روستای «چارك»؛ زادگاه بسياری از فعالان‌قرآنی استان بوشهر

توضیح:

چند وقت پیش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) مصاحبه ی را با جناب سید اسدالله حسینی یکی از فرهیختگان قرآنی دشتی انجام داده بود و در آن مصاحبه ضمن بررسی وضعیت و جایگاه آموزش قرآنی استان _با توجه به سمت آقای حسینی به معرفی ایشان پرداخته بود. از همین رو بدون کم و کاست و رعایت حق امانتداری آن در ادامه خواهید خواند.

گروه شهرستان‌ها: من در روستای «چارك» كه زادگاه بسياری از فعالان‌قرآنی استان بوشهر است، متولد شدم و رشد كردم.

2154270856_e100e7a168_m.jpg

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، سيد«اسدالله حسينی» در سال ۱۳۴۹ در روستای "چارك" شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر به دنيا آمد.

سيد "اسدالله حسينی"، قاری و كارشناس قرآن و معارف اسلامی سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار (ايكنا)، ضمن بيان اين مطلب اظهار كرد: من در يك روستای مذهبی و قرآنی به نام «چارك» از توابع شهرستان دشتی و در يك خانواده كاملاً مذهبی متولد شدم.

وی در ادامه اضافه كرد: روخوانی قرآن كريم را ۹ سالگی نزد پدرم در يك مكتب‌خانه سنتی به پايان رساندم و از ۱۰ سالگی به بعد تلاوت قرآن‌كريم را به روش تحقيق با استماع نوار تلاوت استادان برجسته مصری همچون «عبدالباسط» و «منشاوی» و باهدايت و مربی گری سيد«رضاعلی حسينی» كه از استادان و قاريان برجسته استانی است، شروع كردم.

حسينی يادآور شد: در سال ۱۳۶۷ با حضور در جلسات آموزشی فن قرائت و تجويد استاد «محمد جعفری» در شهرستان دشتی آموزش‌های لازم را فرا گرفتم و در همان سال در رشته‌های روخوانی و روان خوانی به شيوه سنتی با همراهی پدرم در بندررستمی در كلاس قرآن، تدريس می‌كردم.

فعاليت های قرآنی:

وی تصريح كرد: زمانی كه مشغول تدريس قرآن كريم بودم با گوش فرا دادن به نوارهای مختلف استادان مصری از جمله «غلوش»، «صياد» و «شحات انور» سطح فنی قرائت قرآن كريم خود را ارتقا دادم و در مسابقات مختلف مرحله استانی و كشوری رشته قرائت قرآن شركت كردم.

قاری استان بوشهر يادآور شد: از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته زبان و ادبيات فرانسه مشغول تحصيل شدم و در همان زمان در دانشگاه، مسئوليت واحد فرهنگی بسيج دانشجويی، انجمن اسلامی دفتر نهاد مقام معظم رهبری و جامعه‌اسلامی را به‌عهده گرفتم. در اين مدت يكی از برنامه‌های قرآنی مهمی كه به صورت مرتب اجرا می‌كردم برگزاری محافل قرآنی با حضور قاريان و حافظان ممتاز مشهد مقدس بود.

كارشناس قرآن و معارف اسلامی استان بوشهر در ادامه اضافه كرد: از ديگر فعاليت‌های من در اين دوران برگزاری كلاس‌های آموزش قرآن در رشته‌های تجويد و صوت و لحن در دانشگاه فردوسی مشهد، خوابگاه دانشجويان و محله‌های خواجه‌ربيع و حسين آباد مشهدمقدس بود، همچنين در همان سال‌ها در مسابقات دانشجويی قرآن استان رتبه اول راكسب كردم و به مسابقات كشوری راه يافتم.

 حسينی اظهار كرد: تا به حال دو بار به عنوان مربی عمره دانش آموزی سازمان دانش آموزی به حج عمره مشرف شدم كه هر دو بار با همكاری دانش آموزان اعزامی موفق به برگزاری محافل باشكوه قرآن در مسجدالنبی و مسجدالحرام شديم.

 وی در ادامه گفت: پس از پايان تحصيلات عالی به عنوان كارشناس قرآن و معارف اسلامی اداره كل آموزش و پرورش در استان بوشهر مشغول به خدمت شدم و با عنايت خداوند و حمايت رييس اداره و معاون فرهنگی_ پرورشی اداره آموزش و پرورش استان بوشهر به فعاليت‌هايی از جمله تأسيس ۱۵ مركز دارالقرآن وابسته به وزارت آموزش و پرورش در ۱۳ منطقه آموزش استان، توسعه و تجهيز مراكز دارالقرآن با تخصيص اعتبار به مبلغ ۱۸۰ ميليون تومان، برگزاری مستمر محافل انس با قرآن با حضور قاريان ممتاز كشوری همچون "شاكرنژاد"، "منصوری"، "فروغی"، "طوسی"، "ابوالقاسمی"، "خاكی"، "صياف‌زاده"، "موسوی" و "عباسی" پرداختم.

وی تصريح كرد: از ديگر فعاليت‌های من در زمان اشتغال در آموزش و پرورش، اجرای طرح مكتب القرآن در دروه پيش دبستانی و جذب بيش از شش هزار دانش‌آموز به اين مكتب و تشكيل هيأت‌ها و انجمن‌های قرآنی در سطح مدارس استان در سه مقطع تحصيلی و جذب ۱۲ هزار دانش‌آموز به اين انجمن‌ها است.

