک به والدین به فعالیتهای انقلابی می پرداخت"

- 5/9/1358 : :به عنوان بسیجی ویژه به عضویت بسیج درآمد

- 1/2/1360 :استخدام در سپاه و اعزام به پادگاه آموزشی شهید عبداله مسگر شیراز

-  21/5/1360 :اعزام به تهران  و مبارزه با گروهکهای منافق _تا تاریخ 20/7/1360

- شرکت در عملیات بیت المقدس

- 1361: ازدواج

- 2 سال به عنوان معاونت سپاه جم منصوب شدند _ در کنار سرداران شهید دشتی :حسین فقیه ،حاج علی جمشیدی ،حسین یوسفی

- بعد از آن تا سال 1363 به عنوان معاون عملیات سپاه خارک منصوب شدند

- 1363 مسئول فرماندهی گروهان در جبهه دشت عباس

- بنیانگذاری و فرماندهی گروهان ناو تیپ امیر المومنین(ع)

- 20/12/1363 :شرکت در عملیات بدر با گروهان دریایی تحت فرماندهی

- تشکیل و فرماندهی ناو گروه دریایی "ذولفقار" وابسته به منطقه دوم ندسا ،شهید مهدوی تا زمان شهادت فرماندهی آن را به عهده داشت.

"به گفته بسیاری تشکیل ناو گروه "ذولفقار نقطه عطفی در کانامه دفاعی ایران در دوران افتخار آمیز دوفا مقدس به حساب می آید ،چرا که با تشکیل آن نیروی دریایی ایران جانی تازه و ابهت و صلابت خیره کننده ای یافت و پشتوانه مستحکمی نصیب ماشین جنگی ایران گردید"

- عملیات والفجر8 ،مسئول تدارکات نیروهای رزمی بوسیله شناورهای ناو گروه تحت فرماندهی ،رد گیری ناوها و ناوچه های دشمن ،جلوگیری از فعالیت نیروی دریایی عراق و نیز مین گذاری در کانال خور عبداله

- 11/6/1365 :شرکت در عملیات کربلای 3 ،که پیشنهاد ارزنده شهید مهدوی در جلسه فرماندهان سپاه مبنی بر استفاده از پله های آلومینیومی سبک ،تاشو وقابل حمل برای بالا رفتن سریع از سکوها ی اسکله ،منجر به فتح اسکله و ترمینال نفتی العمیه عراق گردید.

 - ورود ناوچه های آمریکایی به بهانه حفاظت از نفتکشهای اعراب در قالب پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)

- انهدام کشتی نفتکش کویتی بریجتون تحت حفاظت ناوهای آمریکایی ،توسط ناو گروه ذوالفقار تحت فرماندهی شهید مهدوی

- دیدار شهید مهدوی و همرزمانش با حضرت امام(ره) به پاس قدردانی از انفجار نفتکش بریجتون

