دشتی اینجاست...

این قرار بود یک پاسخ باشد به دوستی که مدتیست ندیدمش ولی قسمت این بود که یک پستی شود که او هم می خواندش ،ماهم می خوانیمش ،اما قبل از آن ملتمسانه خواهشمندم به هیچ شخص حقیقی و حقوقی توهین افترا نزنیم ،اعتقادات و علایق دیگران را بی محابا زیر سوال نبریم وبرای خود و دیگران احترام قائل شویم ..

درود به شما که می دانی می دانمت
- بی تردید ره تخاصم ره بی راهیست که برای هیچ بشری در تمام اعصار نوید روزهای روشنی نداده و نمی دهد.
- در نوشتارپیشین هرگز بنا را بر تخاصم نگذاشتم و به آن دامن نزدم بدان که بی شک می دانم می دانی لحظه لحظه آن کوته نوشته به دشتی بزرگ می اندیشیدم و...اما در این که مرزبندی ها توفیری در بنیان فرهنگ غنی دشتی نکند سخت مشکوکم به گفته شاعر" و مرزها آنقدر نقاشی خدا راخط خطی  کرده اند/ که ..." اتفاقا به واسطه همین روزگار رفته برماست که می دانیم این مرزبندی شاید در کوتاه مدت نه آنهم شاید ولی مطمنا در بازه زمانی معین گسست فرهنگی و اتفاقاتی از این دست می افتد برای دشتی که دیگر برای اثبات فرهنگ و وسعتش باید دست به دامان تاریخ و جغرافیایی شود که دیگر خیلی برای نسل حال کمرنگ است شاید هم بی رنگ ،امری که شما و برخی دگر بزرگواران هم در پی رونمایی دوباره آن در وبلاگتانید. مو می دانم روزی می رسد که دیگر نامی از دشتی نباشد این را می دانم(اولین بارست این را اعلام میکنم!) ولی تلخیش این نباشد که خود تلخش کنیم و نگذاریم تلخش کنند برای این تلخی تلخ.. 
...جان ،مو متولد کاکی نیستم ولی هم در نوشتار معرفی خود به همه جایی بودنم از دشتی مفتخر بودم و هم به واقع این است از حمویی تا فقیه حسنان از درگو تا چمکور از مسیله تا چاوشی از سنا تا کاکی رگه هایم از آنجاست و به پیشرفت جای جای دشتی معتقد بوده وهستم کاکی که به جای خود این را در نوشتار این شش سال وبلاگ نویسی هم  ثابت کردم فقط تک اشاره: آنجا که سیمای استان کاکی را به سخره گرفته با آن برنامه کذایی وبلاگ دشتی ها تنها جایی بود که موضع گرفت حال شما...بگو...
- همیشه به این گفته قصار جبران خلیل جبران یا آبراهام لینکلن معتقد بودم که "هیچ وقت نگو میهنت برای تو چه کرده بگو تو برای میهنت چه کرده ای "همه وبلاگ نویسانی دشتیاتی که خوشبختانه آمارشان روبه افزایش است کارهایی برای دشتی کرده اند که در تاریخ این خاک بی نظیر است بی چشمداشت قلم هایی که زده شده عکسهایی که منتشر شده و..اینان بزرگ است اگر کوچکش بدانیم بحث دیگریست هرچند تا به رسیدن ره بسیار است "که درازاست ره مقصد و ما نوسفریم" اما  توقع ما از جناب پورفاطمی به عنوان نماینده فراتر از یک نفراست خیلی فراتر از یک وبلاگ نویس او می تواند با قدرتش اشتغال زایی کند آموزش عالی را در کاکی ره اندازی کند(دانشگاه پیام نور کاکی با اخذ مجوز هنوز منتظر همتی برای راه اندازیست) صنعت را در دشتی رونق دهد بهداشت و درمان را سروسامان دهد در کاکی شنبه  و یا پارس شمالی اسکله لاور ساحلی پتروشیمی دشتی  نفت سنگین مند کربنات کلسیم  ...اولویت ها جای دگر است همان ها که همه به ز نگارنده می دانید.
- کاکی هم بی ترید دیر یا زود شهرستان خواهد شد یا با این نام یا نامی دیگر ولی به قیمت این تخاصم(کامنت های پست قبلی کوچکترین گواه هست) به قیمت نیات سو به قیمت نداشتن داشتن های حق مسلم کاکی به قیمت فقط جدا شدن به قیمت...