مقام های داخلی:

رتبه های قرآنی كسب شده توسط حسينی به اين شرح است:

كسب رتبه اول رشته قرائت در مسابقات استانی سطح دانش آموزی در سال های ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۶، كسب مقام اول مسابقات كشوری دانش آموزان در سال ۱۳۶۶ ، كسب رتبه نخست مسابقات كشوری دانشجويی در سال۱۳۷۶، كسب رتبه های نخست مسابقات استانی سازمان اوقاف و امور خيريه در سال های ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۱، كسب مقام های اول تا سوم در مسابقات قرآن سازمان تبليغات اسلامی، هلال احمر و تربيت بدنی در سال های ۱۳۶۸ تا۱۳۷۱  

باران می بارد فردا

نقشه های پیش بینی عددی پنج روزه اداره کل هواشناسی استان بوشهر نشان دهنده نفوذ یک سامانه باران زا به سمت جنوب غربی کشور می باشد. که از فردا استان بوشهر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لذا انتظار می رود که از فردا شب تا آخر هفته شاهد بارش باران در سطح شهرستان دشتی باشیم.در ضمن بد نیست بدانید این سمانه کل استان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و مقدار بارش نیز مطلوب پیش بینی شده است.

/ 13 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزان اسدي(ابوحنانه)

سلام اينجا رحمت الهي بصورت برف در حال باريدن است اميد كه رحمت الهي آن منطقه را نيز شامل شود و با بارش باران موجبات خوشحالي مردم و بخصوص كشاورزان عزيز شود. بدرود.

حسن قلندري

سلام آن شب بايد برمی گشتم شيراز وقرامون ساعت ۹ بود بايد می رفتم وچون دوستان مهمان ما بودند از آقای شيرکانی اجازه گرفتم ورفتم راستی آقای شاکری يه سئوال چرا وبلاگ نويسی بين خورموجی ها کمتر از جا های ديگه رواج پيدا کرده وچکار کنيم اين فرهنگ رو رشد بديم اگر راهی هست که من هم کمک کنم در خدمتم

علی فقيه

سلام آقای شاکری.مطالب بسيار پرباری بود(هر دو مطلب).اميدوارم قاريان گرانمايه دشتی بيش از پيش به تلاوت قرآن همت گمارند. با توجه به استعدادهای نابی که در شهرستان ميباشد و يک پيشنهاد به قاريان محترم شهرستان اينکه اگر امکان دارد نسبت به راه اندازی يک وبلاگ(وب رسايت خبری) علوم قرآنی جهت معرفی هر چه بيشتر وبهتر قاريان شهرستان دشتی اقدام نمایند.با تشکر ـ دوستدارت علی فقيه

اكبر منصوري نسب

باسمه تعالي برادر فرزانه و شايسته ام جناب آقاي شاكري با سلام و تحيت بر همه ما محرز است كه از زماني كه اطلاع رساني به شيوه نوين با مديريت حضرت عالي راه اندازي شده است بر غناي فكري و معنوي شهرستان دشتي افزوده شده است و خيلي از افتخارات دشتي بزرگ كه براي نسل جديد مستتر بوده است آشكار كرده است . ولي نسل امروز ما بيشتر به بازخواني تاريخ مشحون از شجاعت و درايت دشتي نياز است . لذا بر همه ما فرض است در اين عرصه به كمك هم بياييم تا از بقيه شهرستان هاي استان عقب نمانيم . يكي از اين رسالت ها شناخت استعداد هاي شهرمان بدور از هر نوع تعصب مي باشد . و درخواست من از اين سايت تاثير گذار اين است كه به ميان نوع انديشان ، عالمان و جوانان فعال شهرستان برويم و به معرفي انان قدم بر داريم تا با هم انديشي به توسعه شهرستان كمك كنيم . اكبر منصوري نسب

ببب

بردار عزیز نمی دانم استفرالله عیب از قرآن است یا آقای حسینی وامثال ایشان که مجسمه های کبر وریا وتکبر هستند اگر این همه انس با قرآن ایشان را از این رذایل اخلاقی پاک نکرده این همه به ظاهر افتخارات فاید ه ای به حال ایشان وسایر مردم ندارد .امید است قرآن بتواند اورا از این عجب وتکبر پاک نماد

ببب

بردار عزیز نمی دانم استفرالله عیب از قرآن است یا آقای حسینی وامثال ایشان که مجسمه های کبر وریا وتکبر هستند اگر این همه انس با قرآن ایشان را از این رذایل اخلاقی پاک نکرده این همه به ظاهر افتخارات فاید ه ای به حال ایشان وسایر مردم ندارد .امید است قرآن بتواند اورا از این عجب وتکبر پاک نماد

ببب

بردار عزیز نمی دانم استفرالله عیب از قرآن است یا آقای حسینی وامثال ایشان که مجسمه های کبر وریا وتکبر هستند اگر این همه انس با قرآن ایشان را از این رذایل اخلاقی پاک نکرده این همه به ظاهر افتخارات فاید ه ای به حال ایشان وسایر مردم ندارد .امید است قرآن بتواند اورا از این عجب وتکبر پاک نماد

سید حسن

سلام بر شما ممنون میشم وبلاگ مرا به دوستان معرفی کنید