پورفاطمی:کشور در بدترین شرایط اقتصادی قرار گرفته است


 نماینده دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز (یکشنبه) نطق پیش از دستور داشت.

 سید «محمد مهدی پورفاطمی» نخستین نماینده استان در مجلس هشتم است که نوبت نطق پیش از دستور به وی رسیده است.

متن نطق پیش از دستور پورفاطمی که در صحن علنی مجلس قرائت شد، در ادامه بخوانید:

«اللهم ربّ شَهْرُ الرمَضان اَلّذی انْزلتَ فیهِ الْقُرآن هُدَیًلِلنّاس و بَیِنّاتِ مِنَ الْهُدی والْفُرقان، وَ جَعَلْتَ فیه لَیلَه الْقَدر وَجَعَلْتَها خَیرٌ مِنْ اَلْفِ شَهْر»

با درود و سلام به ملت شریف ایران و مردم نجیبو خونگرم استان بوشهر، خصوصا اهالی صبور و مومن شهرستان های دشتی و تنگستان؛ باآرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه مسلمانان ، هموطنان عزیز و همکاران گرامی؛ درآستانه میلاد کریم اهل بیت (ع) ، ‌امام حسن مجتبی (ع)، این روز فرخنده را به پیشگاهحضرت بقیه الله الاعظم (عج) ، مقام معظم رهبری ،‌ مراجع عظام تقلید و همه شیفتگانخاندان عصمت و طهارت تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

لازم است تا در آغاز کلام باردیگر از اعتماد موکلان ارجمند در خطه دلاورخیز و ادب پرور دشتی و تنگستان که روححماسه و عشق در جان و شعور تابناکشان متجلی است تشکر و قدردانی نمایم. امید است تادر فرصت پیش رو که با اعتماد آن شیرزنان و آسمان مردان آن خطه گلرنگ فراهم گشتهاست، بتوانم با سعی و تلاش خود و همکاری و پشتوانه مسئولین و موکلینم برای توسعه ،عمران ، آبادانی و خدمتگزاری صادقانه کوشش نمایم.‌

نطق خود را در دو بخش، مسائلجاری کشور و موضوعات مربوط به استان وحوزه انتخابیه ام تقدیم می نمایم:

در مقطعکنونی مهمترین دغدغه مردم و کارشناسان ،‌مسئله طرح تحول اقتصادی و چگونگی اجرای آناست. ضمن پذیرش ضرورت هدفمند کردن یارانه ها و تحسین تلاش دولت در این راستا ،نکاتی چند را پیرامون این موضوع بیان می کنم:

1-  مطابق برنامه چهارم توسعه دولتباید هدفمند کردن یارانه ها را به تدریج اجرا کند، در حالی که این موضوع حساس و پردامنه به سال پایانی برنامه و سال آخر کار دولت موکول شده است. آیا طرحی که قراراست تحولی در اقتصاد بیمار کشور و گشایشی در معیشت مردم ایجاد کند در این زمان باقیمانده اندک از تصدی دولت و با این تعجیل قابل اجراست؟

 2 . در حالی که دولت گام هایاولیه خود را برای اجرای طرح برداشته است ، مجلس کمترین اطلاعی از ماهیت و روشاجرای طرح ندارد. آیا دولت با این کار قصد ندارد مجلس را در برابر کار انجام شدهقرار دهد؟ اگر با روشن تر شدن زوایای طرح،‌ مجلس با اجرای آن مطابق نظر دولتمخالفت کند چه کسی پاسخگوی این همه هزینه مادی و معنوی است؟

 3 . آیا دولت مطابقوعده های خود توانسته با افزایش درآمد افراد جامعه آنان را از سطح زندگی مقبولیبرخوردار کند تا در صورت حذف یارانه ها در زندگی روزمره آنان خللی ایجاد نشود؟

 بههرحال امیدوارم طرح تحول اقتصادی موجب تنزل اقتصادی کشور نگردد.

اما در بررسی طرحسهام عدالت، با همه تبلیغاتی که دولت پیرامون آن انجام داد ، مشخص گردید کهمتأسفانه پیامد این طرح تحقیر مردم ما بود.