- اینان تکراریست چراکه قبلا در پستی برای از دست دادن دانشگاه بین المللی دشتی در وبلاگ نوشته شد و بار دیگر..:

+  واقعیت این است که ما اینجاییم و نه گذشته مان را می شناسیم و نه می دانیم از آینده چه می خواهیم!

+ هنوز بسیارمان در فضای بورخسی سیر می کنیم!

+ هنوز به افق های کوتاه قانع هستیم!

+ سخت محتاج اندکی تدبیریم و کمی تحرک !

+ بهتر است عادت کنیم دقت کنیم خسته و بی انگیزه از کنار جریانات نگذرییم.

+ یادمان باشد در آتیه نزدیک (فردایی که زودتر از امروز می رسد) به ناحق بیان خواهیم کرد: " ما هنوز قربانی چیزی هستیم که می توان آنرا انتقام زمان نامید " اما واقعیت چنین نیست!

+ یادمان باشد و یادمان بماند باز هم تاریخ را مرور کنیم تا بدانیم این که اکنون هستیم ،نبوده ایم!

+عمیقا اعتقاد دارم باید از من بگذریم و به ما برسیم ،زندگی مشروطه را گوشه ی بیاویزیم ،از دوران اما ها و اگرها فاصله بگیریم ،از این خمودگی جمعی و بی تفاوتی رسمی قدری بکاهیم.بدین سان غنی تر، پرمغزتر،پیچیده تر،شادمان تر و روشن تر از زمانی می شویم که قید و بند زندگی روزمره دست پایمان را بسته است. در این حال افتخار ما آینده ای است که با هم می سازیم.

.... تا روزی بگوییم دشتی ها آن  آنی را که باید داشته باشند دارند.

 و " همیشه یه راهی هست اگه با هم متحد باشیم "

  اخبار فرهیختگان دشتی

دکتر امینی نژاد مدیر نظارت و ارزیابی دانشگاه پیام نور استان

این خبر با تاخیر مخابره می شود،حسن زیاری رئیس دانشگاه پیام نور طی احکام جداگانه ای 30 مدیر پیام نور در 30 استان کشور را منصوب کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مدیران دفتر نظارت و ارزیابی استانی دانشگاه پیام نور در 30 استان کشور طی احکامی از سوی حسن زیاری رئیس دانشگاه پیام نور منصوب شدند.
رئیس دانشگاه پیام نور در احکام این مدیران متذکر شده است که این انتصابات را در راستای اجرای بند یک ماده 3 آئین نامه تشکیل و نحوه فعالیت دفاتر نظارت و ارزیابی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی انجام می دهد. 

دکتر غلامرضا امینی نژاد دانش آموخته دکترا جغرافیای برنامه ریزی ناحیه ای از دانشگاه اصفهان و اصالتا اهل شهر شنبه هستند.

حکم انتصاب دکتر امینی نژاد

وبلاگ دشتی ها با افتخار انتصاب شایسته دکتر امینی نژاد را به ایشان و همه دشتی ها خاصه جامعه علمی دشتی تبریک عرض می کند.

