مراسم بزرگداشت استاد پولاد اسماعیلی

مراسم برگزار شد و دارای جلوه هایی خاص بود که شاید نتوان در چند جمله بیان کرد به همین دلیل فقط به صورت فهرست وار کنداکتور مراسم را با اشاره به مهمترین حاشیه های مراسم که به نوعی جدای از اصل مراسم نبود سعی در نمایش نوشتاری مراسم می کنم.

 

1.تلاوت کلام الله مجید

2.سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران

3.خیر مقدم توسط باغداری ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دشتی

4.سخنرانی و توضیحات استاد سید کوچک هاشمی زاده در مورد سخنان خود در شب قبل در مراسم آیین های عاشورایی جهت بر طرف شدن سوبرداشت های صورت گرفته

5.بیان نوشتاری از خلیل شیخیانی _ از شاعران و فرهنگیان شهرستان _ در وصف استاد اسماعیلی که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. وی در حین سخنرانی چندین بار از حضار خواست که استاد اسماعیلی را تشویق کنند که با تایید حضار همراه شد.

6. سخنرانی شفیعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در مورد استاد اسماعیلی

7. شعر خوانی استاد سید محمد رضا هاشمی زاده در وصف شروه و استاد اسماعیلی که همانند سایر شعرای استاد همراه با لحن زیبا مورد استقبال کم نظیر حضار در سالن قرار گرفت.

8.قرائت مقاله ای توسط هنرمند خواننده  ومحقق ارزشمند استان سید روح الله صفوی در مورد پیشینه تاریخی  شروه و در وصف مرحوم محمد حسین قائدی دشتی شروه خوان دیار جنوب و از آبادی احشام قائدها دشتی .وی به صراحت بیان کردند که با توجه به تحقیقات گسترده ای که انجام داده اند و کماکان ادامه دارد به این نتیجه رسیده اند که بی شک خواستگاه شروه دشتی است.وی با صدای کم نظیر خود با یادی از مرحوم محمد حسین قائدی دشتی (آمحسین) قطعاتی از سبک مرحوم را اجرا کردند و افزودند برخی اجراهای مرحوم آمحسین را به جرات استاد شجریان هم قادر به اجرای آن نیست_ گر شد بزودی اصل مقاله را در وبلاگ قرار خواهم داد _

9.با بیان مقدمه ای توسط مجری در وصف صدای ماندگار استاد اسماعیلی ، بلافاصله صدای استاد در سالن مجتمع فرهنگی هنری شهید شهریاری خورموج طنین انداز شد.

10. پس از پخش صدای روح انگیز استاد ،استاد اسماعیلی _در حالی که با تشویق ممتد حضار همراه بود _ به روی سن آمده و با تواضعی که همه از او سراغ داریم در جایگاه قرار گرفت و فقط در بیان جملاتی کوتاه تشکرات قلبی خور را بیان کرد و و با بزرگ منشی خود از همه عذر خواست که قادر به شروه خواندن نیست.

11.مراسم اهدا الواح تقدیر با حضور شفیعی مدیر کل جمشیدی فرماندار و باغداری ریاست ارشاد دشتی  برگزار شد و از طرف اداره کل ارشاد استان ،فرمانداری دشتی ،شهرداری خورموج ،اداره ارشاد دشتی ،اداره آموزش و پرورش دشتی ،انجمن ادبی فرهنگسرای شهید شهریاری ، اهالی روستای فقیه حسنان الواح تقدیر و یادبودی هایی به استاد اسماعیلی تقدیم شد.

12. با توجه به اینکه مراسم در شب 22 بهمن برگزار می شد همزمان با ساعت 21 همه حضار در سالن یکصدا بانگ الله اکبر سر دادند. که حالتی ویژه به مراسم بخشید.

13.در پایان مراسم یا در واقه قسمت دوم برنامه اجرای شب شوره توسط گروه شوره خوانی فایز آقایان حسن صفری ، شهسوار گنجی  ،حمزه قائدی و مسعود غلامی بود.

 

در حاشیه:

-          پیش از شروع مراسم صدای دلنواز استاد اسماعیلی در سالن پخش می شد.

-          استقبال نوجوانان و جوانان از مراسم بسیار قابل توجه بود.

-          همانند اغلب مراسمات برگزار شده در کشور مراسم مذکور هم با تاخیر آغاز شد.

-          بسیاری از حضار با دوربین های فیلمبرداری اهم از هندی کمی و موبایلی مرایم را ضبط می کردند.

-          استاد اسماعیلی در حالیکه علاوه بر ماسک دستمالی بروی بینی و دهان خود داشت همراه با مدیر کل ارشاد فرماندار و جمعی از هنرمدان استان وارد سالن شد و فقط حین سخنرانی ماسک خود را برداشت و تا پایان برنامه همانگونه برنامه را همراهی کرد.

-          مجری مراسم را ابراهیم شاکری مطلق معاون انجمن نمایش استان و رئیس انجمن نمایش شهرستان عهده دار بود.