آیا سزاور است کشوری با این همه منابع ،برای دریافت سهام 30 هزار تومانی عدالت ، که هیچ گره ای از مشکلاتشان نمی گشاید ،‌روزها در صف طولانی بانک ها معطل بماند؟ آیا این اقتصاد صدقه ای ، با کرامت و حیثیتمردم آزاده و سرافراز ایران سنخیّت دارد؟

با گذشت بیش از سه سال و ورق زدن کارنامهاقتصادی دولت باید پذیرفت که گرچه بیشترین شعارهای دولت در زمینه مسائل اقتصادیبوده است اما کمترین توفیق در این زمینه حاصل شده است. اینک افکار عمومی نیک میداند که عملکرد مسئولین دولت نهم با گفتارها و ادعاهایشان همخوانی ندارد. اگر دردولت گذشته قیمت یک یا چند کالا افزایش می یافت ، امروز افزایش بی حد و حصر قیمت ها، همه ی کالاها را در بر می گیرد.

به گفته متخصصان مسائل اقتصادی با توجه به افزایشبی وقفه سطح عمومی قیمت ها و کاهش رشد اقتصادی، کشور در بدترین شرایط اقتصادی خود،‌یعنی شرایط رکود تورمی قرار گرفته است که در صورت تداوم این روند و ادامه فشار براقشار آسیب پذیر، نارضایتی عمومی در لایه های مختلف اجتماعی به وجود خواهد آمد و درواقع در این میان مردم قربانی سیاست های اشتباه دولت شده اند.

نکته تأسف بارتراینکه دولتمردان در واکنش به افزایش بی رویه گرانی تنها به جملات تکراری و غیرمنطقی«فعلاً نخرید» و «گران نخرید» اکتفا می کنند.

 

این در حالی است که آقای رئیس جمهورمکرراً از ارائه ساز و کارهای جدید برای اداره جهان سخن می گوید. در شرایطی که مطابقآمار رسمی بیش از 10 میلیون نفر از مردم کشورمان زیر خط فقر زندگی می کنند‌؛ درحالی که بعد از کشورهای زیمبابوه ،‌ میانمار،‌ گینه و اریتره در ردیف پنج کشور اولدنیا با نرخ تورم بالا قرار گرفته ایم ؛ در شرایطی که اقتصادمان جزء 10 اقتصاد بستهدنیا به حساب می آید ؛ در وضعیتی که قطع مکرر آب و برق ، مردم را به ستوه آورده وبرق تولیدی امان به علت فرسودگی نیروگاه ها و شبکه ها به هدر می رود ؛ در حالی کهدر زمینه سرمایه گذاری خارجی از میان 170 کشور دنیا در رتبه 135 قرار داریم؛ و بارتبه 137 در ردیف پر ریسک ترین اقتصادی های جهان محسوب می شویم چه ساز و کاری برایاداره جهان می توانیم ارائه دهیم؟

قطعا ما ابتدا باید مشکلات خود را حل کنیم والگوی خوبی از یک کشور پیشرفته مسلمان ارائه دهیم تا پس از آن بتوانیم برای ادارهجهان برنامه بدهیم و مورد استقبال نیز قرار گیرد.

متأسفانه دولت به جای اجرایبرنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز ، سلیقه خود را جایگزین برنامه های توسعه ایکشور کرده که باعث انحراف از برنامه ها و افزایش نگران کننده مشکلات شده است که بهبرخی از مصادیق آن اشاره می کنم:

 1 . علی رغم تأکید برنامه چهارم ‌ مبنی بر کاهشمیزان وابستگی دولت به درآمدهای نفتی ، بر خلاف آن، میزان وابستگی دولت در اینزمینه افزایش یافته است. به عنوان مقایسه باید گفت: در طول 8 سال دولت خاتمی، تنها 97 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی استفاده شده در حالی که در دولت نهم در مدت سهسال 133 میلیارد دلار از درآمد های نفتی برداشت شده است.

 2 . اگر دولت مطابق قانونبرنامه چهارم توسعه عمل می کرد ، در حال حاضر باید صندوق ذخیره ارزی دست کم 150میلیارد دلار موجودی داشته باشد؛ در حالی که با انحلال هیأت امنای صندوق ذخیره ارزی، ‌دولت حتی از اعلام دقیق ‌ موجودی صندوق خودداری می کند. ولی به هر حال به احتمالنزدیک به یقین موجودی صندوق بسیار کمتر از رقم پیش بینی شده است.