 ما که رفتیم کشوری...
تربیت بدنی دشتی قهرمان والیبال استان بوشهر
در ادامه مسابقات والیبال باشگاه‌های استان بوشهر تیم والیبال تربیت بدنی دشتی با نتیجه سه بر دو تیم والیبال پیکان ریز را شکست داد و مقام قهرمانی این دوره از بازی‌ها را از آن خود کرد و تیم تربیت بدنی دشتستان نیز به مقام سوم دست یافت.
سرمربی تیم والیبال دشتی پس از بازی در گفت‌وگو با فارس گفت: هر دو تیم از سطح بالایی برخوردار بودند و تیم ریز بازیکنانی با تجربه و ماهر داشت.
اکبر غلامی‌نژاد افزود: تیم ما نیز با تمرینات زیادی که در نیم فصل دوم انجام داد با هدایت مربی قدیمی شهرستان بهرام ابولی و آنالیزی که از تیم ریز در بازی قبل داشتیم موفق شدیم با نتیجه سه بر دو تیم پیکان ریز را شکست دهیم و فاتح لیگ برتر استان شویم.
غلامی‌نژاد با اشاره به کیفیت این دوره از بازی‌ها‌ بیان داشت: کیفیت بازی فینال حقیقتاً بالاتر از سطح لیگ استان بود.
وی ادامه داد: ما ظرف پنج روز یک تیم مدیریتی را به هیئت روانه کردیم که بنده در معارفه خود گفتم ما با تلفیقی از بازیکنان جوان و پیشکسوت و کادر مدیریتی یکی از مقام‌های اول تا سوم را کسب می‌کنیم.
غلامی‌نژاد عنوان داشت: باز هم خدا را شاکر هستم که با همان تحلیل، ارزیابی و آنالیزی که از مسابقات داشتیم، توانستیم مقام اول را برای نخستین بار در رده بزرگسالان کسب کنیم و این پیروزی را به جامعه ورزشی شهرستان دشتی تقدیم می‌کنیم.

وبلاگ دشتی ها با افتخار ضمن ذکر برخی اسامی مربیان و بازیکنان و داورانی که از دیروز ها تا تحقق این موفقیت ارزنده برای والیبال شهرستان زحمت کشیده اند تبریک ویژه می گوید به همه ورزشکاران دشتی خاصه جامعه والیبال شهرستان سید حسین رضوانی،رضا جمشیدی،خلیل شیخیانی،مسعود حاجیانی. صمد،فاضل و حسین عاشوری،رضا. هادی.شهریار.حسین.افشین.احمدرضاو...امیری،یوسف نیک اختر،حسن حیدری.دانیال غریبی.رضا لاری منفرد.رسول نوذری.سعید فقیه.بهنام ابولی.غلامرضا باز دار منش ،نمازی ،غریبی و... 

درخشش دشتی ها در هفتمین جشنواره تئاتر معلولین(مهر آیین) استان بوشهر
در غروب سه شنبه هفته گذشته در حالی اختتامیه هفتمین جشنواره تئاتر معلولین(مهر آیین) استان بوشهر برگزار شد که گروه حاضر شده شهرستان توانست ارزنده ترین جوایز جشنواره را به دشتی بیاورد.
در اختتامیه براساس رای هیات داوران جشنواره ،جوایزذیل نصیب تئاتر "دوباره هملت"  شد:
کارگردانی اول: ابراهیم شاکری مطلق
نویسندگی اول: حسن رضایی
طراحی لباس اول:
آسیه دهباشی
بازیگری اول مرد همراه(سالم):
مهرزاد آل بویه
بازیگر دوم مرد: عباس دوراهکی
و بازیگری زن سوم: زهرا زیارتی
وبلاگ دشتی ها با افتخار موفقیت مورد اشاره را به همه افراد منتخب ،جامعه معلولین شهرستان تبریک عرض کرده امیدوار است با نگاهی کلان به اینان بهایی بیشتر دهیم تا روز به روز شاهد موفقیشان باشیم.

