کوه نمکی دشتی  به اثر گردشگری بین المللی تبدیل می شود
رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر گفت: با توجه به اهمیت کوه نمک شهرستان دشتی این اثر طبیعی به یک اثر گردشگری بین المللی تبدیل می شود.
دکتر" احمد دشتی"  در نشست ستاد تسهیلات سفر شهرستان دشتی افزود: قندیل ها و غارهای نمکی شهرستان دشتی از نظر زیبایی بی نظیر است و به عنوان یکی از چهار پدیده نادر جهانی می باشد که کار مطالعات این اثر طبیعی و ملی برای تبدیل به یک منطقه گردشگری بین المللی انجام می شود.
وی با اشاره به جایگاه مذهبی و دینی شهرستان دشتی اظهار داشت: با توجه به وجود آثار تاریخی و مذهبی مهم در این شهرستان، قابلیت توسعه گردشگری زیارتی را دارد و درایام دهه فجر امسال اثر تاریخی و مذهبی امام زاده سلطان پیرهاشم در شهرستان دشتی با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به بهره برداری می رسد.
دشتی بیان کرد:امسال پنج جشنواره نوروزی شامل جشنواره نمکی دشتی، آب دشتستان، رییسعلی دلواری، مجسمه های شنی گناوه در استان بوشهر برگزار می شود.
فرماندار دشتی نیز گفت: شهرستان دشتی با 70تپه باستانی و بیش از 100اثر تاریخی و باستانی یکی از مناطق بسیار مستعد برای جذب و توسعه گردشگری است.
"رضا جمشیدی" افزود: باید برای اطلاع رسانی، جذب سرمایه گذاری مناسب در بخش هتل داری، محل های اسکان و اقامتی و زیرساخت ها از جمله احداث راه مناسب برای مناطق گردشگری و تفریحی مردم در این منطقه گام برداریم.
وی خواستار نگهداری و حراست از این آثار تاریخی و باستانی برای جلوگیری از حفاری های غیرمجاز و تخریب این آثار شد.
فرماندار دشتی ازکلات موند و امام زاده پیرهاشم از مناطق مهم گردشگری دشتی یاد کرد و اظهارداشت: کوه نمکی دشتی یکی از آثار شگفت انگیز و زیبای گردشگری کشور است که به توجه بیشتر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر نیاز دارد.
صعود کوهنوردان مخابرات استانهای تهران،فارس و بوشهر به کوه نمگ دشتی
تیم 113نفره کوهنوردی متشکل از دستگاه های استان های تهران، شیراز و بوشهر روز یکشنبه به کوه نمک شهرستان دشتی بوشهر صعود کرد.
علی محمد ساریخانی خرمی در گفتگو با خبرنگار فارس در بوشهر در ارتباط با این صعود اظهار داشت: بعد از ظهر روز گذشته گروهی از کوهنوردان استان‌های فارس، تهران و بوشهر ضمن صعود به گنبد نمکی دشتی از جاذبه‌های این منطقه دیدنی بازدید کردند.
وی گفت: کوه نمکی و غارهای موجود در این کوهستان همگی از بلورهای فوق‌العاده عجیب و غریب نمک و بی‌نظیر در ایران و حتی کویر است.
سرپرست تیم کوهنوردی مخابرات استان تهران با بیان اینکه 40 نفر در این صعود حضور داشتند، افزود: همگی این کوهنورد برای نخستین بار با دو نفر راهنما از هیئت کوهنوردی شهرستان دشتی به مدت یک روز در این صعود شرکت کردند.
وی ادامه داد: این کوه ناشناخته و کاملا بکر است از این رو باید ضمن مراقبت و مواظبت از بلورها و غارها، تبلیغ برای بازدید و گسترش توریسم اقدام لازم انجام شده و از آلوده شدن منطقه توسط بازدید‌کنندگان جلوگیری شود که همانند دیگر مناطق گردشگری کشور به یک زباله دان تبدیل نشود.
ساریخانی خرمی گفت: بازدید از این گنبد نمکی در شهرستان دشتی برگ سبزی بود ارزشمند که به تجربه 32 سال کوهنوردی من و همنوردان افزود.
سرپرست کوهنوردی مخابرات فارس نیز در گفتگو با خبر‌نگار فارس اظهار داشت: گنبد نمکی دشتی بسیار زیبا و منحصر به فرد در ایران و حتی در تمام دنیا است.
حسین افخمی افزود‌: این یک نعمت خدادادی نه تنها برای مردم استان بوشهر بلکه برای ایران بزرگ و عزیز است و باید از آن نگهداری شود.
وی که دارای 23 سال سابقه کوهنوردی را دارد، ادامه داد: برای حفظ این کوه با ارزش باید از هیئت کوهنوردی و فدراسیون به کل ایران اعلام شود که کسی بدون مجوز از هیئت کوهنوردی استان مربوطه اقدام به ورود به منطقه نکند و باید مجوز از استان مربوطه تعداد نفرات با بیمه کوهنوردی و ورزشی آورده و به هیئت کوهنوردی دشتی معرفی شود.
افخمی افزود: باید در دامنه کوه کمپ کنترل ایجاد شود و گروه‌ها و مجوز آنها نیز کنترل و همراه با راهنما وارد کوه نمک شوند.
بر اساس این گزارش هیئت کوهنوردی دشتستان نیز به اتفاق 13 نفر و هیئت کوهنوردی بوشهر نیز به همراه 60 نفر از کوهنوردان از گنبد نمکی دشتی بازدید کردند. 
بد نیست بدانیم:
+ کوه نمک دشتی با داشتن غارهای بسیار زیبا و منحصر به فرد موجود ،گنبدهای نمکی و وسعت سه هزار و 666هکتارمی تواند این منطقه را به یک منطقه گردشگری کشوری و بین المللی تبدیل کند.
+ کوه نمک دشتی در فاصله 60کیلومتری جنوب خورموج و در مجاورت روستای گنخک دشتی قرار دارد که یکی از چهار پدیده نادر جهانی محسوب می شود .
/ 0 نظر / 6 بازدید