 3 . با توجه بهگزارش نظارتی سال دوم برنامه چهارم توسعه ،‌ نشان می دهد واردات کشور ‌در سال 85 بهحدود 3/49 میلیارد دلار افزایش یافته است که با رشد 4/14 درصدی نسبت به سال ماقبل،از رشد 5/6 درصدی برنامه فراتر است.

 4 . مطابق برنامه پنج ساله چهارم توسعه ، ‌میزانبهره وری 5/3 درصد پیش بینی شده است، که اکنون بهره وری به یک درصد نیز نرسیده است.

. 5 براساس برنامه چهارم باید نرخ تورم در کشورمان در سطح 9/9 درصد مهار شود درحالی که نرخ تورم اکنون مطابق آمار رسمی بانک مرکزی به بالای 22% رسیده است. در اینمیان اما مجلس چه تدبیری اندیشیده است؟ آیا به وظایف قانونی و نظارتی خود به اینهمه قانون گریزی و انحراف دولت از برنامه ی چهارم توسعه به درستی عمل کرده است؟

 هنگامی که رییس مجلس وعده حضور عادلانه همه طیف ها را در کمیسیون های مهم و حتیهیئت رئیسه مجلس می دهد ولی عملاً این مهم تحقق نمی یابد، دیگر چه انتظاری می تواناز هیئت دولت برای پاسخگویی به مجلس داشت.

همکاران گرامی؛ اگر به خاطر مصلحت اندیشیو همسویی سیاسی با دولت، چشم بر خطاهایشان ببندیم و اجازه دهیم با عملکردهایشاناقتصاد کشور را به ورطه سقوط بکشاند و ملت با عزت ایران را به سمت فقر خانمانسوزهدایت کند، در پیشگاه خدا و ملت شریف ایران و در حافظه تاریخ محکوم و سرشکستهخواهیم بود.

همکاران محترم! اگر می بینیم که وزرا برای پاسخگویی به موقع به مجلسحاضر نمی شوند ، تذکرات نمایندگان بدون پاسخ می ماند، گزارش دولت به مجلس باتأخیرهای فراوان ارائه می شود یا اصلاً ارائه نمی شود؛ رئیس جمهور در موعد مقرروزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی نمی کند؛ برخی مصوبات مجلس با مقاومت دولتاجرایی نمی شود؛ رئیس جمهور به مواضع مراجع عظام تقلید ، بیانیة 220 نفر ازنمایندگان مجلس ،‌ نامه 40 نفر از نمایندگان روحانی مجلس و نامه نمایندگان مجلسخبرگان رهبری ،‌ در مورد برخورد با معاون و مشاور هنری خود توجهی نمی کند ، بایستیدر رفتار منفعلانه خود با دولت تجدید نظر کنیم.

بی گمان زمانی مجلس توان تأثیرگذاریبر امور کشور را دارد و به راس امور بر خواهد گشت که به دور از ملاحظه کاری و بااستقلال کامل و با شناخت دقیق به وظایف ذاتی خود عمل نماید.

جا دارد تا در پایانبخش اول عرایض خود، ضمن محکوم کردن توهین به ساحت مقدس مراجع عظام و علمای دین ومواضع خلاف امنیت ملی و مصالحنظام از جانب مشاور و معاون رییس جمهور محترم، نسبتبه عدم واکنش جناب آقای احمدی نژاد و سکوت وی در برابر اعتراض های گسترده مراجععظام، نمایندگان مجلس، رسانه ها، دلسوزان نظام و اقشار مختلف جامعه گلایه نمایم .

چرا فردی در مقام معاونت ریاست جمهور مواضعی خلاف امنیت ملی در مورد دوستی با مردماسرائیل اتخاذ می نماید، ولی هیچ واکنشی از سوی شخص رییس جمهور به آن دیده نمی شود؟و حتی در برابر اعتراض های گسترده سکوت پیش گرفته اند، تا جایی که با همراهی رییسجمهور در سفرهای خارجی شائبه حمایت از این اظهارات از طرف ریاست محترم جمهور بهوجود می آید.

متاسفانه در این چند ساله اخیر، این چندمین بار است که اهانت هایی ازاین نوع، آن هم از جانب مدعیان دفاع از اسلام، خاطر بزرگان دین و مراجع عظام راآزرده و همچنان بر عقاید سخیف خود اصرار ورزیده و به هیچ دستگاه و محکمه ای نیزپاسخگو نمی باشند.