درخشش دشتی های مهاجر در جشنواره قرآنی جزیره خارک
شاید بشود گفت در کمتر نقطه ی از استان بوشهر می  توان یافت که دشتی ها حضور نداشته باشند آنهم حضور روشن و موفق و البته هیچ مردمی نیز به مانند دشتی ها عاشق مهاجرت نبوده اند! این را می شود بی تحقیق ثابت کرد.حال این مهاجرت با حضور موفق همیشه همراه بوده چه در بعد اقتصادی چه در بعد علمی و فرهنگی..
خارک به واسطه موقعیتش دشتی های بسیاری در آن روزگار سپری می کنند(بحث مفصلش در پستی دیگر خواهم آورد) حال این زیستن با موفقیت نیز هست نمونه اش سومین جشنواره قرآنی غنچه های منتظر است که در دو مرحله مقدماتی و نهایی به میزبانی امور فرهنگی هنری پایانه های نفتی خارک با حضور داوران منطقه ای و بین المللی اعزامی از قم و تهران از سطح پیش دبستانی تا بزرگسالان و در بخشهای ترتیل قرائت حفظ مفاهیم احکام نهج البلاغه و اذان با حضور ساکنان جزیره هرسال برگزار می شود.
امسال نیز از روزهای سوم تا هفتم اسفند ماه این جشنواره برگزار شد که دشتی های ساکن جزیره بدین شرح حائز رتبه های برتر این مسابقه روحانی شدند:
قرائت بزرگسالان آقایان: سید عبدالوهاب حسینی مقام اول/سید عبدالمطلب حسینی مقام سوم/سید جواد حسینی مقام چهارم
فاطمه شکری:مقام اول مفاهیم بزرگسالان و مقام چهارم حفظ بانوان
روح الامین ابراهیمی: مقام اول حفظ سطح چهارم و پنجم دبستان و مقام سوم اذان سطح چهارم و پنجم دبستان 
ام البنین ابراهیمی: مقام اول حفظ اول تا سوم دبستان
زهرا شیخیانی: مقام اول ترتیل چهارم و پنجم دبستان
محمدرضا شیخیانی: مقام دوم ترتیل سطح راهنمایی
احمدرضا شهابی: مقام دوم ترتیل سطح دبیرستان
 و غلامرضا ابراهیمی: مربی برتر جشنواره(از 17شاگرد ایشان 15نفر حائز رتبه در جشنواره شدند)
جالب است بدانید: اصالتا حسینی های از چارک،شکری و ابراهیمی ها از شنبه،شیخیانی ها از شیخیان و شهابی از درزای هستند.
 وبلاگ دشتی ها ضمن تبریک به برگزیدگان جشنواره آرزومند موفقیت دشتی ها در جای جای کهکشان راه شیریست.

وقایع دشتی

انتقاد فرماندار دشتی از دکتر دشتی
سیدعلی هاشمی فرماندار دشتی در نخستین جلسه ستاد تسهیلات سفر شهرستان دشتی از مدیریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر انتقاد کرد و گفت: در تسهیلات سفرهای نوروزی این اداره نسبت به شهرستان دشتی تمایل خوبی ندارند و آن طورکه انتظار می‌رود اعتبار چندانی در این ایام به شهرستان اختصاص نمی‌دهند.
دبیر هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی نیز ضمن انتقاد شدید از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اظهار داشت: رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت سه بار به شهرستان سفر کرده‌اند ولی مدیرکل میراث تاکنون دو بار بیشتر به شهرستان دشتی نیامده‌اند.
اسماعیل حاجیانی افزود: نمی‌دانیم فاصله تهران با شهرستان دشتی نزدیک‌تر شده است یا فاصله بوشهر به دشتی چند‌ کیلومتر افزایش یافته است.
وی ادامه داد: در ایام نوروز سال گذشته بیش از 8 هزار نفر از گنبد نمکی دشتی از استان‌های مختلف کشور بازدید کرده‌اند ولی رئیس میراث فرهنگی استان بوشهر هیچ توجه‌ای به این امر نداشته است و تمام این گردشگران با حمایت، نظارت و هماهنگی هیئت کوهنوردی صورت گرفته است.
حاجیانی گفت: شهرستان دشتی دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که می‌توان هر ساله گردشگران فراوانی را به این شهرستان جذب کند.
مدیرآموزش و پرورش دشتی نیز گفت: تمام فضاهای آموزشی شهرستان برای اسکان مسافران نوروزی آماده است.
حسین زارعی خاطرنشان کرد: مدارسی که در مسیر راه‌های اصلی از روستاهای عربی تا مل گل و در شرق پایه کوه مند نیز از کلل دشتی تا روستای زیزار آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی هستند.

