چه کسی بود صدا زد دشتی

 براستی بشر به کدامین سو در حرکت است از برای تخریب محیط زیست. آیا در مورد عواقبش تفکر کرده است و یا می کند...امروزه  تخریب محیط زیست  به عنوان یکی از بحث های مهم جوامع علمی و اجتماعی حال حاضر کره خاکی تبدیل شده است. و این نیست مگر اهمیت و رسیدن به خطوط قرمز آن و شروع شمارش معکوسی دیگر....شهرستان دشتی ما هم متاسفانه از این امر مستثنی نبوده و نیست.دیاری که روزی سیاحان به هنگام عبور از آن همیشه در سفرنامه ها به عنوان منطقه ی زیبا و سر سبز و گاهی نادر یاد می کردند براستی قابل قیاس است بی شک خیر. از همین رو ضمن اشاره ی موجز توجه شما را به وضعیت فعلی جلب می کنم شاید تلنگری باشد به خود خودمان و باید تاکید نمایم آنچه را که در ادامه خواهید خواند را باید جدی بگیریم:  

- سیّاح و نویسنده معروف  ایتالیایی آنتوان پیرلوتی در اوایل جنگ جهانی اول با گذر از دشتی ،کوه بیرمی خورموج را بعد از رشته کوه ‌" آند" در آمریکا، چهارمین رشته کوه زیبای روی زمین دانسته است.-

 سیاح آلمانی (نیبور) که در عهد حکومت سلسله‌ی زندیه از منطقه دشتی و مرکز آن خورموج دیدن نموده و از طریق راه مال‌رویی که از روستاهای لاور و سهو و یا طسوج دشتی به فیروزآباد و سپس به شیراز رفته، در سفرنامه‌اش از دریاچه‌ای در مال خورموج یاد می‌کند که در شرف خشکیدن است و گویا این دریاچه همان چشمه آب گرم میراحمد بوده که در آن موقع به علت گستردگی در وسعتی چند هکتار به دریاچه مانند بوده است.

- زمانی نه چندان دور دیار خورموج را رودباران نام نهادند به دلیل وجود تعدد رشته قنات ها و وجود منابع آبی که از کوه بیرمی سرچشمه می گرفت و دشت پهناور کَتْ و باغ‌های خورموج را سرسبز و بارور می‌کردند اما امروزه دیگر از آن قنات ها خبری نیست و پراکندگی زباله‌های خانگی حتی کشت‌زارها را نیز آلوده کرده است. پرواضح است که‌ آثار زیان‌بار ناشی از نابودی رشته‌های متعدد قنات و زمین‌های مزروعی و باغ‌ها صدها بار بیشتر از زیان‌‌های اقتصادی آن است. دیگر مسیله  ،چراگاه و جولانگاه رمه‌های اشتر و اسب و قاطر نیست، زیرا پاریاب‌ها و کانال‌های منشعب از قنات‌ها خشک شده است.

- از آسمان همیشه زلال و پرستاره خورموج مرکز شهرستان دشتی کمتر خبری است زیرا گرد و غبارهای ناشی از عملیات خاک‌برداری معادن شن و ماسه و کارگاه های راه سازی شفافیت را از آسمان این شهر گرفته است و جای بسی تاسف که روز به روز روبه تزاید است.

- تا سی سال پیش به هنگام رفتن به کوه های دشتی حتما با گله‌های چند صدتایی قوچ و میش و بز وحشی مواجه می شدید. که زیبایی وسوسه کننده ی را به مناظر کوهستانی دشتی داده بود اما ‌اکنون برای همه حضور گله _که چه عرض کنم

_ دیگر یافتن بز کوهی و قوچ و میش بیشتر به رویا مانده است.- نسل پلنگ بیرمی و آهوی مِسیله و پرندگان بومی آن همچون هو بره و بالابال و دیدمک و سار و... در معرض خطر انقراض قرار گرفته است و چه کسی می داند شاید هم منقرض شده باشند. 

- حضور جمعی آهوان مسیله‌ی دشتی به هنگام بهار در دشت محصور به کوه‌های بیرمی و مُند را سالهاست کسی سراغ ندارد.