-          با توجه به اطلاع رسانی ضعیف استقبال بی نظیری از مراسم به عمل آمده بود به طوری که بسیاری ایستاده بزرگداشت را دنبال می کردند _ آنان آمده بودند تا صدای ماندگاری را که عمریست با او زندگی می کنند را قدر نهند _

-          بعد سخنرانی استاد سید کوچک هاشمی زاده در مورد سو تفاهم ایجاد شده یکی از حضار با صدایی که نشان از قانع نشدن صحبتهای استاد هاشمی زاده داشت زبان به اعتراض گشود لحظه ای کوتاه نظم مراسم را مخدوش کرد.

-          اکیپ های شبکه های 4 سیما و 5 سیمای استان مراسم را پوشش دادند.

-          هنگام پخش صدای استاد اسماعیلی از سالن اشک بیساری از حاضرین سرازیر  و اشک در چمشان عده ای حلقه زد.

-          هنگام پخش صدای استاد اسماعیلی اکثر دوربینهای در سالن بر چهره  استاد ذوم و کلوز آپ کرده بودند.

-          صدای استاد فیلمبرداران و دست اندرکارن کانال 4 سیما را هم تحت تاثیر قرار داده بود.

-          تشویق  های ممتد حضار قبل و بعد از صحبتهای استاد اسماعیلی بسیار قابل توجه بود.

-          هنگام اجرای گروه شروه خوانی فایز صفری مجری گروه از استاد اسماعیلی خواست تا بر روی سن گروه در کنار گروه قرار گیرد و استاد چند لحظه ای در کنار گروه قرار گرفت و خدا می داند استاد درچه اندیشه ای بود شاید به یاد دیرزمانی که با صدای روح انگیزش هر مراسمی را به وجد می اورد.

 

وبلاگ دشتی ها از همه دشتی ها و عاشقان شروه و استاد اسماعیلی در سراسر کهکشان راه شیری می خواهد تا برای شفای عاجل این صدای ماندگار دعا کنند.      

/ 11 نظر / 44 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین از تنگستان

سلام پولاد تا نفس داشت برای مردم خواند حالا قادر به نفس کشیدن نیست چه انتظاراتی از مردم داره؟...................

عادل

سلام صدای پولاد تا همیشه در فضای دشتی و در گوش دشتیها طنین انداز خواهد بود.

بهرانی

کلاخا ياد محدو ياد محدو پولاد هيچوقت صدای محزونت را فراموش نميکنم صدايی که مثل دريا ميتونست به همه دلهای ما آرامش بده. از خدا برای سلامتی تو هر شب دعا خواهم کرد.

ابوالفضل

سلام خبرجالبی بود.برای ما که در شهرمان نيستيم خبر خوبی بوداستفاده کرديم.راستی چرا داخل سايت خود يکی از شروه های پولاد نمی زاری. خوشحال می شم ازسایت ما ديدن فرمائيد

شوق وصال

سلام ... خوبيد آقا محمد ... انصافا صدای خيلی قشنگ و گرم ايشون از همون کودکی در ذهن من هست . يا علی

علی فقیه

با سلام خدمت شما دوست عزیزم جناب آقای شاکری مطلب بسیار جالب و تکان دهنده ای بود همه با هم برای سلامتی پولاد اسماعیلی این نغمه سرای جنوبی دست به دعا بر می داریم. بسم الله الرحمن الرحیم : امن یجیب المضطر اذا دعاه و یکشف السوء

ميثم

خدا ايشان را شفا دهد مطلب جالبی بود خسته نباشيد يا حق

يک دشتياتی از تهران

سلام و خسته نباشيد سکوت شما و همه دشتيها در برابر مسئله پارس شمالی تعجب بر انگيز است .متاسفانه يکی از بچه ها ميگفت چون شما با ديريها دوست هستيد و با انها ارتباط داريد سکوت کرده ايد .

درود بر وبلاگ نویسان دشتی خصوصا محمد خان عزیز در دشتی ها ، با تشکر از ارسال پیام گرمتان ، حضرتعالی همیشه مشوق بنده برای ادامه کار بودی بسیار متشکرم . سرگرم امتحانات پایان ترم بودم اگرچه چند روزی یک بار از سایت دانشگاه سر به وبلاگتان می زدم و از آخرین اخبار دشتی مطلع می شدم موفقیت حضرتعالی ارزوی ماست

سعيد شنبه زاده

سلام با فولاد در چندین برنامه و کنسرت در ایران و همچنین پاریس افتخار همکاری داشتم و از مشکلی که براش پیش اومده بسیار غمزده هستم .ولی اثار فولاد که با همدیگر ظبط کردیم و در ارشیوهای پاریس موجوده و دیگر نقاط دنیا خوشحالم میکنه.خوشحالم از اینکه زمانی به فکر دعوت از این عزیز بودم که کسی به فکرش نبود یعنی مرده پرست نبودم و نخواهم بود ولی ممنون از مردم دشتی که برای این عزیز بزرگداشتی گذاشتن و همچنین اقای صفوی هم بهتره کمتر شارلاتانی کنه و بره یاد بگیره و از شلوغ بازی دست برداره چون یکمقدار زیادی شلوغ و دنبال معروف شدنه و نمیدونم شما محقق به کی میگید و ایشون چه حقیقتی رو به اثبات رسوندند و چه کار علمی کردند و متاسفانه در بوشهر هر کس یکی دو بار به تلویزیون بیاد میشه محقق و عالم مکتب ندیده .ترا خدا یکم بخونین و با علمتون دست این افتهای هنر رو کوتاه کنید من که زبونم مو در اورد.