 باند جعل اسکناس و شرارت در دشتی متلاشی شد

با تلاش و پی گیری های اطلاعاتی - عملیاتی سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان بوشهر یک باند جعل اسکناس و شرارت در شهرستان دشتی استان بوشهر مورد ضربه قرار گرفت و شش نفر از اعضای این باند شناسایی و دستگیر شدند.
روابط عمومی اداره کل اطلاعات استان بوشهرروز چهارشنبه اعلام کرد: عوامل این باند علاوه بر جعل و سوء استفاده از اسکناسهای تقلبی، سابقه شرارت در منطقه و سرقت اموال و احشام مردم را نیز داشته اند.
براساس گزارش این روابط عمومی، متهمان در جریان شرارت خود یکی از نیروهای ایست بازرسی نیروی انتظامی را با سلاح گرم مجروح کردند.
این گزارش حاکی است: همچنین در زمان درگیری با نیروهای اطلاعاتی مبادرت به تیراندازی می کنند که در نتیجه یک قبضه سلاح کلاشینکف و یک قبضه سلاح کلت کمری نیز از آنان کشف و ضبط شده است.
ستاد خبری اداره کل اطلاعات استان بوشهر آمادگی خود را برای دریافت گزارش های اهالی استان بوشهر از طریق شماره تلفن ١١٣ و صندوق پستی 1111اعلام کرده است.

خسارت دشتی از سیل بهمن ماه 20 میلیارد ریال

 در جریان سیل 12 بهمن ماه امسال بیش از 20 میلیارد ریال خسارت به راه های اصلی وفرعی وروستایی این شهرستان دشتی وارد شد.
شهریار روزی طلب درگفت وگو با ایرنا افزود: برا ثراین سیل محورهای ارتباطی شهر شنبه به دروزیش، باغان و کردلان، خورموج به حناشور و کردوان به دولت آباد و بخشی از محور بزرگراه سیراف در شهرستان دشتی دچار خسارت شد .
وی افزود: براثر این سیل پنج دستگاه پل و78 کیلومتر شانه سازی این محورها دچار خسارت شد و 70متر از پشت پل بزرگ کردلان از بین رفت.
رییس اداره راه وترابری دشتی اضافه کرد: با تلاش کارکنان راه وترابری شهرستان و با سرعت محل های سیل بردگی مرمت و اکنون ارتباط تمام راه ها ومحورهای خسارت دیده برقرارشده و در بعصی محورها به دلیل از بین رفتن پل وابنیه فنی راه فرعی موقت احداث شده که نیاز به احداث فوری پل وابنیه فنی دارد .
روزی طلب اظهار داشت : با توجه به نیاز فوری به احداث پل در این محورها می بایست اعتبار لازم به میزان خسارت وارده از سوی معاونت امور عمرانی و ستاد مدیریت بحران و حوادث استانداری بوشهر تامین تا نسبت به احداث فوری پل و ابنیه و ترمیم اساسی اقدام شود.
در12 بهمن ماه امسال براثر بارندگی و طغیان رودخانه های فصلی در شهرستان دشتی خسارت های زیادی به بخش راه، کشاورزی و تاسیسات منطقه وارد شد.

احداث دیوارحفاظتی نیاز اصلی روستای گلستان ساحلی
فرماندار دشتی گفت: نبود دیوار حفاظتی دربرابر امواج دریا موجب تهدید جدی منازل مسکونی ساکنان روستای گلستان ساحلی این شهرستان شده که احداث این دیوار از نیازهای ضروری برای مردم این روستاست. 
 
هاشمی روز به همراه جمعی از مسوولان شهرستان دشتی در بازدید از روستای گلستان ساحلی دشتی و منازل مسکونی که درمعرض خطر امواج دریا قرار گرفته اند افزود: این روستا با بیش از 180 خانوارو یکهزار نفر جمعیت یکی از روستاهای ساحلی و مولد شهرستان دشتی است.
وی اضافه کرد: به علت عدم دیوار حفاظتی در برابرامواج دریا این روستا مورد تهدید جدی قرارگرفته و منازل مسکونی درمعرض پیش روی دریا و خسارت هستند .
هاشمی اظهارداشت : ساختن دیوار حفاظتی برای نجات این روستای ساحلی از اولویت برخودار است و سعی خواهد شد بعد از انجام مطالعه لازم ، این مشکل اهالی برطرف شود.
رییس بنیاد مسکن شهرستان دشتی نیز گفت: روستا گلستان ساحلی نیاز به 500 متر دیوار حفاظتی ساحلی دارد تا از خسارت های احتمالی دربرابرامواج دریا جلوگیری شود .
حسن فقیه افزود : این بنیاد آمادگی دارد درصورت تامین اعتبار نسبت به مطالعه و اجرای دیوار حفاظتی برای جلوگیری از پیش روی دریا و خسارت به منازل مسکونی مردم اقدام کند . 