- شهادت

در پنجشنبه شب(جمعه) مورخ 16/7/1366 سردار شهید نادر مهدوی همراه تنی چند از همرزمانش چون شهیدان غلامحسین توسلی ،بیژن گرد ،نصراله شفیعی ،مجید مبارکی ،آبسالانی ،محمدیها بر÷هنه آبهای نیلگون خلیج فارس مترصد انجام عملیات علیه آمریکاییها بودند.ابتدا رادار پایگاه فرماندهی از سوی بالگرد آمریکایی منهدم شد و ارتباط ناو گروه با مرکز به کلی قطع شد ،شهید مهوی بلافاصله نیروهای تحت امر خود را جهت انجام عملیات مقابله به مثل فراخواند. چند دقیقه از انهدام رادار نگذسته بود که یکی از شناورهای ناو گروه هدف موشکهای دشمن قرار گرفت. در این لحظه شهید مهدوی با رشادت و مردانگی تمام و بی توجه به پیشرفتگی ادوات دشمن ،با یک موشک استینگر و با فریاد " یا زهرا " یکی از بالگردهای MS6  را هدف گرفت و آن را در آسمان متلاشی کرد.اما تعداد خفاشهای پرنده دشمن کم نبود و هریک از سوی به سردار شهید و همرزمانش حمله ور شدند و بسیاری از یاران نادر همچون شهید توسلی  که در حیات دنیوی همدیگر را برادر خطاب می کردند در برابر چشمانش پرپر شدند.دشمن همه شناورها و تجهیزات ناو گروه را زده بود و نادر در حالیکه خود را با ترکش تهی می یابد بهد از رزمی جانانه و مردانه ،زنده به چنگال دشمن می افتد.دست و پای نادر را به صورت مچاله ،توسط دشمن بسته می شود ولی او کماکان روحیه خود را تسلیم دشمن نمی کند وهمچنان مقاومت می نماید.این موضوع هنگامی که پیکر مطهر ش به خاک میهن رسید بیشتر مشخص شد چرا که رد طناب بر بازو های کبود شده اش به خوبی نمایان بود.نادر بر عرشه ناو جنگی"یو.اس.اس.چندلر" آماج شکنجه های وحشیانه دشمن قرار می گیرد و سینه هایش با میخهای بلند آهنین سوراخ می شود و بدین ترتیب مظومانه به شهادت می رسد.

-          پس از گذشت شش روز پیکر مطهر های شهدا ازجمله شهید مهدوی و اسرا از مسقط پایتخت عمان تحویل گرفته شد ،پس از تشیع جنازه شهدا در تهران به استان انتقال یافت و بر دوش هزاران دشتیاتی تشیع و در روستای بحیری در کنار قبر مطهر شهید سید میربهزاد شهریاری آرام گرفت.

- تنها فرزندش "زهرا " چهل روز بعد از شهادت پدر بدنیا آمد

دلم گرفت ،در سالگرد بزرگوارنی که همه ما به آنان مدیونیم و...اما دریغ از مراسمی درخورشان دریغ ازبرنامه در صداو سیما دریغ از سیمای استان دریغ از یادی...  

/ 8 نظر / 6 بازدید
میثم

سلام خدا بیامرزتشان مایه افتخار ما هستند و خواهند بود ما در خدمتیم هر وقت دوست داشتین بیاید یا حق

sadegh

baz ham mesle hamishe khoobe khoob neveshtin dastet dard nakone faghat chanta ghalate emlaee dasht khoda biyamorzateshon ya hagh

سرباز

حالا ناو گروه ذولفقار دست یک مشت وحشی افتاده که میچاپند و نه تنها به ما سربازان بدبخت بلکه به همه و همه حتی رسمیهای انجا هم رحم نمیکنندخدا را شکرکه ما رفتیم و ولی ان بدبختها چه کنند که باید ......................................................................................................

محمد

سلام وقتی این فداکاری ها رو میشنوم ویا میبینم از کم کاری مسولان در شناسااندن این بزرگان عرصه ایثار کم کاری کردند وبه جای اینکه امثال این شهیدان الگوی جوانان ما بشند خواننده ها و فوتبالیست ها و بازیگران و... جای اونا رو گرفتند . ننگ بر این صدا وسیماو سینمای ما که هیچ وقت به تکلیف خودشون اگاه نبودن

احسان

واقعا افتخار میکنیم به شهید مهدوی دوست عزیز نام شهید همیشه جاویدان خواهد ماند

با سلام. تا حال نام شهر یا شهرستانی به نام دشتی را نشنیده بودم. در سایت تابناک، نوشته ای درباره شهید دشتی را دیدم که پس از جستجو در گوگل به بلاگ شما رسیدم. بنظرم شما در مورد شهید شهرتان کوتاهی کردید. اینکه دیگران مثل صدا و سیما کوتاهی کردند شکی نیست اما به عنوان همشهری این شهید از شما انتظار می رود اطلاعات بیشتر با عکس و توضیحات در مورد این شهید عزیز تهیه نموده و برای استفاده در بلاگتان قرار دهید.