به راستی کجایند آن کفن پوشان دیروز که برای هیچ به خیابان میآمدند و فریاد وا اسلاما سر داده ، اما امروز در برابر بی حرمتی ها ، آن هم بهپشتوانه ها و سرمایه های بزرگ دینی و ملی روزه سکوت گرفته اند؟

و اما مسائل استان وحوزه ی انتخابیه ام:

ضمن قدردانی از تلاش های ارزنده هیأت دولت و مسئولان استان دراجرای برخی از طرح ها و پروژه های عمرانی ،‌ فرهنگی و ورزشی در استان بوشهر ،‌ بهبرخی از مشکلات و موانع موجود در استان بوشهر و حوزه انتخابیه ام که بعضاً جزءمصوبات سفر اول (بهمن 84) و دوم (بهمن 86) هیأت دولت بوده اند اشاره می کنم:

1. عدم اجرای مصوبه هیئت محترم دولت در به کارگیری 50 درصد نیروهای بومی در تأسیساتپارس جنوبی و مقاومت و سکوت معنادار وزارت نفت بدون ارائه مستندات قانونی و حقوقیدر برابر این خواسته به حق مردم استان بوشهر و حتی تلاش برای تنبیه کسانی که سعینموده اند در اجرای این مصوبه از نیروهای بومی بیشتری استفاده نمایند.

 2 . توقفاجرای پروژه گازرسانی به شهرستان های استان به دلیل عدم تامین اعتبار.

 3 . عدم راهاندازی پروژه عظیم پارس شمالی با توجه به وعده های مکرر مسئولین.

 4 . ضرورت چارهاندیشی و تدابیر لازم در پایان دادن به بحران و ادامه قطع مکرر و طولانی مدت برق درگرمای طاقت فرسای استان که باعث ایجاد خسارت های فراوان و ناامنی و نیز نارضایتیشدید شهروندان از تداوم چنین وضعیتی شده است.

 5 . عدم انتقال دفاتر مرکزی شرکت هاییکه عمده فعالیتشان در استان می باشد از جمله پایانه های نفتی ، فلات قاره ، ملی نفتکش، پالایشگاههای گازی و پتروشیمی به استان بوشهر  علی رغم تأکید و وعده ی رئیسجمهور محترم .

 6 . تخصیص اعتبار کافی برای تکمیل و بهره برداری از دانشکده نفت ،گاز و پتروشیمی و تاسیسات جانبی آن در بوشهر، که متاسفانه علیرغم تصویب اتمام وبهره برداری از آن در مهرماه 87 توسط وزارت نفت، این مهم تا کنون تحقق نیافته است

. 7 . عدم پرداخت خسارت ناشی از یازده سال خشکسالی و تمدید یا بخشودگی جریمه بانکیکشاورزان .

 8 . حذف نیروهای توانمند بومی از هیئت مدیره پارس جنوبی و بدنه مدیریتی

/ 5 نظر / 4 بازدید
سیدمحمدرضاهاشمی زا ده

سلام گرانمایه دوستاندیشمند جناب شاکری در استانه شبهای قدر..با شعر اعجاز علی.منتظر مقدم سبزوبا برکتتان نشسته ام...طاعات وعبادتان مقبول در گاه حق

غریبه ای نام آشنا

سلام [گل] .............. بهترین ورزش برای قلب خم شدن و گرفتن نیازمندان است.....[

mmf

سلام دوست من. چرا نطق چهار سال قبل؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

zedeeslamehaghighi

سلام امیدوارم که بالاخره مسئولین و روسای مملکتمون به عقل رسیده باشند و دست از بازی کردن با نیروی اتمی‌ کشیده باشند. این ژاپنیها که انقدر وارد بودند بدبخت شدند حالا چه برسد به ما که کارشناسانمون یه سری روسی هستند که مثل چینیها و ژاپنیها به خدا ایمان ندارند حالا چطور میشه دلشون به حال ما بسوزه.این همه نفت داریم این همه سد داریم اما تا مردم را به پودر تبدیل نکنند ول کن نیستند. من فدای ولایت فقیه و رهبرم نه این دولتیها.