خورموج شهر بدون پاساژ!!

پاساژها مراکز خریدی هستند که در دیوارهای بسته بوجود آمده اند،جایی که هیچ پنجره ای به جهان بیرون راه ندارد و آدم ها در محاصره کامل کالاها قرار دارد.پاساژ اختراعی اروپایی است و شاید قدیمی ترین آن پاساژ "ویتریو امانوئل" میلان ایتالیا باشد که مارک تواین نویسنده شهیر آمریکایی در کتاب "جهانگرد ولگرد" در سال1880م به آن اشاره می کند.اما الگوی بسیاری از پاساژهای دنیا، بنای 72 طبقه ای ویکتور گروئن (معمار ونیزی) با یک پارکینگ برای5000 ماشین است که در سال 1956 در حومه منیاپولیس ساخته شد.بنای گروئن پیش از هر چیز می کوشید مردم اروپا پس از جنگ را دور هم گرد آورد و به آنها احساس آرامش دهد و همان باعث رونق اقتصادی اروپا بعد از جنگ جهانی دوم شد.

با این مقدمه کوتاه، امروزه با نگاهی گذرا به کشورمان خواهید دید.پاساژهای میدان انقلاب،ولی عصر،ایران زمین...تهران ،زیست خاور مشهد شمس و مولانا تبریز،پارک وسپاهان اصفهان،ملت ولیان بوشهر واما ...خورموج؟؟شهری که در مدت زمان گذشته ،عکس مدار بازار اقتصاد دنیا پاساژهایش از رونق افتاده،انبار و یا تخریب گردیده اند!!شاید اگر 15 سال قبل به خورموج می آمدی حداقل یک دوتا پاساژ را در چرخه بازار می دیدی.اما امروز پاساژی نیست که مرکز خرید یا مکان اقتصادی باشد تا رونق بخشد این رکود حاکم بر بازار شهر را !! شاید در باور نگجد مرکز شهرستانی با مساحت 797 هکتار و جمعیت حدود 50000 نفر پاساژ ندارد!! جالب است بدانید اگر از مغازه داران بپرسید چرا پاساژنه؟ گویند کسی به آنجا نمی آید خرید کند،چپ کنگ است!! در کنار این ویژگی منحصر بفرد شهرمان،بد نیست بدانید خورموج مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا که در یک بازه زمانی پایتخت خود را تغییر می دهند از برای تمرکز زدایی - درخورموج هر چند سال مکان اقتصادی، تجاری شهر تغییر می یابد اما نه از برای رونق بل برای تغییر و فقط تغییر (من تغییر می کنم پس هستم) زمانی خیابان طالقانی،بازار صفا،خیابان رجایی ...و اکنون خیابان مطهری (از راستای مخابرات تا میدان شهید مهدوی).خود همین مسئله نیز باعث شده فردی در امر ساخت پاساژ (معجزه مدرنیته) اقدام نکند چرا که تغییر موقعییت تجاری شهر یعنی ضرر!!

اما ببیند سرنوشت پاساژهای خورموج:

پاساژ زائری:ابتدای خیابان شهید رجایی،بزرگترین پاساژ خورموج-یاد می آید مرا اکثر مغازهای لوکس شهر در آن قرار داشت-تا چند وقت پیش چند مغازه تعمیراتی ،خشکشویی و...رونقی داشت-اما کنون درب آن فرش فروشی بنا شده است!!

پاساژمنصوری:بازار صفا،دو طبقه-به نوعی پاساژ فرهنگی،هنری خورموج بود،درآن عکاسی،هنرکده،نوشت افزار،خیاطی...بود-چند سال پیش تخریب شد.

پاساژغریبی:پشت بانک ملی مرکزی-زمانی مکان لبنیات فروشی،لباس فروشی، مطب دکتر و... اما امروز انبار است

پاساژ زنده بودی:خیابان مطهری،کوچکترین پاساژ خورموج- در اصل پاساژ نیست یک گذرگاه است-اکثر مغازه داران آن بعد از مدت کوتاهی تعطیل و نقل مکان می کنند-از رونق افتاده

/ 3 نظر / 43 بازدید
سيد محمد جواد ركني

ضمن عرض خسته نباشيد از اينكه منعكس كننده مسايل منطقه هستيد. مسئله اي كه مي خواستم ياد آور شوم. جا داشت به خبر درگذشت حاج سيد عبدالمجيد لطيفي حسيني آخرين بازمانده ذكور از شاعر و اديب گرانمايه حاج سيد علينقي دشتي اشاره اي مي كرديد.ضمنا تنها بازمانده از اين عالم نحوي و شاعر گرانقدر بي بي عذرا لطيفي حسيني زوجه حاج سيد عبدالمطلب ركني مادر شهيد سيد عبدالله ركني مي‌باشد