- عسل طبیعی کوه‌های مُند و بیرمی که دارای خواص دارویی بی‌شماری است و مشتریان بسیاری در این‌سو و ‌آن‌سوی خلیج‌فارس دارد کیمیا گردیده است و براثر چرای بی‌رویه دام و آتش‌سوزی مراتع یا قطع بوته‌ها، بوته‌زارهای گیاهِ خوش‌بوی تُلپیک و آویشن بسیار محدود گردیده است.

- مدتهاستهم شهرستانی ها مناظر مراتع جو وحشی و دشت‌های پوشیده از انواع گوناگون گل‌شب بو ، گل شقایق ،آویشن ، مِتِل ،کتیرای وحشی و دیگر گل‌های وحشی را در خواب هم نمی بینند.

ادامه دارد...

 یک فرد خیر یک میلیارد ریال برای ساخت دارالقرآن خورموج  اهدا کرد

ساخت دارالقرآن دانش آموزی شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی با یک میلیارد ریال اعتبار که یک فرد خیر تامین کرده است، دوشنبه‌آغاز شد.

مدیرآموزش و پرورش شهرستان دشتی دراین آیین گفت:دارالقرآن حضرت امیر المومنین (ع)خورموج ازسال ‪۱۳۷۳‬شروع به‌فعالیت کردکه‌جزواولین دارالقرآن‌های دانش آموزی کشور به شمار می‌رود. خلیل رضایی افزود:سالانه ‪ ۲۵۰‬نفر از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در رشته‌های حفظ ،ترتیل، روخوانی،تفسیر و تجوید قرآن مجید دراین دارالقرآن آموزش می‌بینند. وی با بیان اینکه پیش از این دارالقرآن یادشده در فضاهای مختلفی فعالیت می کرد گفت:هم اینک در شهرستان دشتی سه دارالقرآن در شهرهای خورموج، کاکی و روستای چارک فعالیت دارند. رضایی گفت:دارالقرآن امیرالمومنین (ع) خورموج با زیربنای ‪ ۴۸۰‬متر مربع در دو طبقه و در زمینی به مساحت ‪ ۶۰۰‬متر مربع ساخته خواهد شد.

برداشت کنار پیوندی در باغات شهرستان دشتی  آغاز شد

برداشت کنار(‪ ( KONAR‬پیوندی در سطح ‪ ۳۵‬هکتار از باغات منطقه لاور شرقی شهرستان دشتی از توابع استان بوشهر آغاز شد.

 463308-52-48_n.jpg

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان دشتی گفت: هرساله برداشت این محصول باغی از اول فروردین آغاز و تا پایان اردیبهشت ماه در این شهرستان ادامه دارد. امرالله قادری یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پیش بینی می‌شود امسال ‪ ۲۵۰‬تن کنار پیوندب از باغات این شهرستان برداشت شود که در مقایسه با پارسال ‪ ۲۰۰‬درصد افزایش خواهد داشت. وی اظهارداشت: مزرعه کنار پیوندی به صورت انبوه در چند هکتاری فقط در استان بوشهر وجود دارد. قادری یادآورشد:بدلیل مرغوبیت و مشتری پسند بودن کنار پیوندی،این محصول به اکثر استان‌های کشور از جمله تهران ، اصفهان و شیراز اذسال می‌شود. وی تصریح کرد:هم اینک هرکیلوگرم این محصول در بازار بوشهر سه هزار ریال به فروش می‌رسد.

/ 4 نظر / 12 بازدید
Mohammadreza Bigonah

Salam Omidvaram sale khoob o khoshi aghaz kardeh bashid va hamchenan yek Dashtiha-y por bar dashteh bashim. Rastesh mikhastam beporsam chera aks-hay Beyremi inghadr ghobar-aloodeh ,ke ba in matlab javabesho greftam Khoda negahdar

محمدی

سلام دوست عزیزم بله دشتی دشت علم ومعرفت ودانش بوده وهست خیلی جالب بود استفاده کردم با مطلبی تحت عنوان اخراجی ها بروزم بیایی خوشحال میشم

meisam

به راستی به کدامین سو می رویم.....

طالب موذنی

سلام سال نو شما هم مبارک باشد. بسیار ممنون. مطالب بسیار جالبی بود. خصوصا موضوع کنار پیوندی. بدرود