نقش خالو حسین دشتی در مبارزات مردم جنوب

خالو حسین و نهضت مشروطه جنوب
با شروع جنگ جهانی اول و حمله ی انگلیسی ها  و مزدورانشان به خاک بوشهر ، چند قهرمان دلاور که به مثابه اراده مردم بوشهر بودند ظهور نمودند و با رشادتها و مبارزات خود جلوی ترکتازیهای آنها را گرفته و آزادی و استقلال کشور را تأمین نمودند.
رئیس علی دلواری ، میرزا محمد خان غضنفرالسلطنه برازجانی ، زایر خضرخان اهرمی ، شیخ حسین خان چاهکوتاهی ، رئیس عبدالحسین رزمی دشتی ، زایر محمدصالح دشتی ، رئیس خورشید بن ابول دشتی، خالو حسین بردخونی دشتی و غیره از نمونه های بارز این دلاوران هستند.
در میان این قهرمانان سرفراز ، وقتی به تاریخ مبارزات مردم جنوب نگاه می کنیم می بینیم  متأسفانه قهرمانان دلاور دشتی یا به کلی فراموش شده اند و یا اندک اشاره ای به آنها شده است در حالی که نقش مردم و قهرمانان این خطه بسیار با اهمیت و سرنوشت ساز بوده است.
در این مقاله نگارنده بنا دارد به طور خلاصه اشاره ای به نقش سردار آزاده دشتی یعنی خالو حسین بردخونی در تاریخ مبارزات مردم بوشهر داشته باشد.و ان شاءالله در مقالات دیگر به نقش سایر قهرمانان و دلاورمردان دشتی اشاره خواهم نمود.

خالو حسین از آزادی تا وفات
خالو بعد از آزادی از زندان مدتی با زائر خضر خان اهرمی که با انگلیسی ها در پیکار بود همکاری کرد.در جنگ بین پلیس جنوب و صولت الدوله قشقایی ، خالو حسین با رایزنی های فراوان حدود 200 نفر جنگجوی دشتی برای کمک به خان قشقایی فرستاد . زمانی که زایر عبداله خان دشتی ، حکمران دشتی شد وی جزء مخالفان گردید و به همراه عده ای از خوانین دشتی به خورموج حمله آورد.به دنبال این حمله زایر عبداله خان معزول و به لنگه رفت و حاکم انجا شد.
در فاصله سالهای 1307 الی 1309 که جریان خلع سلاح عمومی پیش آمد خالو حسین به صف مخالفان پیوست و در جنگ شدیدی که در کوه خاک دشتی مشرقی محمد آباد خورموج رخ داد شرکت کرد.بعد از خلع سلاح عمومی مدتی به وسیله ی اسفندیاری زندانی شد.چند ماهی بعد از آزادی باز به جرم همکاری با عناصر کودتاگر و توطئه علیه امنیت کشور بازداشت و بعد از تحمل 18 ماه زندانی در سال 1318 ه.ش از زندان آزاد شد.
بعد از آزادی مابقی عمر را در بردخون سپری نمود تا اینکه در سال 1335 ه ش به دنبال یک بیماری چند ماهه در سن 80 سالگی فوت و جنازه اش را بعد از امانت ، به نجف حمل و در مجاورت بارگاه حضرت علی (ع) مدفون شد.

به قلم :غلامحسین هادی نژاد

/ 4 نظر / 11 بازدید
هادی

با تشکر از محمدجان مطلب ناقص است اصلاح فرمایید.

ح د

با عرض سلام خدمت دوست بزرگوارم جناب اقاي هادي نژاد مطالبتان بسيار ارزنده مي باشد اما اي كاش يادي هم از منو عبدو چه حسين جمالي هم كرده بوديد.

روستای ناری

سلام به روزم وآماده تبادل لینک داداش ماهم یه خورموجی واهل دشتی هستیم ها مارافراموش نکنید

روستای ناری

باعرض سلام وخسته نباشیدبه آقای هادی نژادبایدعرض کنم که نقش عاشیریکی ازتفنگچی های ریسعلی خیلی گم شده لطفادرموردعاشیرنیز مطالبی راذکرکنید