از سر گرفتن کارساخت پایانه مسافربری خورموج پس ازشش سال توقف!

 شهردار خورموج گفت: عملیات اجرایی پروژه احداث ساختمان و تاسیسات پایانه مسافری بری این شهرخورموج پس از توقف شش ساله دو باره از سرگرفته شد.
کرامت الله طاهری درجریان بررسی مشکلات پایانه مسافربری قدیم خورموج یادآورشد: کار ساخت این پروژه ازسال 82 با اعتبار شهرداری خورموج آغاز شد که بعد از یک سال بیش از 50 درصد پیشرفت فیزکی داشت و به دلیل مشکلات مالی، کاهش درآمد شهرداری وتامین اعتباردولتی در سال 83 متوقف شد.
وی افزود : با همت شورای اسلامی شهر خورموج و در پی درخواست های مکرر مردم، شهرداری مقدمات تکمیل این پایانه را فراهم کرد وعملیات اجرایی برای تکمیل این پایانه از جمله تکمیل دیوار کشی، ساختمان، تاسیسات، دفاتر شرکت های مسافربری و انبار و بوفه های مربوطه آغاز شده است وپیش بینی می شود تا سال آینده آماده بهره برداری شود.
شهردارخورموج اظهارداشت: این پایانه مسافربری درزمینی به مساحت 10 هزار مترمربع و با زیربنای یکهزارو 200 مترمربع با سه ملیارد ریال اعتبار در مناسب ترین مکان شهری دردست اجراست و با بهر برداری ازاین طرح مشکل شرکت های مسافربری و جابجایی مسافر در شهر خورموج برطرف می شود.
فرمانداردشتی نیزگفت: پایانه مسافربری فعلی خورموج به دلیل فضا ی کم و نداشتن امکانات مناسب جوابگوی مسافران این شهر 36 هزارنفری نیست و مردم با مشکلات فراوان مواجه هستند .

/ 15 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تیفونو

سلام کل عاتیتو کار خوت هاکو و کاریت و کار باکیا نبشت الوته هر کسی که کمبود اش هسن دومی ای هن که خوش گوت نوشو هایت.حالا کاکی نیا اشو میت... حالا کاک

محمد حسین بکمی

دوست خوبم احساس نیکتان را می ستایم و معتقدم همه ی خواسته های شما با دموکراسی و برابر بودن همه ی شهروندان و تقسیم نکردن شهروندان به خودی و غیر خودی است ... امیدوارم پیروز باشید دشتی را صادقانه دوست می دارم ایران می پرستم و باور دارم که ما باید فدای خانه ی پدری شویم او فدای ما...

ابوالحسن

سلام استاد ارجمند از شما ممنونم که به ما سر زدید منتظر نظرات کارگشا و سازنده شما سرور گرامی هستیم

انتظار

دشتی تا پایان، دشتی باقی خواهد ماند.نیک نامی مردمانش،خالو حسین به عنوان وجه اتحادش،فایز به عنوان دوبیتی سرایش،شروه به عنوان محصول منطقه ای آن و .... قابل گسست از این نام پاک(دشتی) نیست.

م

سلام دوست عزیز مرسی از مطالب خوبتون انشا لله که همیشه موفق وسربلند باشین

محمد رضا بی گناه

سلام و خسته نباشید برای اینهمه خبر. موفق باشید

مجتبی سعیدی

سلام برادر ممنون از اینهمه دلسوزی برای دشتی بزرگ موفق باشید

محمد احمدی -کاکی

سلام و درود فراوان از اینکه به وبلاگم سر می زنید باعث دلگرمی ام شد .همیشه منتظر نظرات ارزشمند شما دوستان عزیز هستم . سال جدید و عید نوروز را به شما تبریک می گویم.

یوسف نیک اختر

با سلام عرض تشکر بابت بزرگواری شما از اینکه نام اینجانب را در زمره زحمت کشان والیبال شهرستان دشتی قرار دادید. امیدوارم در طی مسیر اطلاع رسانی به همشهریان ثابت قدم باشید. یا علی